A magyar válogatott hiába vezetett kétszer is, végül 2-2-es döntetlent játszott a német csapat vendégeként Münchenben a labdarúgó-Európa-bajnokság csoportkörének szerdai zárásán, így negyedikként zárt a csoportjában, és kiesett.

A meccs helyszínének szivárványszínű kivilágítása körül napok óta tartó vita hamar újabb fejezetéhez érkezett, amikor a magyar himnusz lejátszása közben egy néző a pályára rohant, kezében szivárványszínű zászlót lobogtatva. Ez azonban nem zavarta meg a koncentrációban a játékosokat: a németek már a 4. percben tesztelték Gulácsit, míg a magyarok labdaszerzés után azonnal támadásba lendültek. Így mindkét csapat azt játszotta, amit előzetesen várni lehetett.

A hazai nyomás ellenére az első végigfutó magyar kontra rögtön góllal végződött: Nego megiramodott a jobb oldalon, Sallainak passzolt, aki jobbról középre adott, a jö ütemben érkező Szalai Ádám pedig két német védő gyűrűjében nyolc méterről a bal alsó sarokba fejelte a labdát (0-1). A bekapott gól nem változtatott a játék képén, a németek támadtak, a magyarok védekeztek, és vártak a kínálkozó megugrási lehetőségre. A félidő derekán először szorult be igazán Marco Rossi együttese, amit Hummels keresztlécen csattanó fejese, majd Gulácsi újabb szép védése jelzett. A szünetig aztán újabb helyzetet nem tudtak kialakítani, közben a másik kapunál Sallai és Schäfer távoli kísérlete szolgáltatott némi izgalmat.

A gólszerző Schäfer András (j) és csapattársa, Kleinheisler László

Fotó: MTI/Kovács Tamás

A folytatást nagy lendülettel kezdte a német együttes, de a magyar védelem továbbra is állta a rohamokat. A magyarok ebben a periódusban főként pontrúgásból jelentettek igazi veszélyt: előbb egy rögzített szituációt követően Fiola nem találta el jól a labdát, majd Sallai szabadrúgásból a kapufára lőtt. A németek végül egy egyéni hiba következtében egyenlítettek: egy jobb oldali beadásra rosszul jött ki Gulácsi, a mögötte érkező Hummels az égbe fejelt, a lehulló labdát pedig Havertz a kapuba bólintotta (1-1). A magyarok első támadásukból válaszolni tudtak: Szalai kiugratta Schäfert, aki a kapujából rossz ütemben kilépő Neuer mellett a kapuba fejelt, és ezzel megszerezte első gólját a válogatottban (1-2). A találat „megfogta“ a német csapatot, amely percekig nem ocsúdott fel az újabb sokkhatásból. A 80. perctől viszont ismét fokozódott a nyomás a magyar kapun, s végül a német fölény góllá érett: Kroos lövését még sikerült blokkolni, de a labda Goretzka elé pattant, aki 13 méterről nem hibázott (2-2).

A magyaroknak a hátralévő időben már nem volt esélyük újabb gólra, így búcsúztak a tornától, mert két pontjukkal a világbajnok és csoportgyőztes franciák, a második németek, illetve a címvédőként harmadik helyen továbbjutó portugálok mögött zártak.

F csoport, 3. forduló: Németország – Magyarország 2-2 (0-1)

München, 12.413 néző, vezette: Szergej Karaszjov (orosz).

Gólszerző: Havertz (66.), Goretzka (84.), illetve Szalai Á. (11.), Schäfer (68.).

Sárga lap: Gündogan (30.), Sané (61.), illetve Botka (29.), Szalai Á. (64.), Fiola (66.).

Németország: Neuer – Ginter (82. Volland), Hummels, Rüdiger – Kimmich, Gündogan (59. Goretzka), Kroos, Gosens (82. Musiala) – Havertz (67. Werner), Sané – Gnabry (67. Müller).

Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Nego, Kleinheisler (88. Lovrencsics), Nagy, Schäfer, Fiola (88. Nikolics) – Szalai Á. (82. Varga K.), Sallai (75. Schön).

Mestermérleg

* Marco Rossi (Magyarország): „Csalódott vagyok, mert rendkívül közel álltunk a továbbjutáshoz. Hihetetlennek és elképzelhetetlennek tűnt, hogy ez megtörténhet, de sajnos a legszebb tündérmeséknek sem mindig tökéletes a végük. Technikai szempontból nem mi vagyunk a legjobb csapat, de vannak más szempontok is. Például taktikai szempontok, vagy az, ahogy a játékosaink egymást kisegítik, ahogy harcolnak minden egyes meccsen. Abban léptünk előre a kontinensviadalon, ahogy csapatként tudtunk játszani, ez kiváltképpen igaz volt a védekezésre. Olyan dolgokat kellett kipróbálnunk, amelyeket még soha, mert a világ legjobbjaival találkoztunk. Például nagyon hátul kellett védekeznünk, amit nem kedvelek, de figyelembe kellett vennünk az ellenfelek erősségét. Emelt fővel búcsúztunk, mindenkinek gratuláltam. A játékosok minden betűjét betartották a taktikai utasításoknak. Azt is, hogy ne aggódjanak azon, kivel állnak szemben, és azt is, hogy vállalják fel az egy-egy elleni párharcokat, bárkivel is állnak szemben. Nem tudom, mely válogatottak lettek volna képesek két pontot szerezni ebben a csoportban. Erre az együttesre évek múltán is büszkeséggel fognak emlékezni a szurkolók, és én büszke vagyok, hogy az edzőjük lehetek.”

* Joachim Löw (Németország): „Tudtuk, hogy nem lesz sok területünk, így amikor hátrányba kerültünk, nagyon nehéz volt betalálni. A második bekapott gól után pedig nagyon jó mentalitás és csapatszellem kellett ahhoz, hogy ismét sikerüljön egyenlíteni. A 80. perctől mindent egy lapra feltéve támadtunk, ezt előre megbeszéltük. Mindent be kellett vetnünk, hogy összejöjjön a továbbjutás.”