2024. july 1., Monday

Újabb idény kezdődött a félhivatalos amerikaifutball-bajnokságban, amely jelentős visszalépést mutat az előző idényhez képest. Egyrészt az idén mindössze négy csapat indul a tavalyi hat helyett, másrészt az alakulatok öt helyett idén csak három légióst foglalkoztathatnak. A négy csapat csupán három fordulót jelent az alapszakaszban, és nem sikerült keresztülvinni a javaslatot, hogy oda-vissza mérkőzések legyenek, pedig belefért volna a naptárba. A légiósok korlátozott száma pedig a látvány és eredményesség rovására megy, a legjobb példa erre maga a marosvásárhelyi együttes, amely ugyan idén is a bajnoki címet szeretné, ehhez azonban lehet, hogy több kellene, mint amit az első mérkőzésen, a Kolozsvári Keresztesek ellen mutatott. A győzelmet ugyan megszerezték, de távolról sem olyan fölénnyel, mint amilyent az előző két idényben megszokhattunk.

A tavalyi amerikai különítményből mindössze egy légiós jött vissza Marosvásárhelyre, Jeremiah Jackson elkapó. A quarterback pozícióra Shakeem Mack érkezett, azonban már az első meccsen jól látható volt, hogy képességei meg sem közelítik a Jakob Schimenzét, aki az előző idényben játszott a Szörnyeknél ezen a poszton. Ha hozzátesszük, hogy Corpering és Redding nagyon hiányzik az elkapók közül, teljesebb a kép. Ezen a meccsen ráadásul az első touchdown után Szőlősi is lesántikált a pályáról, így egyedül Jackson maradt elkapónak, ami megkönnyítette a kolozsvári védelem dolgát. Ilyen körülmények között – főleg az első két down során – Kiss Jonatán futással próbált teret nyerni, több-kevesebb sikerrel. A védelem pedig – maradjunk annyiban – nem fejlődött tavaly óta, pedig a kolozsvári csapat egyáltalán nem számít félelmetes erejűnek, játékosai mégis négyszer jutottak a marosvásárhelyi célvonalon túlra.

További hiányosság, hogy a csapatnak nincs vezetőedzője, ami néha bizony fejetlenséget szült, néha vagy túl sokan voltak a pályán, vagy túl kevesen, és a sorok cseréje sem ment zökkenőmentesen. A csapat egyszer sem kért időt a mérkőzés során, noha időnként bizony szükség lett volna rá.

Az első negyedben egy 30 yardos passzból Szőlősi szerzett vezetést, majd a második negyed elején Jackson kapott el egy labdát az ellenfél célterületén, aztán pedig Kiss Jonatán 30 yardos futásból gyűjtött be egy újabb touchdownt.

Ekkor még úgy tűnt, nagyon sima lesz a meccs, a félidő előtt azonban néhány védelmi hibát követően a Keresztesek szépített, ráadásul a jutalomrúgásból is pontot értek el, míg a Szörnyeknek egyszer sem sikerült a konverzió.

A második félidőben a Keresztesek két yardig jutott, a döntő passzt azonban elkapták a marosvásárhelyi védők, így ők indíthattak saját célvonaluk elől, a negyedik (!) downból pedig Jackson 80 yardos futásból szerzett újabb hat pontot. A meccs lélektani pillanata volt, hiszen akár meg is fordulhatott volna az eredmény. A harmadik negyed végéig Kiss Jonatán préselte át magát még egyszer a védőkön a célterületig, a negyedik negyed azonban meglepetésre a kolozsváriaké volt, akik két touchdownnal és egy konverzióval váratlanul szorossá tették a meccset.

A Szörnyek október 14-én idegenben, a Lázadók ellen lép pályára, a mérkőzés pedig jól mutatja majd az idei erővonalakat, hiszen a bukarestieknek sincs már olyan erős csapatuk, mint a legutóbbi két idényben.

Amerikaifutball-bajnokság, 1. forduló: Marosvásárhelyi Szörnyek – Kolozsvári Keresztesek 30-19 (6-0, 12-7, 12-0, 0-14) (a Szörnyek pontszerzői: Kiss Jonatán 2 td., Jackson 2 td., Szőlősi td.), Bukaresti Lázadók – Resicabányai Mozdonyok 44-27.

Fotó: Nagy Tibor