Teljesült vasárnap este a magyar válogatott továbbjutási feltétele az egyenes kieséses szakaszba: a társházigazda (és már a mérkőzés előtt továbbjutott) Svédország legyőzte Portugáliát, így Mikler Rolandék a negyeddöntőbe jutásuk mellett az olimpiai kvalifikációs részvételüket is biztosították.

A magyarok a csoportkört és a középdöntőt is két győzelemmel és egy vereséggel zárták, a mai, stockholmi negyeddöntőben pedig Dániával találkoznak. A legjobb nyolc közé jutásukat az döntötte el, hogy a göteborgi középdöntő-csoport utolsó mérkőzésén a társházigazda, Európa-bajnok és világbajnoki ezüstérmes Svédország 32-30-ra legyőzte Portugáliát vasárnap este, ezzel a magyar csapat a tabella második helyén végzett.

Az első félidőben a motiváltabbnak tűnő Portugália többször is vezetett két góllal a némileg tartalékos összeállításban játszó hazaiak ellen. Bár a skandinávok már korábban biztosították csoportelsőségüket, a szünet után több alapemberüket is pályára küldték, mert hazai közönség előtt nem akartak kikapni. Jim Gottfridsson és Oscar Bergendahl vezérletével hat perc alatt elhúztak döntetlenről 25-19-re, ellenfelük közben a kapusa lecserélésével létszámfölényes támadójátékra váltott. Egy 7-2-es sorozattal a portugálok némileg váratlanul felzárkóztak mínusz egyre, de a hazaiak az időkérésük után a maguk javára döntötték el a mérkőzést.

A svéd válogatott ünnepli győzelmét a férfikézilabda olimpiai kvalifikációs világbajnokság középdöntőjének harmadik, utolsó fordulójában játszott Svédország – Portugália mérkőzés végén a göteborgi Scandinavium Arénában 2023. január 22-én

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Kézilabda-vb, középdöntő, 3. (utolsó) forduló:

* I. csoport (Krakkó): Lengyelország – Irán 26-22, Szlovénia – Montenegró 31-23, Franciaország – Spanyolország 28-26. A végeredmény: 1. Franciaország 10 pont, 2. Spanyolország 8, 3. Szlovénia 6, 4. Lengyelország 4, 5. Montenegró 2, 6. Irán 0.

* II. csoport (Göteborg): Svédország – Portugália 32-30, Izland – Brazília 41-37, Magyarország – Zöld-foki Köztársaság 42-30. A végeredmény: 1. Svédország 10 pont, 2. Magyarország 6, 3. Izland 6, 4. Portugália 5, 5. Brazília 3, 6. Zöld-foki Köztársaság 0.

* III. csoport (Katowice): Norvégia – Németország 28-26, Szerbia – Hollandia 32-30, Argentína – Katar 26-22. A végeredmény: 1. Norvégia 10 pont, 2. Németország 8, 3. Szerbia 6, 4. Hollandia 4, 5. Argentína 2, 6. Katar 0.

* IV. csoport (Malmö): Dánia – Egyiptom 30-25, Horvátország – Bahrein 43-32, Egyesült Államok – Belgium 24-22. A végeredmény: 1. Dánia 9 pont, 2. Egyiptom 8, 3. Horvátország 7, 4. Bahrein 4, 5. Egyesült Államok 2, 6. Belgium 0.

Pontegyenlőség esetén az egymás elleni eredmény rangsorolt. A negyeddöntőbe az első két helyezett jutott.

A 25-32. helyért, 3. forduló:

* I. csoport (Plock): Chile – Koreai Köztársaság 33-26, Szaúd-Arábia – Uruguay 28-27. A csoport végeredménye: 1. Chile 6 pont, 2. Koreai Köztársaság 4, 3. Szaúd-Arábia 2, 4. Uruguay 0.

* II. csoport (Plock): Észak-Macedónia – Marokkó 40-25, Tunézia – Algéria 30-25. A csoport végeredménye: 1. Tunézia 6 pont, 2. Észak-Macedónia 4, 3. Marokkó 2, 4. Algéria 0.