A magyar labdarúgó-válogatott a vendég bolgár csapat felett aratott könnyed, 3-0-s győzelemmel kezdte hétfőn az Európa-bajnoki selejtezősorozatot.

A csapatok kivonulásakor a hazai szurkolótábor állandó támogatásáról biztosította a magyar válogatottat, ugyanis olyan koreográfiával fogadta kedvenceit, hogy az egyik kapu mögötti lelátón a 12-es szám rajzolódott ki azzal a szöveggel, hogy „Együtt az újabb európai kalandozásért!”

A fagyos időben rendezett találkozón az egyből letámadó magyarok korán vezetést szereztek egy remek szögletvariációnak köszönhetően. A 7. percben jártunk, amikor a bal oldali szögletből Sallai a kaputól 20 méterre álló Szoboszlaihoz gurított, a középpályás egy szép csel után betört a büntetőterületre, majd visszajátszott az ekkor már középen álló Sallaihoz, utóbbi 7 méteres lövését Naumov még védte, ahogy aztán Orbán közeli próbálkozását is, de a második kipattanót Vécsei két méterről már a hálóba gurította (1-0). A gól után többnyire a két tizenhatos között folyt a játék, de a hazai együttes megindulásai voltak veszélyesebbek, Ádám távoli lövésénél például nagyot kellett védenie a bolgár kapusnak. Az enyhe magyar mezőnyfölény aztán ismét góllá érett egy újabb pontrúgásnak köszönhetően, a 26. percben Szoboszlai 25 méteres szabadrúgásból a bal felső sarokba csavart, Naumov csak beleérni tudott (2-0). A szünetig hátralévő időben is Marco Rossi szövetségi kapitány tanítványai veszélyeztettek, egy ízben Orbán fejelhetett közelről, de éppen a bolgár kapus kezében kötött ki a labda. A biztos előny birtokában egyre nagyobb kedvvel és önbizalommal futballozó magyar csapat – különösen Szoboszlai volt elemében – többször is tudott gyors akciót vezetni, ezek veszélyesek voltak, de eleinte az utolsó passzok és lövések nem sikerültek, mígnem a szünet előtt egy ilyen kontra végén a harmadik gólját is megszerezte a válogatott: a 39. percben Szoboszlai egy szép cselsorozat után indította Bollát, akit megelőzött a becsúszó Antov, de éppen Ádám elé tolta a labdát, a magyar csatár pedig kissé jobbról, 8 méterről a jobb alsó sarokba helyezett (3-0).

A szünet utáni térfél- és a hármas csere nem segített a bolgárokon, ugyanis újabb magyar helyzetekkel indult a második játékrész, azonban Sallai próbálkozásai közül az elsőt védte a vendég kapus, a második pedig fölészállt. A Freiburg támadója ezt követően is agilisan futballozott, de sehogy sem járt szerencsével, negyedórán belül a harmadik helyzetét is kihagyta, pontosabban Naumov védett. A 60. perctől már kevésbé erőltette a támadásokat a magyar csapat, átengedte a területet a bolgároknak, akik ennek ellenére sem tudtak helyzetet kialakítani, sőt, még ekkor is inkább a magyar kontrákban volt benne a gólveszély. Újabb találat viszont már nem esett, mert egy ízben a bolgár védelem a gólvonalról tisztázott, ám így is rendkívül magabiztos sikerrel rajtolt a hazai válogatott.

A magyarok napra pontosan negyven év után kezdték ismét győzelemmel az Eb-selejtezőket, illetve hazai pályán 48 esztendő után múlták felül újra Bulgáriát.

A nemzeti együttes legközelebb június 17-én Montenegró vendége lesz.

Vécsei Bálint (j2) megszerzi a mérkőzés első gólját

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Labdarúgó Eb-selejtező, G csoport, 2. forduló: Magyarország – Bulgária 3-0 (3-0).

Budapest, Puskás Aréna, 65 ezer néző, vezette: Halil Umut Meler (török).

Gólszerzők: Vécsei (7.), Szoboszlai (26.), Ádám (39.).

Magyarország: Dibusz – Lang, Orbán, Szalai – Bolla (87. Nego), Nagy Á. (73. Kleinheisler), Vécsei (87. Kalmár), Kerkez – Sallai (73. Csoboth), Szoboszlai – Ádám (59. Varga B.).

Bulgária: Naumov – Sztojanov, Antov, Galabov, Markov (46. Petrov) – Petkov, Gruev (85. Sopov), Karabeljov (46. Krasztev), Ilijev – Deszpodov (57. Kirilov), Delev (46. Ruszev).

Mestermérleg

* Marco Rossi (Magyarország): „Bíztam a jó rajtban, mert az észtek 1-0-s felülmúlása után láttam, hogy a játékosaim sokat javultak, odafigyeltek az utasításaimra, és kijavították a hibákat. Ennek ellenére nem álmodtam ilyen jó kezdésről, de ez egy hosszú sorozatnak csak az első lépése volt. Az volt a terv, hogy túlterheljük a széleket, ez az első félidőben jobban sikerült a jobb oldalon, de a másodikban a balon is jól működött. Szoboszlai Dominik az eddigi legjobb teljesítményét nyújtotta a válogatottban. Ha továbbra is így fejlődik, egyre többször lesz ő a mérleg nyelve.”

* Mladen Krstajic (Bulgária): „Nekem nincsenek olyan játékosaim, akik nagy klubokban futballoznának. Egy új generációt próbálok felépíteni. Sok tehetséges, de tapasztalatlan játékosunk van, akiktől még nem lehet elvárni, hogy azonnal teljesítsenek. Jelenleg ennyit tudunk nyújtani a csoport két favoritja, azaz a szerb és a magyar csapat ellen. Egész Európa tudja, hogy a magyar válogatott erős, a kulcsemberei pedig az európai élbajnokságokban edződnek. Ez már nem a 10-15 évvel ezelőtti magyar csapat.”

Szerb győzelem a magyar csoportban

A szerb labdarúgó-válogatott 2-0-ra győzött Montenegróban hétfőn a magyar érdekeltségű Európa-bajnoki selejtezőcsoportban. A kvalifikációs sorozatot egyaránt győzelemmel kezdő balkáni együttesek meccsén az első találat a 78. percben született, videózás után adták meg Dusan Vlahovic gólját, majd a 96. percben is ő villant, bebiztosítva így az idegenbeli sikert.