2024. august 20., Tuesday

Lehet rosszul játszani, de lélektelenül soha!

A címbéli mondást Simon Tibor egykori válogatott magyar labdarúgónak tulajdonítják, de bárki mondhatta volna, a Sepsi OSK kolozsvári mérkőzésére szóról szóra alkalmazható. Bernd Storck együttese bűnrosszul játszott, amit lehet arra fogni, hogy fontos emberek hiányoztak (Păun és Matei mellett), hogy X aktákba való rejtély, hogy miként sikerült a Kolozsvár Aréna gyepét ebben a hőgutában korcsolyapályává változtani (épp csak a tripla axel hiányzott már a mutatványok közül), ami azonban sokkal súlyosabb: a csapat lélektelenül játszott. Hogy miért, arra a klub vezetőségének kell választ adni, de hogy nincsenek rendben a dolgok, jelzi az előző meccsről a keretből kitett játékosok ügye, hogy Kecskést 32 perc után lehívta – látható sérülés híján is – a vezetőedző, illetve Niczuly, Ňinaj és Szota váratlan hiánya a kezdő keretből. S megemlíthetjük a 19. percben megítélt szabadrúgás elvégzésének módját is, ami súlyos belső feszültségekről árulkodik. Ilyen körülmények között lehet új játékosokat hozni, lehet reménykedni Matei korábbi visszatérésében, de attól nem tér vissza a keretbe az eredményességhez szükséges hangulat.

A mérkőzésre a Sepsi OSK ímmel-ámmal, csigatempóban való építkezése volt a jellemző, folyamatos hasra esésekkel (lásd a pálya állapotát), rossz ütemű, pontatlan passzokkal, majd az eredményt látva, kedvetlen visszafejlődéssel. Ezzel szemben a kolozsváriak sokkal közvetlenebbül játszottak, igaz, az első félórában ők sem mutattak semmit, de Thiam gólja után gyakorlatilag azt történt a pályán, amit ők akartak.

Előtte is volt egy nagy lehetőségük, amikor Thiam lerázta Kecskést, becsapta Ciobotariut, de Moldovan az ötös sarkán blokkolta. Miután pedig a tessék-lássék támadó OSK csúfot űzött egy kiváló lehetőségből, egy 18 méterre, középre megítélt szabadrúgásból, ugyanő megszerezte a csapata számára a vezetést. Felhasználva az OSK védelmének elképesztően rossz helyezkedését, lyukra kapta a labdát a tizenhatos bal oldalán, és éles szögből Moldovan mellett a hosszú sarokba lőtt.

A sepsiszentgyörgyiek kénytelenek voltak jobban kitámadni, de továbbra sem voltak veszélyesek, és a 42. percben Blănuţă könnyedén átjutott Ciobotariun, a beadását az ötösről vágták ki Thiam elől a védők. A 45+1. percben pedig ugyanő, egy újabb védelmi elszenderedést követően, 13 méterről, középről nem találta el a kaput.

A második félidőben még többet kockáztatott az OSK, s talán egy fokkal veszélyesebb is volt, de igazán jó lehetőségek nem alakultak ki, viszont megszaporodtak a pontatlan döntő passzok – és azok unott tudomásulvétele. Az U pedig sorra dolgozta ki a helyzeteket, és rúgott még két gólt. Az 58. percben egy ellentámadás során Blănuţă színegyedül fejelhette rá az ötösről Thiam beadását, miközben Bardea tőle öt méterre senkit sem őrzött, Moldovan pedig „bevédte” a labdát. A 70. percben Ciobotariu újabb bakija után Bic ellopta a labdát, középre adta Blănuţának, aki nem hibázott.

A vérszagot érezve az U további nagy helyzeteket is kihagyott. A 74. percben Raţă szögből a keresztlécre emelte Moldovan fölött, a 81. percben Chipciu lövését védte a kapus, majd a 90+3. percben hárította Ovidiu Popescu szabadrúgáslövését is. Eközben (és az egész meccsen) az OSK-nak egyetlen igazán jó lehetősége volt. A 89. percben Coman egy bal oldali beadásból fejjel a bal kapufát találta el.

A mérkőzés után maga Bernd Storck is bevallotta, hogy komoly fegyelmezetlenségekkel szembesült az utóbbi tíz napban – azért hiányoztak most is játékosok, mert nem tartották be az általuk is aláírt belső rendszabályt. Ez profi futball – mondta –, ezeket a dolgokat rendszabályzat nélkül is be kellene tartani. Csak nekünk az az érzésünk, hogy ma a csapat Storck szigorúsága ellen is „tiltakozott”? Mert ha igen, az komoly baj lenne...

A Sepsi OSK legközelebb szombaton 19 órától az újonc Unirea Sloboziát fogadja, és nem engedheti meg magának, hogy ismét így lépjen pályára. Liviu Ciobotariunak a tavaly azért kellett mennie, mert túlságosan lazára engedte a gyeplőt a csapatban. Úgy tűnik azonban, a németes szigorral sem tudnak mit kezdeni a kelet-európai mentalitásban szocializálódott játékosok.

Labdarúgó-szuperliga, 6. forduló: Kolozsvári U–Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 3-0 (1-0)

Kolozsvár Aréna. Vezették: Sebastian Colţescu (Bukarest) – Adrian Vornicu (Jászvásár), Romică Bîrdeş (Piteşti). Tartalék: Robert Avram (Piteşti). Videóbíró: Marcel Bîrsan (Bukarest). Segéd-videóbíró: Ciprian Danşa (Szatmárnémeti). Ellenőr: Marcel Savaniu (Szatmárnémeti).

Kolozsvári U: Gertmonas – Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu, Codrea (46. Raţă), Simion (69. Ov. Popescu), Bic, Nistor (85. Bettaieb), Thiam (69. Mitrea), Blănuţă (83. Moraru)

Sepsi OSK: Moldovan – Oteliţă (57. Oroian), Ciobotariu, Kecskés (32. Bardea), Ştefan, Alimi, Kallaku (74. Drăghiceanu) Sigér (74. Varga), Breij (57. Coman), Nešković, Debeljuh.

Gól: Thiam (38.), Blănuţă (58., 70.).

Sárga lap: Raţă (47.), illetve Ştefan (83.).

Labdarúgó-szuperliga, 6. forduló: Unirea Slobozia – Petrolul Ploieşti 1-2, CSU Craiova – Gloria Buzău 5-1, FC Botoşani – Aradi UTA 1-0, FCSB – Jászvásári Poli 0-1, Bukaresti Rapid – Bukaresti Dinamo 1-1, Kolozsvári U – Sepsi OSK 3-0, Konstancai Farul – Nagyszebeni Hermannstadt 3-2. Galaci Oţelul – Kolozsvári CFR szeptember 18-án. Az előző fordulóból: Petrolul Ploieşti – Kolozsvári U 0-0, Jászvásári Poli – Bukaresti Dinamo 2-2.