Nem áprilisi tréfának szánták, valójában mégis közel áll hozzá: húszszázalékos béremelés van kilátásban a közalkalmazottak számára a következő négy esztendő folyamán.
Nem áprilisi tréfának szánták, valójában mégis közel áll hozzá: húszszázalékos béremelés van kilátásban a közalkalmazottak számára a következő négy esztendő folyamán. Ez az egységes bértábla tervezetében szerepel, amely hétfőn a sajtónak szivárgott ki. Számtalan alkalommal megígérték már az idevágó törvényt, és választási esztendő lévén ennek a tervezetnek a komolyságában is lehet kételkedni. Mert itt nem béremelésről, hanem beetetésről van szó, készítik a választási csalit a közszolgák milliósnál népesebb szavazótáborának.
Persze, jobb lenne csalódni a tervezetet illetően, jó lenne olyat látni, hogy egy szakértői kormány előáll egy komolyan kidolgozott, a munkateljesítmény alapján több évre előrevetített emeléseket tartalmazó közalkalmazotti bértáblával, aminek alapján tudna számolni és jövőt tervezni az érintett munkavállalói réteg, és megértetnék azt is az adófizetőkkel, hogy ezekre a bérekre honnan kanyarítják le a szükséges pénzt. Mert nem mindegy annak sem, aki kapja, de annak sem, aki fizeti. Utóbbiak népesebb adózó tábora igencsak jó néven venne már egy olyan közalkalmazotti bértörvényt, amely nem feltétlenül az egyenlőség elvén, hanem inkább a teljesítmény bérezésének elvén alapulna. Úgy, ahogyan az a közalkalmazottak bérét előteremtő versenyszférában is működik. Ilyen bérezéssel talán a bürokrácia malmainak őrlési tempóján is lehetne némileg javítani.
De ilyen pozitív csalódásra kevés a remény. Leginkább azért, mert a kormányrúdnál álló állítólagos technokraták szolga módra hajbókolva hajtották végre politikus elődeik béremelési döntéseit, pontosan tudva azt, hogy ezzel nagyon kényes helyzetbe hozzák idénre az államkincstárt. Gerinces szakértők ilyen lépéseket vagy nem vállaltak volna fel, vagy már azóta tettek volna egy sor lépést a költségvetés bevételi oldalának erősítésére. De ezek a mi balkáni technokratáink egyelőre nem remekelnek ilyen ötletekben. Többüknek vélhetően már melegítik a bársonyszéket egyik-másik pártszékházban, és a majdani jó pozíciókat illető kilátásoknak nem tenne jót, ha belekötnének gazdáik sok költekezést és lépten-nyomon adókedvezményeket ígérgető választási esztendei terveibe. Ezekből komoly közalkalmazotti bértörvény helyett csak százalékos emeléseket belengető kiszivárogtatásokra telik. Aztán, ha jön a baj, megtalálják a bércetli metszőollóját is, mint volt már rá példa pár éve. Nem az itteni szakik jó munkáján, legfeljebb a világgazdasági széljárás kedvező irányán múlik, hogy ne kelljen ismét előkeresni az ollót az idei választásokat követően.