Második helyen végzett futamában, és ezzel továbbjutott az erdélyi magyar közösség egyetlen képviselője a budapesti atlétikai világbajnokságon. A kolozsvári Miklós Andrea a 400 méteres női síkfutás 5. előfutamában állt rajthoz, és az ír Rhasidat Adeleke mögött 51,24 mp-es idővel ért célba, helyezéssel jutva a hétfő esti középdöntőbe. Itt három futamot állítanak össze, a továbbjutáshoz az első kettő között kellene végezni, s idővel is csak további ketten jutnak döntőbe, ami nagy bravúr lenne a részéről. A reálisabb célkitűzés egyéni legjobbjának, az 50,67 mp-es időnek a javítása lehet. Rapai Fanni a futamában 4. helyen végzett, és kiesett.

Az esti döntők közül a hazai közönség a legjobban a férfi-kalapácsvetést várta, Halász Bencével az indulók között. Halász Bence már az első kísérletből 80,82 méterre röpítette a sportszert. Aztán a harmadik sorozatban 81 méter fölé került, ezt azonban előbb érvényesnek ítélték, majd a dobókör szegélyének a cipő orrával való lelépése miatt elvették tőle. Végül a negyedik sorozatban a lengyel Nowicki egy centiméterrel dobta túl Halász eredményét, aztán 81,02-re javított, a nagy meglepetés azonban a kanadai Ethan Katzberg részéről jött, aki a negyedikre több mint egy méterrel dobta túl saját korábbi legjobbját, így 81,25 m-rel elorozta a lengyeltől az aranyat. Halász Bence bronzérme pedig az első magyar dobogós helyezés ezen a vb-n.

Halász Bence

Fotó: MTI

Románia első döntős atlétája, Alina Rotaru-Kottmann ötödik helyen jutott 6,56 méterrel a nyolcas fináléba, aztán az utolsó kísérletnél az olasz Iapochino megelőzte. Sebaj, gondolt egyet, és a végére ugrott egy 6,88 métert, amivel feljött a dobogóra, és bronzérmet szerzett. Románia 2009 óta először szerez ismét érmet atlétikai világbajnokságon.

Szintén este zárult a hétpróbázók versenye, két magyarral is az első tízben. A végig magas színvonalon versenyző Krizsán Xénia a hetedik helyről az utolsó versenyszámban, 800 méteren feljött a negyedik helyre, ami a legjobb ebben a versenyszámban a magyar atlétika történetében. Nemes Rita a 10. helyen végzett.

Női 100 méteren dupla premiernek voltunk tanúi, hisz Takács Boglárka volt minden idők első magyar női atlétája, aki ezen a versenyszámon világbajnokságon rajthoz állt, és mindjárt az első is, aki továbbjutott az előfutamából. 11,18 másodperces idejével a nyolcadik futam harmadik helyét szerezte meg. A középdöntőt és a döntőt hétfőn este rendezték.

Az egyetlen délelőtti döntőn, a női 20 km-es gyaloglásban megismétlődött a spanyol siker a férfi hasonló számban elért arany után. Két magyar gyalogló is rajthoz állt, ők hosszú ideig egymás mellett haladtak, és a végső rangsorban közvetlenül egymás után végeztek: Oláh Barbara a 33., Madarász Viktória a 34. helyen.

Férfi 10000 méteren az ugandai Joshua Cheptegei nem engedett teret a meglepetéseknek, zsinórban harmadszorra szerezte meg a világbajnoki címet. A dobogóra a hosszútávfutásokat uraló afrikai triász két további tagja állhatott fel.

A nap sztárdöntője a férfi 100 méter volt, szoros befutóval. Noha két jamaicai is rajthoz állt, a dobogóra nem fértek fel. A győzelmet az amerikai Lyles szerezte meg, az igazi meglepetés az első afrikai érem ebben a számban, az ezüst a botswanai Tebogo részéről.

A vasárnap délelőtti programban számos selejtezőt rendeztek. Női diszkoszvetésben Kerekes Dóra 54,41 méterre röpítette a korongot, ezzel a 33. helyen fejezte be a vb-t. Férfimagasugrásban Török Gergely 214 cm teljesítése után háromszor verte a 218 cm-re emelt lécet, és nem jutott a döntőbe. Férfi 400 méteres gátfutásban Bánóczy Árpád egyéni csúcsot ért el 50,31 mp-cel, azonban ez a futamában csak a 8. helyre volt elég, így nem folytathatja. 110 méter gáton Szeles Bálint 13,77 mp-cel szintén nyolcadik helyen végzett a futamban.

Női 20 km-es gyaloglás: 1. Maria Pérez (spanyol) 1:26:51 óra. 2. Jemima Montag (ausztrál) 1:27:16 óra. 3. Antonella Palmisano (olasz) 1:27:26 óra… 33. Oláh Barbara (magyar) 1:35:55 óra. 34. Madarász Viktória (magyar) 1:36:13 óra.

Női távolugrás: 1. Ivana Vuleta (szerb) 7,14 m. 2. Tara Davis-Woodhall (amerikai) 6,91 m. 3. Alina Rotaru-Kottmann (román) 6,88 m.

Férfi-kalapácsvetés: 1. Ethan Katzberg (kanadai) 81,25 m. 2. Wojciech Nowicki (lengyel) 81,02 m. 3. Halász Bence (magyar) 80,82 m.

Hétpróba: 1. Katarina Johnson-Thompson (brit) 6740 p. 2. Anna Hall (amerikai) 6720 p. 3. Anouk Vetter (holland) 6501 p. 4. Krizsán Xénia (magyar) 6479 p… 10. Nemes Rita (magyar) 6232 p.

Férfi 10000 m: 1. Joshua Cheptegei (ugandai) 27:51,42 perc. 2. Daniel Simiu Ebenyo (kenyai) 27:52,62 perc. 3. Selemon Barega (etióp) 27:52,72 perc.

Férfi 100 m: 1. Noah Lyles (amerikai) 9,83 mp. 2. Letsile Tebogo (botswanai) 9,88 mp. 3. Zharnel Hughes (brit) 9,88 mp.