Románia labdarúgó-válogatottja 0-0-ra játszott Fehéroroszországgal csütörtök este a budapesti Szusza Ferenc Stadionban a 2024-es Európa-bajnokság selejtezőjének I jelű csoportjában. A zárt kapus találkozót azért rendezték a magyar fővárosban, mert a fehérorosz csapatok csak semleges pályán fogadhatják ellenfeleiket a nemzetközi sorozatokban Minszknek az orosz–ukrán fegyveres konfliktusban vállalt szerepe miatt.

A román nemzeti együttes balul lépett ezzel az eredménnyel, hiszen az ugyancsak háborús helyzetbe kényszerült Izrael ellenében most már nem engedhet meg magának pontvesztést (vagy pedig a listavezető Svájc ellen lesz kötelező a győzelem) – feltéve, hogy tegnap este, a lapzárta után rendezett mérkőzésen sikerült begyűjteni a három pontot Andorra ellenében.

Csütörtök este Románia sokat támadott, de játékából hiányzott a gyorsaság és az átütőerő, az utolsó passzokat rendre elhibázták Edward Iordănescu játékosai. Az első gólszerzési lehetőség amúgy a házigazdáké volt, Klimovics lövése kissé mellément a 6. percben. Románia először a 10. percben szerezhette volna meg a vezetést, ekkor Stanciunak a büntetőterületről indított lövését a kapus blokkolta. Később Alibec 16 méterről lőtt, de Ignatovics szögletre mentett (16.). Két perccel később Drăguș egy szögletet követően sarkazós mozdulattal próbált a hálóba továbbítani – sikertelenül. Majd ismét Stanciu veszélyeztetett (23.), de 15 méteres kapáslövése a kapu fölé szállt. Ugyanő állt oda egy szabadrúgáshoz a 35. percben, de akkor sem tudott túljárni a fehérorosz kapus eszén

Szünet után sem változott a játék képe. Alibec néhány méterről Politevicset találta el (53.), majd Răzvan Marin tesztelte Ignatovics képességeit egy 25 méteres lövéssel, a hazaiak kapusa pedig remekül vizsgázott ezzel az alkalommal is. A házigazdák ritkán közelítették meg a román kaput, bátortalan próbálkozásaikat rendre Koncevoj fejezte be: előbb az oldalhálóba küldött lövést (56.), majd a 67. percben és a 86.-ban ugyanő tette próbára Moldovant. Közben szaporáztak a román akciók is a fehérorosz kapunál:  Moruțan meglepetésnek szánt keresztlabdáját Ignatovics Hagira ütötte (66.), majd Stanciu lőtt veszélyesen a hosszú mellé (69.). A találkozó vége felé megritkultak a románok gólszerzési lehetőségei, csak Bancu pontatlan lövését tudtuk feljegyezni a 80. percből.

A játékstatisztikát tekintve Románia szinte minden tekintetben felülmúlta ellenfelét – így sokkal jobb volt labdabirtoklásban (64%-36%), a kapura lövések (21-9) és a kaput talált lövések (5-2), sőt a szögletek száma (9-4) szempontjából is. Csak a gólokkal maradtak adósak Edward Iordănescu játékosai, akik tegnap, lapzárta után ugyancsak zárt kapus mérkőzésen fogadták Andorrát.

2024-es Európa-bajnoki selejtezősorozat, I csoport, 7. forduló: Fehéroroszország – Románia 0-0.

Budapest, Szusza Ferenc Stadion, zárt kapus mérkőzés. Vezette: Espen Eskas (spanyol).

Fehéroroszország: Ignatovics – Poliakov, Volkov, Politevics, Piacsenin – Korzun, Ebong (73. Bocsearov) – Juzepcsuk (73. Karpovics), Klimovics (83. Gromîko), Koncevoj (90+1. Karpickij) – Morozov (73. Bahar).

Románia: H. Moldovan – Raţiu, Drăguşin, Burcă, Bancu – R. Marin, Screciu (77. Olaru), Stanciu (84. Mihăilă) – Man (62. Moruţan), Alibec (62. I. Hagi), Drăguş (77. L. Munteanu).

Sárga lap: Ignatovics (73.), Bahar (75.).

Fotó: a román válogatott közösségi oldala