Románia labdarúgó-válogatottja 2-1-re (2-0) legyőzte Fehéroroszországot a 2024-es Európa-bajnokság selejtezőjének I csoportjában kedd este, a bukaresti Nemzeti Arénában. Ezzel a csapat elérte célját, az első két kvalifikációs mérkőzésen megszerezte a lehetséges hat pontot (mint ismert, az első találkozón, Andorrában 2-0-ra diadalmaskodott az Edward Iordănescu irányította legénység).

A házigazdák Nicolae Stanciu (17.) és Andrei Burcă (19.) góljával megérdemelten nyertek, még ha a végén izgulniuk is kellett a győzelemért, miután Vladiszlav Morozov betalált (86.), a vendégek pedig megrohamozták Radu kapuját.

Az első percek tapogatózó játéka után a házigazdák átvették az irányítást, és az első lehetőséget sikerült is gólra váltaniuk (17.): Stanciu egy szöglet utáni szabadrúgásból, bal szélről szerzett gólt, lövésébe Băluță is beleért (1-0). A románok a gól hatására fokozták nyomásukat Plotnikov kapujánál. A fehérorosz hálóőr hárította Alibec lövését (18.), de Burcă akciójánál már tehetetlennek bizonyult: a CFR 1907 játékosa megduplázta a román előnyt (19.), miután lecsapott Răzvan Marin keresztbe tartó labdájára, és a védője mellett bekanalazta a labdát a hálóba (2-0). Burcă első gólját szerezte a válogatottban. Romániának volt még egy említésre méltó lehetősége az első félidőben, de Man 11 méterről kissé melléfejelt (28.). A másik oldalon az egyetlen valamirevaló támadási kísérlet Kovaliov nevéhez fűződik, aki 19 méterről célozta meg a kaput (30.).

A második félidőben a fehéroroszok voltak bátrabbak, első gólszerzési lehetőségüket a 47. percben jegyezhettük fel, amikor Ionuț Radu kapus megpróbált elkerülni egy szögletet, és miközben a labdát a pályán tartotta, az Baharhoz pattant, utóbbi azonban nem tudta kihasználni a váratlanul előtte kínálkozó gólszerzési lehetőséget.

Románia az 58. percben végérvényesen eldönthette volna a meccset, Moruțan lefordulása után azonban Alibec a keresztlécet találta el. Ugyancsak Alibec-nek volt még egy jó lehetősége (a 60. percben), 20 méteres lövését azonban egy védő szögletre mentette.

A román csapat visszavett a támadások sebességéből, a vendégek közben egyre bátrabbakká váltak, Radu (75.) pedig védte Malkevici szabadrúgását. A francia Auxerre kapusa a helyén volt Bahar kapáslövésénél is (76.). Ezután Dobrénak is volt két említésre méltó lehetősége, de előbb 16 méterről mellélőtt (81.), majd kapu fölé fejelt (89.).

Közben Octavian Popescu hibája nyomán ellentámadásba lendültek a vendégek, Radu azonban fogta Morozov gyenge lövését (83.). Utóbbi azonban nem hibázott a 86. percben, amikor a román védelem tévesen lépett ki lesre, és a megpattanó labdát a bal felső sarokba helyezte (2-1). Ezzel izgalmassá vált a hajrá, a vendégek rohamokat indítottak az egyenlítő találatért, a román védelem azonban helytállt, és megőrizte az egygólos előnyt.

A mérkőzést a helyszínen tekintette meg a román válogatott korábbi edzője, Christoph Daum, emelte ki beszámolójában az Agerpres.

A csoport másik két meccsén Svájc 3-0-ra legyőzte Izraelt, Koszovó pedig 1-1-es döntetlenre játszott Andorrával.

A következő mérkőzéseket júniusban játsszák: 16-án Andorra – Svájc, Fehéroroszország – Izrael és Koszovó – Románia, június 19-én pedig Fehéroroszország – Koszovó, Izrael – Andorra és Svájc – Románia találkozók lesznek.

Fotó: a román válogatott közösségi oldala

Mestermérleg

Edward Iordănescu (Románia): „A három pont megszerzése mellett pozitívumnak tekintem a játékunk minőségét. A második félidőben könnyedén 3-0-ra alakíthattuk volna az eredményt, és akkor mindjárt másként beszélhetnénk. Azonban még mindig hiányzik belőlünk az érettség, de a pragmatizmus is. Az eredmény nincs összhangban a játékkal, mert az ellenfélnek egyetlen esélye volt, és gólt szerzett, mi pedig még legalább három-négy lehetőséget kialakítottunk, voltak fontos helyzetek, amelyeket elpuskáztunk. Ha 3-0-ra alakul az állás, akkor biztosan sokkal nyugodtabb lett volna a meccs vége. Sajnálom, hogy Alibec helyzete kimaradt. A végén a srácok azt várták, hogyan megyek be az öltözőbe, boldog vagyok-e vagy dühös. Odamentem és elmondtam nekik, hogy vannak bizonyos dolgok, amikkel nem vagyok elégedett, tudom, hogy ők is tisztában voltak vele, bátorítottam őket. Az a fő problémánk, hogy nem tudjuk 90 percen át magas szinten tartani a játékot, a koncentrációt. Meg kell tanulnunk hidegvérűnek lenni, »leültetni« a játékot. A csapat sokat akar, és ez nyomást okoz, kívülről pedig még több nyomás ér minket. Mi lett volna, ha 1-1-et játszunk Andorrával, mint Koszovó tette? Meglincselnek? Mi 2-0-ra nyertünk, és valóságos drámaként éltük meg a közvélemény reakciója következtében. Miért vonzunk magunkra ennyi negatív energiát? Ha a közvélemény azt akarja, hogy Románia újra ott legyen egy döntő tornán, akkor javítsuk a hangulatot a csapat körül! Ha az edző azt mondja, hogy a játékosoknak szükségük van a szurkolók támogatására, szeretetére, akkor adjuk meg nekik! Szükségünk van arra is, hogy Románia korábbi nagy bajnokai is mellénk álljanak! Ha ezt megtesszük, azzal megkönnyítjük a dolgunkat. A júniusi mérkőzések, amikor Koszovóval és Svájccal találkozunk, döntőek lesznek a kvalifikációt illetően. Azok az eredmények nagymértékben eldönthetik a továbbjutás kérdését.”

Kikapott Skóciában a spanyol válogatott

A spanyol válogatott kisebb meglepetésre 2-0-ra kikapott Skócia vendégeként kedden este a labdarúgó-Európa-bajnoki selejtezők második fordulójában.

A glasgow-i mérkőzésen a vendégek óriási labdabirtoklási fölényben voltak, 68 százalékban volt náluk a labda, ám játékukban kevés volt az igazi veszély, míg a kontrázó skótok már a hetedik percben megszerezték a vezetést Scott McTominay révén. A Manchester United középpályása a második félidő elején is betalált, a folytatásban pedig a vendégek a szépítésig sem jutottak el.

Az A csoportban így a skótok állnak az élen, akik 1984 óta először győzték le a spanyol válogatottat.

Európa-bajnoki selejtező, 2. forduló:

* A csoport: Skócia – Spanyolország 2-0, Grúzia – Norvégia 1-1, az állás: 1. Skócia 6 pont/2 mérkőzés, 2. Spanyolország 3/2, 3. Georgia 1/1 (1-1), 4. Norvégia 1/2 (1-4), 5. Ciprus 0;

* D csoport: Törökország – Horvátország 0-2, Wales – Lettország 1-0, az állás: 1. Horvátország 4 pont/2 mérkőzés (3-1), 2. Wales 4/2 (2-1), 3. Törökország 3/2, 4. Örményország 0/1 (1-2), 5. Lettország 0/1 (0-1);

* I csoport: Svájc – Izrael 3-0, Románia – Fehéroroszország

2-1, Koszovó – Andorra 1-1.

2024-es labdarúgó-Eb-selejtező, I csoport, 2. forduló: Románia – Fehéroroszország 2-1 (2-0).

Bukarest, Nemzeti Aréna, 27.837 néző. Vezette: Allard Lindhout (holland).

Gólszerzők: Nicolae Stanciu (17.), Andrei Burcă (19.), illetve Vladiszlav Morozov (86.).

Sárga lap: Stanciu (62.), Cicâldău (66.), Oct. Popescu (74.), illetve Malkevics (49.), Ebong (55.), Hadakevics (63.).

Románia: Radu – Manea, Drăguşin, Andrei Burcă, Opruţ – Răzvan Marin, Băluţă (44. Cicâldău), Stanciu (77. Marius Marin) – Moruţan (65. Dobre), Alibec (77. Tănase), 65. Man (65. Octavian Popescu).

Fehéroroszország: Plotnikov – Bikov, Volkov, Hadarkevics, Malkevics – Kovaliov (85. Grecshiho), Szeliava, Jablonszki (64. Klimovics), Ebong – Bahar (77. Morozov), Hvascsinszki (46. Juzepcsuk).