Jövőre 1421 új férőhely a börtönökben
A Büntetés-végrehajtási Intézetek Országos Parancsnokságának (ANP) igazgatója, Marian Dobrică pénteken egy konferencián azt mondta, 2018-ban a romániai börtönökben a mostaninál 1421-gyel több férőhely lesz.
A Büntetés-végrehajtási Intézetek Országos Parancsnokságának (ANP) igazgatója, Marian Dobrică pénteken egy konferencián azt mondta, 2018-ban a romániai börtönökben a mostaninál 1421-gyel több férőhely lesz.
„Terveink szerint 1421 új férőhelyet nyitunk néhány, már kiválasztott büntetés-végrehajtóintézetben. Ezzel együtt folytatjuk a már meglévők korszerűsítését. Már idén ősszel átadtunk 200 helyet a bákói börtönben, decemberben 200 hely létesül a giurgiui, 200 hely pedig megújul a dévai büntetés-végrehajtási intézetben” – mondta el Marian Dobrică, az ANP igazgatója. Dobrică arra is felhívta a figyelmet, hogy a kártérítési fellebbezésről szóló törvény életbelépé-sével többen is lehetőséget kapnak a feltételes szabadulásra.
Veszély, hogy visszakerülnek
Az ANP-igazgató kijelentette: „A miniszter úr által említett 3349 eset kapcsán, amelyeknél megvan a lehetősége a feltételes szabadlábra helyezés kérvényezésének, hétfőtől péntekig minden egyes börtönben titáni munka fog folyni. Most tettünk egy lépést, elengedtük őket. Meg kell néznünk, mi fog történni a továbbiakban ezekkel a fogvatartottakkal. Fennáll a veszély, hogy vissza fognak kerülni a börtönbe”.
529 fogvatartott már szabadlábra került
Tudorel Toader igazságügyi miniszter azt mondta, csütörtökön, a kártérítési fellebbezésről szóló törvény életbelépésének napján országszerte 529 fogvatartott került szabadlábra, emellett 3349-en kérhetik a feltételes szabadlábra helyezést – nekik a letöltendő idejük hamarabb letelik, ha minden, rossz körülmények között letöltött 30 napért további 6 napot tekintenek letöltöttnek a hatóságok.
Nincs szabályzat a törvény alkalmazására
A szakszervezetiek amiatt elégedetlenek, hogy nincs szabályzat a börtönbüntetéseket lerövidítő törvény alkalmazására.
„A törvényt a börtönigazgatók felelősségére alkalmazzák, akik a bevont szakértőkkel gyakorlatilag vállalják, hogy tévesen kerülnek emberek szabadlábra, csak hogy ne merüljön fel az illegális fogva tartás gyanúja. (...) Ennek a letöltöttnek minősülő hat napnak a kiszámítási módszertana bizonytalan, nem világos a szabadon engedési folyamat, tévedések merülnek fel a büntetések nyilvántartásában, és a folyamatot lebonyolító személyzet létszáma nem elégséges” – fogalmazták meg aggályaikat a szakszervezetiek. (Hírösszefoglaló)