2024. july 1., Monday

Akárcsak az Aktobe elleni párharc, a norvég Bodø/Glimt elleni csata is az idegenbeli második mérkőzésen dől el a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK számára a labdarúgó Európa-konferencialigában. Az Aktobénél jobb csapat ellen született meg a döntetlen hazai pályán, de a norvégok nem feltétlenül nőttek – mint ahogy sokan gondolták volna – klasszissal az OSK fölé. Liviu Ciobotariu azonban érzésünk szerint kicsit túlzásba vitte a védekező taktikát, talán kicsivel jobban félt az OSK az ellenféltől a kelleténél. És túlságosan sokat hibázott. Márpedig éppen a vezetőedző mondta, hogy a Bodø/Glimt ellen tökéletes játékra lenne szükség.

Már az elejétől átengedte a labdát az OSK az ellenfélnek, ám messzire kitámadt, és ha labdát szerzett, azonnal indított, de leginkább pontatlanul. Majd ismét a norvégok jöttek módszeres passzolgatásukkal. Bár a 8. percben Niczulynak nagyot kellett védenie egy balszerencsésen megpattanó labdánál, majd Gulliksen keresztlövése a hosszú sarok mellett suhant el, nem tűnt nagyon veszélyesnek a norvég csapat a sűrűn felálló védelem ellen, ám a 19. percben egy Ştefănescutól elvett labdából egy gyors és hosszú indítás szervezetlenül találta a hazaiak hátvédsorát. Előbb Ciobotariu maradt le a bal oldalon az emberéről, majd Ňinaj volt képtelen gyorsan reagálni, végül Dumitrescu állt két méterre Paris mögött, aki könnyedén helyezte a bal alsóba a labdát (0-1). Kezdőkre jellemző védelmi hibák sorozata volt.

A kapott gól után néhány jobb hazai megmozdulás következett, de Ion Gheorghe lövése nem volt elég erős Hajkinnak, a 33. percben pedig a kiugró Ştefănescut akasztotta el a norvégok orosz kapusa. Buquet játékvezető előbb a tizenegyes pontra mutatott, majd azonnal emelte is a kezét, mert a partjelző lest intett. A videózás helybenhagyta a partjelző döntését, noha a képernyőn kimerevített pillanatképen meghúzott vonalról csak az látszott, hogy semmi nem látszik...

A 45+4. percben ismét Ştefănescu kapta a védők mögött, ezúttal szabályos pozícióban, de kisodródott balra, és lövése könnyű préda volt Hajkinnak.

A második félidő első percében aztán ismét Ştefănescué volt a főszerep, aki kibújt két védő közül, Bjørtuft a nadrágjánál fogva próbálta visszahúzni, ő pedig inkább elesett, mint hogy nadrág nélkül maradjon. A büntetőt ezúttal semmi nem vonhatta vissza, és Alimi – elég kockázatosan – flegmán elgurította Hajkin mellett (1-1). Két perccel később Ştefănescu fordíthatott volna, de passz helyett a lövést választotta, fölé...

Ezt követően azonban ismét teljesen átengedte a középpályát az OSK, s már nem volt ereje magasan kitámadni. Ráadásul megsokasodtak a csúnya hibák, ellenfélnek adott passszok, elsietett megoldások sora következett, és az 51. percben Bălaşának kellett blokkolnia Pellegrinót, miután Ştefănescutól kapott „passzt” a tizenhatos előtt. Záporoztak a szögletek Niczuly kapujánál, kapkodtak a védők és középpályások, s a 69. percben kétszer is elvétette Păun a felszabadítás lehetőségét, Berg elé senki nem lépett ki a lövést blokkolni, s a norvég középpályás pontos és erős, 20 méterről eleresztett labdája még befért Niczuly keze és a kapufa közé (1-2).

Nem volt könnyű innen újítani, de Varga pályára lépése után sikerült. A 71. percben Dumitrescu fejese (neki nem ez a műfaja) a kapufa mellett suhant el, és miután Pellegrino ismét alaposan ráijesztett a hazaiakra a gólvonal előtt elsuhanó, Niczuly által szögletre tolt labdájával, Varga Dumitrescu passzából megkerülte Wembangomót, aki figyelmetlenségből beleakasztotta a lábát, így újabb tizenegyest lőhetett az OSK. Alimi már nem volt a pályán, a helyére beálló Matei volt a végrehajtó, aki előtte két percet várt arra, hogy a videóbíró jóváhagyja az ítéletet. Talán ez zavarta meg, mert noha belőtte, egy rossz mozdulat miatt kénytelen volt azonnal cserét kérni a sérülése kiújulása miatt (2-2).

A végén mindkét csapat a maga javára dönthette volna el a meccset. A 90+2. percben Varga remek bal oldali akció után a mélyről jövő Ştefănescu elé tálalt, utóbbi nem a legjobban eltalált lövését azonban Hajkin kiütötte. A 90+7. percben pedig Sørli léc alá taró csavarását fölé tolta Niczuly.

Bár még nem dőlt el semmi, a bod?i visszavágó nagyon nehéznek ígérkezik, egyrészt a távolság, másrészt a műgyepes pálya, harmadrészt az itteninél jóval alacsonyabb (várhatóan 10-14 fok lesz) hőmérséklet miatt. Pozitív hír, hogy vasárnap nem kellett a csapatnak Jászvásárra utaznia, hiszen a végén a profi liga mégiscsak elhalasztotta a mérkőzést.

Európa-konferencialiga, selejtező, rájátszás, 1. mérkőzés: Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – Bodø/Glimt 2-2 (0-1).

Sepsiszentgyörgy, Sepsi OSK-stadion. Vezette: Rudy Buquet – Aurélien Drouet, Giullaume Debart. Tartalék: Bastien Dechepy. Videóbíró: Willy Delajod. Segéd-videóbíró: Thomas Leonard (franciák). Ellenőr: Lassin Isaksen (feröeri), Jariv Teper (izraeli).

Sepsi OSK: Niczuly – Ciobotariu, Ňinaj, Bălaşa, Dumitrescu, Alimi (61. Matei, 84. Rondón), Păun (76. Aganović), Rodriguez, Ion Gheorghe (76. Varga), Ştefănescu, Šafranko (84. Fr. Junior).

Bodø/Glimt: Hajkin – Wembangomo (90+4. Sjøvold), Moe, Bjørtuft (90+4. Lode), Bjørkan, Grønbæk, Berg, Brunstad Fet (65. Saltnes), Gulliksen (65. Sørli), Paris (77. Espejord), Pellegrino.

Gólszerzők: Alimi (48. – büntetőből), Matei (81. – büntetőből), illetve Paris (19.), Berg (69.).

Sárga lap: Ştefănescu (23.), illetve Bjørtuft (46.), Hajkin (81.).

Fotó: a Sepsi OSK közösségi oldala

Hátrányból fordítva nyert a Farul

Minimális előnyt szerzett a visszavágóra a román bajnok FCV Farul a labdarúgó Európa-konferencialiga rájátszásának első mérkőzésén. A hazai pályán játszott első találkozón közvetlenül a szünet után Aioani kapus hathatós közreműködésével vezetéshez jutott a vendég HJK Helsinki, az első félidőben több gólszerzési lehetőséget elhibázó hazaiak azonban erre kétszer is válaszoltak, és a végére sikerült megfordítaniuk az állást. A párharc azonban korántsem lefutott, hazai pályán a finnek veszélyesek lehetnek.

Európa-konferencialiga, selejtező, rájátszás, 1. mérkőzés: Konstancai FCV Farul – HJK Helsinki (finn) 2-1 (0-0).

Ovidiu, Hagi Akadémia, központi stadion, vezette: Philip Farrugia (máltai).

FCV Farul: Aioani – Sîrbu (58. Dussaut), Larie, Boli, Kiki – Artean, Nedelcu (81. M. Popescu), T. Băluţă – Ad. Mazilu (58. L. Munteanu), Rivaldinho (82. Andronache), Budescu.

HJK Helsinki: Maenpaa – Toivio, Tenho, Halme (46. Da Graca) – Soiri, Peltola, Kanellopoulosz (85. Tanaka), Ollila (85. Hamalainen) – Hostikka (67. Bande), Radulovic, Keskinen (68. Hetemaj).

Gólszerzők: Rivaldinho (58.), Mihai Popescu (82.), illetve Joona Toivio (50.).

Sárga lap: Larie (35.), Hostikka (46.), Munteanu (69.).