Zsinórban négy vesztes mérkőzés után (Németországtól és Örményországtól hivatalos meccsen, Angliától és Grúziától barátságos találkozón kaptak ki – a szerk.), sikerült nyernie a román labdarúgó-válogatottnak: a vb-selejtező J csoportjában, csütörtök este Izlandon győzött a három újoncot (Raţiu, Nedelcu, Sorescu) is avató alakulat. Ezzel visszavágott a 2020-as Európa-bajnokság pótselejtezőjében elszenvedett 2-1-es vereségért is.

A mérkőzésen a videóbíró műszaki hiba miatt nem segíthette a játékvezetők munkáját. A románok nemcsak a győzelemnek, hanem a jó csapatjátéknak is örülhettek – az előző alkalmakkor sokat szenvedett az alakulat, a játékosok között nem jött létre összhang.

Az első lehetőségek Sorescu (4.) és Alibec (5.) előtt adódtak, aztán a szigetországiak átvették az irányítást, és számos gólszerzési lehetőséget alakítottak ki. Camora kis híján a saját kapujába talált be (9.), majd Baldursson a kapu mellé fejelt (11.), később Niţă védte Kjartansson fejesét (15.).

Miután Sorescu nem tudta kihasználni Hermannsson hibáját (23.) – az 1. liga jelenlegi gólkirálya egy-egy ellen nem tudta megverni az izlandi kapust –, a házigazdák Kjartansson (24.), de különösen Birkir Bjarnason (29.) révén hagytak ki nagy lehetőséget. Két perccel később ismét Sorescu tette próbára Runarssont a tizenhatosról, majd Nedelcu tesztelte távolról az Arsenal korábbi hálóőrét (39.), és Man is eltalálta a kaput (42.). Az első játékrész azonban gól nélküli döntetlenre zárult.

Románia kiválóan kezdte a második félidőt, és Dennis Man (47.) révén rögtön a nyitányban megszerezte a vezetést: a román támadó Stanciu beadásából talált be (0-1). Az izlandiakat meglepte a gól, és nyomás alá helyezték Niţă kapuját, azonban a vendégeknek sikerült hatástalanítaniuk a próbálkozásokat. Amikor pedig nem sikerült, akkor a szigetországiak hibáztak – például az 54. percben Kjartansson, aki Albert Gudmundsson remek beadásából nem tudott betalálni a hálóba. Gólt így nem nekik, hanem újra a románoknak sikerült szerezniük – Ianis Hagi találatát azonban a támadásban elkövetett szabálytalanság miatt nem adta meg a játékvezető (70.). Maradt az egygólos román előny, az izlandiak pedig újabb rohamot indítottak. A hatékonysággal azonban továbbra is gondja volt a szigetországi gárdának: Johannesson (71.) rosszul lőtt a tizenhatosról, majd Birkir Bjarnason hihetetlenül hibázott 7 méterről (76.).

Románia már a 73. percben lezárhatta volna a mérkőzést, de Manea beadásából Man nem találta el a kaput. Tíz perccel később azonban a leshatárról induló Stanciu remek labdát kapott Hagitól, és védhetetlenül lőtt a kapuba (0-2). Románia a második győzelmét szerezte meg a csoportban, és ez volt az első alkalom a vb-selejtezőben, amikor a Mirel Rădoi által irányított válogatott nem kapott gólt.

Románia vasárnap, lapzárta után Liechtensteinnel játszott.

Labdarúgó-vb-selejtezők, J csoport, 4. forduló: Izland – Románia 0-2 (0-0).

Reykjavik, Laugardalsvollur stadion, vezette: Alekszej Kulbakov (orosz).

Gólszerzők: Man (47.), Stanciu (83.).

Sárga lap: Thorsteinsson (85.), illetve Nedelcu (8.), Chiricheş (37.), Niţă (77.), Hagi (85.).

Izland: Runarsson – B. Saevarsson, Hermannsson, B. I. Bjarnason, Thorarinsson – B. Bjarnason, Palsson, Baldursson (67. Johannesson) – J. Gudmundsson, Kjartasson (67. Thorsteinsson), A. Gudmundsson (79. A. Gudjohnsen).

Románia: Niţă – Raţiu (68. Manea), Chiricheş, Nedelcearu, Camora – Stanciu, Nedelcu, Cicâldău (88. A. Rus) – Man (76. R. Marin), Alibec (76. Markovic), Sorescu (68. I. Hagi).

Örményországgal számolni kell

Meglepetésre továbbra is Örményország vezeti a labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőjének J csoportját. Az alakulat a 4. forduló után is veretlen – ezúttal Észak-Macedóniában játszott 0-0-s döntetlent –, így továbbra is a tabella élén áll. Még úgy is, hogy Németország Werner (41.) és L. Sané (77.) góljával 2-0-ra nyert Liechtenstein otthonában. Románia pedig a negyedik pozícióban tanyázik, épp a csütörtök esti idegenbeli legyőzöttjét, Izlandot megelőzve.

J csoport, 4. forduló: Izland – Románia 0-2 (0-0), Liechtenstein – Németország 0-2 (0-1), Észak-Macedónia – Örményország 0-0.

Fotó: Az izlandi labdarúgó-szövetség honlapja