A Sepsi OSK 3-1-re legyőzte a szlovén Olimpija Ljubljanát a labdarúgó-Európa-konferencialiga 2. selejtezőkörének első mérkőzésén.

A háromszékiek első sikerüket jegyezték nemzetközi kupameccsen csütörtökön, és a forgatókönyv kísértetiesen hasonlított a Szuperkupa-döntőéhez. A székelyföldi alakulat korán hátrányba került, az első félidő hajrájában egyenlített, majd a zárás előtt, a mérkőzés utolsó perceiben került előnybe. A Kolozsvári CFR 1907 elleni idénykező találkozótól eltérően azonban ezúttal sikerült meg is duplázni a fórt, ami – európai párharcról lévén szó – igen-igen jól jön majd a csütörtöki visszavágón.

A találkozó tömött lelátók előtt, ünnepi hangulatban kezdődött, miután a stadion közönsége hangos üdvrivalgással fogadta a Tusványosra érkezett magyar miniszterelnököt. Orbán Viktor Diószegi László klubtulajdonos meghívására érkezett, akárcsak a magyar válogatott szövetségi kapitánya, Marco Rossi, valamint az U21-es magyar nemzeti csapat szövetségi edzője, Gera Zoltán, akik ugyancsak részt vettek a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen és Diáktáborban.

Az Olimpija Ljubljana nem hatódott meg a neves vendégektől, és már a meccs elején alaposan ráijesztett a házigazdákra: Svit Seslar közeli fejesével már a 4. percben vezettek a vendégek (0-1), kezdte tudósítását a mérkőzésről az NSO. A Sepsi OSK első valamirevaló próbálkozását a játékrész közepén jegyezhettük fel, a szünet előtti hosszabbításban pedig összejött az egyenlítés. Ekkor David Sualehe buktatta Mihai Bălașát a tizenhatoson belül, a tizenegyest Marius Ștefănescu a kapusba lőtte, ám a kipattanót már értékesíteni tudta (1-1).

A második félidő felénél  újabb tizenegyeshez jutott a hazai együttes. Az Alexandru Tudoriét buktató Seslart ki is állította a skót játékvezető, ám az akkor épp frissen beálló támadó lövése gyengére sikeredett – a mérkőzésen több nagy bravúrt bemutató Vidovsek hárítani tudott. A hajrában azonban kétszer is fejet hajtott az emberelőnybe került Sepsi  OSK rohamait követően. Előbb Nicolae Păun közeli fejese talált utat a hálóba (2-1), majd Djordje Crnomarkovic vétett öngólt a ráadásban (3-1), a székelyföldi gárda így kétgólos előny birtokában utazhat a csütörtöki visszavágóra a szlovén fővárosba.

Fotó: a Sepsi OSK közösségi oldala

Mestermérleg

* Cristiano Bergodi (Sepsi OSK): „Jól passzolt az ellenfél, és mi nem voltunk túl agresszívak a meccs első részében. Mintegy 25 perc után kezdtünk nagyon jól játszani, gólszerzési lehetőségeket is kialakítottunk. Aztán nagyon belejöttünk a labdajáratásba, a második félidő rendkívülire sikeredett. Ez egy fontos eredmény, megérdemeltük a győzelmet. Jó kis előnyt alakítottunk ki, de nagyon jól kell játszanunk a visszavágón is.”

Az elmaradt román tévéközvetítésről – utóhangok

Az összecsapást rendhagyó módon egyetlen romániai televízió sem közvetítette (nagyon ritkán fordul elő, hogy európai kupatalálkozó ne kerüljön képernyőre, ez rendszerint olyankor történik meg, amikor valamely román csapat idegenben szerepel, és az itteni adók nem tudnak megegyezni az adás gyártójával az egyenes adás átvételének árában – a szerk.). Utólag azzal magyarázták a döntést, hogy a Sepsi OSK-nak nincs jelentős rajongótábora, a mérkőzései iránt jobbára csak Kovászna, Maros és Hargita megye magyar közösségei érdeklődnek, ezért nem lett volna kifizetődő a helyszíni élőzés. A román sportsajtóban azonban erősebbnek bizonyult az a vélemény, miszerint a Románia-kupa és a Szuperkupa győztese messze a legjobb produkcióval rukkolt elő az Európa-konferencialiga selejtezőjében indult négy romániai csapat közül, ezért hasznosabb lett volna ezt a meccset is műsorra tűzni.

Az elmaradt román tévéközvetítés hiányában a háromszéki klub előre jelezte, hogy YouTube-csatornáján lehet majd figyelemmel követni a mérkőzést, illetve az Erdélyi Magyar Televízió közvetítésében is meg lehetett végül tekinteni.

Hab a tortán, hogy román körökben utólag az verte ki a biztosítékot, hogy a közvetítést magyar kommentár kísérte, többen az országgal szembeni tiszteletlenségnek, sőt pofátlanságnak nevezték.

Labdarúgó-Európa-konferencialiga, selejtező, 2. forduló, 1. mérkőzés: Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – Olimpija Ljubljana (szlovén) 3-1 (1-1)

Sepsiszentgyörgy, Sepsi OSK Aréna, 8200 néző. Vezette: Robertson (skót).

Gólszerzők: Ștefănescu (45+4.), Păun (84.), Crnomarkovic (90+3. – öngól), illetve Seslar (4.).

Sárga lap: Bălaşa (80.), illetve Kvesic (40.), Sualehe (45+2.), Pilj (53.), Vidovsek (85.).

Kiállítva: Seslar (66.).

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Ispas (65. Dumitrescu) – Aganovic (77. Dumitrescu), Nicolae Păun, Ștefănescu – Golofca (65. Damașcan), Rondón (65. Tudorie), Gheorghe (59. Matei).

Olimpija: Vidovsek – Lasickas, Estrada (61. Crnomarkovic), Karamatic, Fernandes Sualehe – Seslar, Pils, Elsnik (46. Doffo) – Kvesic (73. Aldair), Prtajin (61. Nukic), Robalo Pedro (61. Ziljkic).