Elképesztő drámai fordulatok után védte meg a tavaly elhódított labdarúgó-Románia-kupát a Sepsi OSK, mintha Hollywoodban írták volna a forgatókönyvet, amely filmen nevetséges melodrámának tűnt volna – azonban Nagyszebenben maga volt a csupasz valóság.

Kezdjük azzal, hogy igen erős érdekek fűződtek ahhoz, hogy az FCU nyerjen, nem csak a politikailag, gazdaságilag sokkal befolyásosabb Kolozsvárról, hiszen a CSU Craiova európai kuparészvétele is lehetővé vált volna ezzel. Nagyon látszott ez a központi sajtó hangvételében, és talán nem véletlen, hogy az egész élvonalbeli játékvezetői keret leggyengébb bíróját küldték a kupadöntőre. Cătălin Popa pedig azonkívül, hogy rendszeresen nem torolt meg szabálytalanságokat – néha egészen durvákat –, legalább öt nyilvánvaló esetben döntött hátrányosan az OSK ellen. Ha Šafranko fejesénél az 52. percben, amikor szerintünk Gorcea elég egyértelműen a vonal mögül szedte össze a labdát, még el lehet magyarázatként fogadni, hogy nem volt könnyű ezt meglátni gólvonal-technológia nélkül, azt már nehezebb, hogy nem adott meg egy teljesen egyértelmű szögletet az OSK-nak az első félidőben, amikor látszott, hogy ezek a pontrúgások nagy veszélyt jelentenek a kolozsvári kapura, és tovább engedte a 81. percben, amikor Ciobotariut buktatták a tizenhatos vonalán belül. (Egy kérdést feltennénk ezzel kapcsolatban a videószobában ülő Kovács Istvánnak is.) Az pedig a rosszindulat egyértelmű jele volt, hogy a rendes játékidőnek az OSK ígéretes ellentámadása alatt vetett véget, a hosszabbítás utolsó percében pedig, amikor Ștefănescut vonatként ütötték el a tizenhatos vonala előtt, szeme sem rebbent.

Eltekintve a bíráskodástól azonban nem ez volt az OSK legjobb mérkőzése. Pontosan az történt, amire Niczuly a meccs előtt figyelmeztetett, hogy nem szabad elhiggyék magukról, hogy favoritok. Enyhén lekezelően léptek pályára, s noha az első negyedórában ez nem okozott gondot a megszeppenten kezdő Kolozsvárral szemben, később a túlzott magabiztosság miatt egyre gyakoribbá váltak a hibák a középpályán és a védelemben, és megjelentek a nagy helyzetek Niczuly kapujánál. A 6. percben Ciobotariu 4 méterről fejjel a felső sarok mellé küldte, a 13. percben pedig Rondón kísérlete ment fölé. A 22. percben jött az első nagy ijedség, ám Nistor 11 méterre középen belebonyolódott a saját cselébe. A 25. percben Ciobotariu nagy hibája után Thiam keresztlövésébe Niczuly még beleért, így lett kapufa, egy perccel később Filip lövését védte a szentgyörgyi kapus, míg a 33. percben ismét jó kapufája volt a jó kapusnak: Nistor bal oldali betörését követően a csavarás ismét kijött a lécről. Miközben folytatódtak a védelmi hibák, mégis az OSK helyzetével zárul a félidő: Šafranko fordulásból rálőtt labdáját Gorcea nagy reflexszel tolta fölé.

Szünetben Aganović beküldése kis rendet rakott az OSK védelmében, ám a középpálya teljes uralmát már nem sikerült visszaszerezni, így a a már említett Cătălin Popa-féle „performaszok” kivételével egyik kapunál sem történt igazán említésre méltó. A hosszabbításban egy Tudorie-fejest jegyezhettünk, aztán Tescan betörésénél védett nagyot Niczuly, majd vágta ki Ňinaj Ely Fernandes elől, végül pedig Varga szabadrúgása tette próbára Gorceát.

És jöhetett csattanóként a büntetőrúgások drámai fordulatokkal tele története. Rodriguez kihagyta a másodikat, ekkor az FCU-nak állt a zászló, ám Niczuly védte Ely Fernandes lövését a negyedik sorozatban, így öt-öt tizenegyes nem döntött. Jöhettek a további végrehajtók, és miután Aganović fölé- rúgta, Zé Gomes cipőjében volt az FCU kupagyőzelme. Ezt azonban Niczuly ismét másként gondolta, majd miután Tamás belőtte, Niczuly kivédte Martić büntetőjét is.

The end – ahogy az amerikai (hollywoodi) filmek végén írja, pedig van folytatása. Ismét indulhat a Sepsi OSK az Európa-konferencialigában, és most már nagyon szeretné elcsípni a csoportkört is. Hogy kivel a kispadon és a keretben, az nagyon gyorsan elválik, hiszen rendkívül rövid a szünet, július 9-én már a Szuperkupáért játszik az OSK a bajnok FCV Farul ellen.

Fotó: a Sepsi OSK közösségi oldala

Labdarúgó Románia-kupa, döntő: Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – Kolozsvári FCU 0-0, büntetőkkel: 5-4.

Nagyszeben, városi stadion. Vezette: Cătălin Popa (Pitești) – Daniel Mitruți (Craiova), Bogdan Gheorghe (Bukarest). Tartalék: Iulian Dima (Bukarest). Ellenőr: Aron Huzu (Nagyszeben). Videobíró: Kovács István (Nagykároly). Segéd videobíró: Andrei Chivulete (Bukarest).

Sepsi OSK: Niczuly – Ciobotariu (86. Dimitrov), Bălașa (86. Tamás), Ňinaj, Dumitrescu, Rodriguez, Păun (111. Varga), Matei (75. Ion Gheorghe), Rondón (46. Aganović), Ștefănescu, Šafranko (75. Tudorie).

FCU: Gorcea – Martić, Miron, Pițian, Chipciu, Simion, Nistor, Remacle (100. Ely Fernandes), Filip (80. Zé Gomes), Bic, Thiam (100. Tescan).

A büntetőrúgásokat berúgták: Varga, Tudorie, Ion Gheorghe, Ștefănescu, Tamás, illetve Chipciu, Bic, Tescan, Nistor; kihagyták: Rodriguez, Aganović, illetve Ely Fernandes, Zé Gomes, Martić.

Sárga lap: Ștefănescu (45.), Niczuly (a rendes játékidő és a hosszabbítás közötti szünetben), Dumitrescu (92.), Martić (23.).