2024. july 1., Monday

Mindössze három-négy percig vezetett a Kolozsvári U a marosvásárhelyi városi sportklub elleni női kosárlabda-bajnoki mérkőzésen, ám ezt a legfontosabb pillanatokban, a mérkőzés végén tette. A vendégek győzelme valójában papírforma eredmény, ám a hazai csapat hatalmas lehetőséget szalasztott el, hiszen az első negyedben váratlanul nagy előnnyel indított.

Nem várt lendülettel kezdte a Kolozsvári U elleni találkozót a CSM, amely 22 pontos előnyre tett szert az első tíz percben. A legnagyobb különbség 26 pont is volt, a negyedet azonban a kolozsváriak két kosara zárta. A házigazda csapat elsősorban a távoli dobásaira alapozott, amelyek váratlanul jó arányban hullottak gyűrűbe. Ardelean, Cortez és Sólyom szinte nem tudtak hibázni, 8/10-es triplamutatóval indítottak.

Női kosárlabdában azonban innen is ki lehet kapni. A vendégek már a második negyedben megkezdték a felzárkózást, nagyszünetre az előny a felére, 11 pontra olvadt, a harmadik negyed közepére pedig egyetlen pontra. Ekkor egy kicsit összeszedte magát a hazai csapat, és ismét elhúzott tíz pontra három újabb hárompontossal, az utolsó szünetben pedig öt ponttal vezetett.

A záró tíz percben kétségbeesetten próbált valamennyit megőrizni az előnyéből a CSM, ám az ellenfél a mérkőzésen először öt perccel a vége előtt átvette a vezetést. Kétszer még sikerült fordítani, mindkétszer Sólyom révén, Kelemen triplája után azonban végérvényesen az U került előnybe.

A statisztikai adatok arról is árulkodnak, hogy miért. Noha a CSM 56%-kal dobott távolról, az ellenfélnek a 40% és csupán 3 hárompontos is elég volt mezőnyből, mert 72 próbálkozása volt a marosvásárhelyiek 61 dobásával szemben. A különbség abból adódik, hogy 44 (ebből 19 támadó) lepattanót szereztek, szemben a CSM csupán 31 lepattanójával. Továbbá a vásárhelyieknek 19 eladott labdájuk volt az U 13-ával szemben. Ezek az adatok pedig az első negyed végén még (amikor a CSM vezetett) kiegyensúlyozottak voltak...

Mondhatnánk, a rövid kispad sem segített, hiszen a cserejátékosok mindössze 2 pontot szereztek. Azonban ez az érv sem állja meg a helyét, hiszen az ellenfél csupán hat kosarassal játszotta végig a meccset.

A szombaton esedékes 3. fordulóban a marosvásárhelyi csapat a Bukaresti Rapid otthonába látogat.

Fotó: Nagy Tibor

Női kosárlabda Nemzeti Liga, 2. forduló: Marosvásárhelyi CSM – Kolozsvári U 77:81 (34-12, 13-24, 15-21, 15-24).

Marosvásárhely, Simon László sportcsarnok, 200 néző. Vezette: Mihai Dumitrașcu (Pitești), Ștefan Atomulesei (Brassó), Diana Oprea (Brassó). Ellenőr: Radu Bucerzan (Temesvár).

Marosvásárhelyi CSM: Ardelean 23 pont (3), Sólyom 18 (4), Cortez 15 (5), Plavițu 12 (2), Bobar 7, Domokos 2, Czimbalmos, Ciciovan, Feiseș. Kispadon: Brefelean, Coval, Axintie.

Kolozsvári U: Pavel 20 pont, Pană 18, Kelemen 13 (1), Kovács 11 (1), Uiuiu 11 (1), Ljubinec 8. Kispadon: David, Faragó, Bota, Popovici, Pricop, Horváth.

Női kosárlabda Nemzeti Liga, 2. forduló: Sepsiszentgyörgyi Sepsi SIC – CSM Târgoviște 90:50,
Marosvásárhelyi CSM – Kolozsvári U 77:81, Aradi FCC Baschet UAV – Bukaresti Rapid 69:64, Brassói
TVB CSU Olimpia – Konstancai CSM CSU 65:71.