Anglia 1966-ban, akkor a szintén a Wembley-ben játszott világbajnoki döntőben, ezelőtt 55 éve nyert utoljára fontos tétmérkőzésen, világversenyek kieséses fázisában Németország ellen, pedig azóta már hétszer játszottak ilyen jellegű találkozót. Az angolok számára legfájóbb vereség 1996-ban történt, szintén a Wembley-ben, az angol rendezésű Eb elődöntőjében, amikor Anglia a futball hazatér jelszavával a tornagyőzelmet célozta. A meccset azonban büntetőkkel Németország nyerte, és mit ad isten, Gareth Southgate, a mostani szövetségi kapitány hibázott a hetedik (!) sorozatban. Az angolok németek elleni kudarcainak sorozata késztette arra Gary Linekert, hogy kijelentse, a foci olyan játék, amelynek a végén mindig a németek nyernek. Nos, ez az átok szakadt meg kedden este a Wembley-ben, ahol az angolok annak ellenére győztek 2-0-ra, hogy a gól nélküli első félidőben a németek tűntek jobbnak. Mielőtt azonban újabb bírálatáradat szakadt volna Southgate nyakába a csapat összeállítása kapcsán (erről jegyezte meg fanyarul: nem érdekel, hogy ki mit mond a csapatomról, én is nyerni akarok), Sterling  fejezett be góllal egy mintaszerű támadást. Aztán, mintegy egy korszak lezárásaként, Thomas Müller egyedül elfutva sem tudta legyőzni Pickfordot, így Kane gólja lezárta a tabellát. Minden hosszú sorozatnak vége szakad egyszer – mondta Franco Foda osztrák szövetségi kapitány. Csak a meccset tévesztette el...

A nyolcaddöntő a Svédország – Ukrajna mérkőzéssel zárult, amely az egyik legszürkébb meccsnek bizonyult ebben a fázisban. Nem csak azért, mert az ukránok éppen csak hogy befértek még a 16 közé 3 sovány ponttal, hanem azért is, mert a svédek sem mutattak különösebb focit. Egy-egy gól esett mindkét részről a rendes játékidőben, aztán a hosszabbításban is folytatódott a néma, fizikai, már-már az emberi erőnlét korlátait feszegető csata, csontzenével, Danielson piros lapjával és folyamatos ápolásokkal. Egy ilyen meccs után már nem is drámaként lehetett felfogni, hogy a 120+2. (!) percben Dovbik győztes gólt szerzett Ukrajnának, amely ott lesz a negyeddöntőben Anglia ellen. Az az Ukrajna, amely Finnországnál eggyel jobb gólkülönbséggel csúszott be az egyenes kiesési fázisba, éppen a svédek Lengyelország elleni győzelmének köszönhetően.

Pickford mindent kivédett, Anglia kiütötte Németországot.

Fotó: az UEFA EURO 2020 közösségi oldala

Európa-bajnokság, nyolcaddöntő: Anglia – Németország 2-0 (0-0)

London, Wembley Stadion, 41.937 néző, vezette: Danny Makkelie (holland).

Gólszerző: Sterling (75.), Kane (86.).

Sárga lap: Rice (8.), Phillips (45.), Maguire (77.) illetve Ginter (25.), Gosens (72.).

Anglia: Pickford – Walker, Maguire, Stones – Trippier, Rice (88. Henderson), Phillips, Saka (69. Grealish), Shaw – Kane, Sterling.

Németország: Neuer – Hummels, Rudiger, Ginter (87. Can) – Kimmich, Kroos, Goretzka, Gosens (88. Sane) – Havertz, Müller (90+2. Musiala), Werner (68. Gnabry).

Európa-bajnokság, nyolcaddöntő: Ukrajna – Svédország 2-1 (1-1, 1-1, 1-1) – hosszabbítás után
Glasgow, Hampden Park, vezette: Daniele Orsato (olasz).
Gólszerzők: Zincsenko (27.), Dovbik (121.), illetve Forsberg (43.).
Sárga lap: Jarmolenko (79.), Dovbik (121.), illetve Kulusevski (69.), Forsberg (85.).
Kiállítva: Danielson (98.).
Ukrajna: Buscsan – Karavajev, Zabarni, Krivcov, Matvijenko – Szidorcsuk (118. Bezus), Sztepanenko (95. Makarenko), Zincsenko – Jarmolenko (106. Dovbik), Jaremcsuk (91. Beszjegyin, 101. Céhankov), Saparenko (61. Malinovszkij).
Svédország: Olsen – Lustig (83. Krafth), Lindelöf, Danielson, Augustinsson (83. Bengtsson) – S. Larsson (97. Claesson), Olsson (101. Helander), Ekdal, Forsberg – Kulusevski (97. Quaison), Isak (97. Berg).

A negyeddöntő programja

* péntek: Svájc – Spanyolország, Szentpétervár (19.00 óra), Belgium – Olaszország (22.00)
* szombat: Csehország – Dánia (19.00), Ukrajna – Anglia (22.00)
A mérkőzéseket az M4 Sport és a Pro TV közvetíti.