2024. september 11., Wednesday

a Puskás Arénában

A magyar labdarúgó-válogatott gól nélküli döntetlent játszott Bosznia-Hercegovinával a Puskás Arénában kedden, a Nemzetek Ligája A divíziójának második fordulós mérkőzésén.

Marco Rossi szövetségi kapitány együttese, amely szombaton 5-0-ra kapott ki a németektől Düsseldorfban, az egész találkozón fölényben futballozott, több gólhelyzetet is kialakított, de nem tudta legyűrni a feltűnően passzív játékot produkáló bosnyákokat.

Tizenkét perccel a kezdő sípszó előtt még meglehetősen foghíjasak voltak a Puskás Aréna lelátói, s úgy tűnt, ezúttal nem lesz telt házas a stadion. Az egyik kapu mögötti szektorban a szurkolók hatalmas molinót feszítettek ki, amelyen a „Minden kimagasló sportteljesítmény újabb bajnokokat és példaképeket szül, köszönet a magyar olimpikonoknak!” felirat volt olvasható.

A drukkerek közvetlenül a kezdés előtt Marco Rossit éltették, az olasz kapitány tanítványai pedig óriási lendülettel vágtak bele a mérkőzésbe. Az első három percben agresszív volt a magyarok letámadása, aztán mindkét együttes visszaállt a saját játékrendszerébe, és mindkettő elsősorban a biztos védekezésre helyezte a nagyobb hangsúlyt.

Az első nagy helyzet a 17. perc elején a hazaiak előtt adódott, Szoboszlai szöglete után Varga fejelt kapura, Vasiljnak pedig csak nagy bravúrral sikerült oldalra ütnie a labdát a jobb felső sarok elől. Hét perccel később megint Varga veszélyeztetett fejjel, de a keresztléc alá tartó próbálkozását ismét védeni tudta a bosnyák kapus. Varga harmadszor már lábbal próbálkozott, mégpedig kiszorított helyzetből a 32. percben, de a rivális hálóőr ennél az esetnél is jól helyezkedett.

Ekkorra viszont már egyértelmű volt, hogy a magyar válogatott játszik jobban és kapura is veszélyesebben. Negyedszer már Nagy Zsolt adott feladatot Vasiljnak, aki vetődve hárította a szélső 18 méteres, pontosan a bal alsó sarokba tartó lövését. A másik oldalon Dibusznak egyszer sem volt dolga, a bosnyákok ugyanis rendre csak rövid ideig birtokolták a labdát, igazán veszélyes támadást pedig nem tudtak vezetni.

Fordulás után maradt a magyar mezőnyfölény, ennek megfelelően a játék túlnyomórészt a bosnyákok térfelén zajlott. A 60. percben a közönség újfent Marco Rossit kezdte éltetni, miközben ahogy haladt előre az idő, úgy látszott egyre inkább a fáradtság a hazai játékosokon. Az ellenfél változatlanul nem sokat mutatott, már-már úgy tűnt, hogy a döntetlenért és az azért járó egy pontért utazott Budapestre. A 70. perctől a magyarok felpörgették a játékot, ennek nyomán előbb Szoboszlai a 71. percben szabadrúgásból a keresztlécet találta telibe, egy perccel később pedig Varga fejelhetett kapura, de kísérlete pontatlan volt.

A hajrában tovább erőltette a támadásokat a magyar válogatott, a legnagyobb lehetőség pedig a csereként beállt Ádám Martin előtt adódott, a csatár ugyanis három méterről fejelhetett kapura, a bosnyák kapus azonban ezt a középre tartó próbálkozást is hárította.

A magyarok összességében sokkal jobban futballoztak, mint a múlt szombati 5-0-s vereség alkalmával, de a vendégek kapusának bravúrjai, illetve a támadóharmadban elkövetett hibák nyomán nem tudták megszerezni az A divízióban maradás szempontjából fontos három pontot.

A magyarok így két kör után egy ponttal a 3. csoport negyedik helyén állnak. Legközelebb október 11-én a hollandokat fogadják, három nappal később pedig Boszniában vendégeskednek.

Fotók: MLSZ

Nemzetek Ligája, A divízió, 3. csoport, 2. forduló: Magyarország – Bosznia-Hercegovina 0-0.

Budapest, Puskás Aréna, 50 ezer néző, vezette: Marco Guida (olasz).

Sárga lap: Schäfer (77.), illetve Barisic (21.), Katic (40.).

Magyarország: Dibusz – Botka (82. Balogh), Orbán, Dárdai M. – Bolla (75. Csoboth), Nikitscher, Schäfer, Nagy Zs. (82. Kerkez) – Sallai, Szoboszlai – Varga B. (82. Ádám).

Bosznia-Hercegovina: Vasilj – Barisic, Katic, Saric (61. Gigovic), Bicakcic – Gazibegovic, Basic (61. Huseinbasic), Burnic (46. Tahirovic), Dedic – Dzeko, Demirovic (77. Bajraktarevic).

Ilyenre Marco Rossi sem emlékezett

Bár az eredménnyel nem volt elégedett, a csapata hozzáállására büszkének mondta magát a szövetségi kapitány, mert nem volt egyszerű az 5-0-s vereség után játszani. Marco Rossi a döntetlen után kiemelte: bár nem nyertek, nem leszegett fejjel jöttek le a pályáról. Szerinte megérdemelték volna a győzelmet, minden statisztika alátámasztja, hogy domináltak. „Nem emlékszem olyanra, hogy az elmúlt fél évben egyetlen meccsen 19-20 lehetőségünk lett volna. Nem született gól, de sok helyzet volt, számos területen sikeresek voltunk” – nyilatkozta.

„A mai mérkőzésen sok egy az egy elleni párharcot megnyertünk, sok labdaszerzésünk volt, megvolt bennünk a győzni akarás. A teljesítményünk nyilván függ az ellenfél szintjétől, mi valójában Bosznia-Hercegovinával vagyunk egy szinten, Hollandia és Németország egy másik polcon van. Amit láttunk ma este, az már az volt, amit több éve láthatunk a magyar válogatottól. A lefújás után gratuláltam a srácoknak a hozzáálláshoz, a teljesítményhez, megérdemeltük volna a győzelmet. Természetesen az eredménnyel nem vagyunk elégedettek, a befejezéseknél kellett volna többet tennünk, még akkor is, ha a mai mérkőzésen a bosnyák kapus volt a mezőny legjobbja. Úgy gondolom, hogy amikor a játékosok mindent beleadnak, akkor a szurkolók büszkék lehetnek rájuk. A mérkőzés előtt nem azt kértem a csapattól, hogy győzzünk, mert az eredmény sok tényezőn múlik, hanem hogy emelt fővel tudjuk elhagyni a pályát, s ez lesz továbbra is a cél az NL-ben” – tekintett előre a szakvezető.

Harry Kane aranysapkája

Az Európa-bajnoki második Anglia a századik alkalommal válogatott Hary Kane duplájával győzte le a vendég finn csapatot kedd este a labdarúgó Nemzetek Ligája második fordulójában. Az angol szövetség még a mérkőzés előtt köszöntötte a Bayern München középcsatárát, aki aranysapkát vehetett át a 106-szoros válogatott Frank Lampardtól.

Harry Kane a mérkőzésen kiválóan játszott, a gól nélküli első félidőt követően az 57. percben előnyhöz juttatta csapatát, majd a 76. percben eldöntötte a három pont sorsát. A duplával a 31 éves támadó már 68 gólnál tart a nemzeti együttesben, amivel tovább javította a rekordját.

Nemzetek Ligája, 2. forduló:

* B divízió:

1. csoport: Albánia – Grúzia 0-1, Csehország – Ukrajna 3-2. Az állás: 1. Grúzia 6 pont, 2. Albánia 3 (2-2), 3. Csehország 3 (4-6), 4. Ukrajna 0.

2. csoport: Anglia – Finnország 2-0, Írország – Görögország 0-2. Az állás: 1. Görögország 6 pont (5-0), 2. Anglia 6 (4-0), 3. Írország (0-4), 4. Finnország 0 (0-5).

* C divízió:

4. csoport: Észak-Macedónia – Örményország 2-0, Lettország – Feröer szigetek 1-0. Az állás: 1. Észak-Macedónia 4 pont, 2. Örményország 3 (4-3), 3. Lettország 3 (2-4), 4. Feröer szigetek 1.

* D divízió:

2. csoport: Andorra – Málta 0-1. Az állás: 1. Moldova 3 pont/1 mérkőzés (2-0), 2. Málta 3/2 (1-2), 3. Andorra 0/1.