Filozófiai esszépályázat (IX–XII. osztály)
A díjak: I. díj 500 lej, II. díj 300 lej , III. díj 200 lej.
Kedves középiskolás diákok!
Két idézetet ajánlunk nektek továbbgondolásra:
1) „A libido videndi, a látás tiszta vágya, amely teljesen egyenértékűnek minősíti a képet és a dolgot, egy olyan világot jelent, amelyben minden dolog puszta kép, és ahol minden kép annyit ér, mint egy dolog. Ez az egyenlőség abszolút zsarnokság: a képek világába való belépés nem annyira felszabadítja a képzeletet arra, hogy ujjongó öröm töltse el, mint inkább bezárja elménket és vágyunkat a dolgokon kívülre, mint valami képekből alkotott börtönbe – képi száműzetésre ítéli. A (dolog rangjára emelt) képnek a világunkban gyakorolt cenzúrája megtiltja az eredetihez való eljutást, melyet egyszerűen elképzelhetetlennek, képpé-tehetetlennek mond: ami nem látszik, az egyszerűen nem létezik. Az eredetinek tehát jobb eltűnnie, hiszen az eredeti per definitionem az, ami nem jelenik meg.” (Jean-Luc Marion: A látható kereszteződése)
2) „A morális magatartásprogramok, amelyek bizonyos mértékben elsajátíthatók, nem mennek túl a számítógéppel megvalósíthatón. Ami túlmegy a lehetőségeinken, azok ama köztes események, amelyek nincsenek benne a programban. Például: a tapogatózó érintés, a megtorpanó lépés, az oldalpillantás, valaminek a kímélő nem bolygatása, illetve midőn a szerelem vagy a gyűlölet miatt magunkon kívül vagyunk, amikor valamit megígérünk, emlékeket ápolunk, sérelmeket heverünk ki vagy meglepődünk. Ezen események kapcsán, melyek ránk törnek, vagy amelyekbe belevágunk, túllépünk saját vágyainkon és képességeinken, mégpedig anélkül, hogy az átmenet valamilyen általános szabály alapján zajlana, vagy hogy valamilyen hálóba beleszövődött lenne. Ezek olyan kísérletek lennének, amelyek velünk történnének, még mielőtt magunk kezdenénk kísérletekbe.” (Bernhard Waldenfels: A normalizálás határai)
Egy ideje lehetővé tettük, hogy a diákok nemcsak magyarul, hanem idegen nyelven (angolul, franciául, németül) írt dolgozattal is pályázhassanak. A szövegek angol nyelvű változatát megtaláljátok honlapunkon. A pályázat résztvevői ezúttal a 2015/2016-os tanév IX–XII. osztályos tanulói lehetnek.
A 3-5 oldal terjedelmű, kinyomtatott és jeligével ellátott pályaműveket postai úton a Pro Philosophia Alapítvány címére küldjétek el 2016. április 23-ig (postai bélyegző dátuma). Cím: Pro Philosophia Alapítvány, 400009 Cluj-Napoca, Str. Napoca nr. 2-4/27, Judeţul Cluj. A pályamunkákat díjazzuk. A díjak: I. díj 500 lej, II. díj 300 lej , III. díj 200 lej. A legalább 70 pontot elért pályamunkák szerzői a felvételi versenyen kívüli beiratkozási lehetőséget nyernek a BBTE-re, a filozófia szak magyar tagozatán meghirdetett államilag támogatott (tandíjmentes) helyekre, a rendelkezésre álló helyszám, valamint a kapott pontszám csökkenő sorrendje függvényében.
Az eredményhirdetésre Kolozsvárt, a BBTE Filozófia Tanszékén kerül sor a 2016. május 7-én megszervezésre kerülő filozófus nyílt nap alkalmából. A pályázókat írásban értesítjük a pályázat eredményéről. További információkat a pályázatról a http://filozofia.hiphi.ubbcluj.ro/ honlapon találtok.
Dr. Demeter Attila egyetemi docens, intézetvezető