Filantropica
2018-01-08 15:07:43
- Kaáli Nagy Botond
A román filmgyártás egyik legfergetegesebb terméke a 2002-ben készült Filantropica. Minden poénja mögött ott feszül a rendszerváltás utáni Románia társadalmi valósága.
A román filmgyártás egyik legfergetegesebb terméke a 2002-ben készült Filantropica. Minden poénja mögött ott feszül a rendszerváltás utáni Románia társadalmi valósága. „A fost odată un oraş în care locuitorii se împărţeau în prinţi şi cerşetori. Între aceste două lumi nu existau decât câini vagabonzi. Ei formau clasa de mijloc.” (Volt egyszer egy város, amelynek lakói hercegekre és koldusokra oszlottak. E két világ között nem voltak mások, csak a kóbor kutyák. Ők alkották a középosztályt.) – így indít Nae Caranfil „meséje”.
A filmmel kapcsolatosan érdekesnek ígérkező, vetítéssel összekötött eseményt szervez január kilencedikén este 7 órától a marosvásárhelyi G. Caféban (Cuza Voda utca 33. szám) az Édentől keletre filmklub és a MIET – Maros Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács. A vetítés után a szervezők Novák Csaba Zoltán történésszel, illetve Németh Szabolcs Előd és Szabó R. Ádám filmkritikusokkal próbálnak a filmben ábrázoltak mögé nézni, de előtte – mint írják – „sírva röhögünk majd magunkon, mert a 15 éves film semmit nem vesztett energiájából és aktualitásából”.
Ami a film cselekményét illeti, egy líceumi tanár tizedik házassági évfordulóját egy vendéglőben ünnepli feleségével. Mivel nem járnak vendéglőbe túl gyakran, az árak komoly meglepetést okoznak: a számla, amit kihoznak, körülbelül kettejük havi fizetésének felel meg. Felháborodás, cirkuszolás a pincérekkel, dulakodás, végül a számlát egy gazdag férfi fizeti ki, akire két alig öltözött hölgyike simul. Mielőtt azonban az együttérzésbe és az önsajnálatba elmerülve elkeseredhetnénk, kiderül, ez az egész csak színjáték volt. Az írói ambíciókkal rendelkező tisztes irodalomtanár, egy volt örömlánnyal együtt, aki saját szavai szerint átprofilálódott, estéről estére eljátssza luxusvendéglőket látogatva ezt a jelenetet.
Nae Caranfil 109 perces, románul beszélő, magyar feliratos szatírájának magyar címe: Filantrópia, avagy emberbaráti szeretet, az esemény a MIET – Maros Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács, a G. Café Marosvásárhely és a Filmtett támogatásával jött létre, a belépés ingyenes. A szervezők kérik az érdeklődőket, hogy az esetleges helyfoglalási és italrendelési gondok elkerülése érdekében időben érkezzenek.