2024. july 1., Monday

Robert Lewandowski, Mohamed Salah és Lionel Messi maradt versenyben a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnél (FIFA) az év legjobb játékosa címért.

A FIFA pénteken hozta nyilvánosságra a háromfősre szűkített jelöltlistát.

A Bayern Münchennél játszó lengyel Lewandowskit – a FIFA-díj 2020-as győztesét – korábban a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség (AIPS) megválasztotta az év legjobb férfi sportolójának, miután bajnok lett és német Szuperkupát nyert a klubjával, a naptári évben pedig 43 Bundesliga-gólt szerzett, amivel megdöntötte Gerd Müller 1972-es rekordját.

Az argentin Messi – aki a válogatottal megnyerte a Copa Américát – a France Football tavaly év végi gáláján hetedszer nyerte el az Aranylabdát, míg az egyiptomi Szalah a Liverpoolban szárnyal: a mostani idényben 26 tétmérkőzésen 23 szerzett gólnál tart, 2021-ben összesen 40 alkalommal volt eredményes.

A női játékosok közül a Bajnokok Ligája-győztes FC Barcelonából Jennifer Hermoso és Alexia Putellas, valamint a BL-döntős Chelsea-ből Sam Kerr került a szűkített listára.

A díjakat január 17-én adják át Zürichben.

Fotó: FIFA

2021 edzője Tuchel, Guardiola vagy Mancini közül kerül ki

Thomas Tuchel, Josep Guardiola és Roberto Mancini maradt versenyben az év legjobb edzője címért. A FIFA csütörtökön hozta nyilvánosságra a háromfősre szűkített jelöltlistát.

A német Tuchel tavaly megnyerte a Bajnokok Ligáját a Chelsea-vel. A döntőben a londoniak a Manchester Cityt győzték le, amely a spanyol Guardiola irányításával az angol bajnokságban lett első. Az olasz Mancini megnyerte az Európa-bajnokságot hazája válogatottjával.

A női csapatot irányító edzők közül Lluis Cortes (Barcelona), Emma Hayes (Chelsea) és Sarina Wiegman (Hollandia/Anglia) maradt versenyben az elismerésért.Football tavaly év végi gáláján hetedszer nyerte el az Aranylabdát, míg az egyiptomi Szalah a Liverpoolban szárnyal: a mostani idényben 26 tétmérkőzésen 23 szerzett gólnál tart, 2021-ben összesen 40 alkalommal volt eredményes.

A belgák az élen, a magyarok a 39., a románok a 44. helyen

Változatlanul Belgium vezeti a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) világranglistáját, a magyar válogatott megtartotta 39. helyezését, a román pedig a 44. helyen maradt.

A legutóbbi, november 19-én kiadott rangsorhoz képest decemberre egyetlen változás történt az élmezőnyben: az Egyesült Államok és Németország helyet cserélt, így a világranglistán a tavalyi utolsó amerikaiak a 11., a magyarokkal azonos Nemzetek Ligája-csoportban szereplő németek pedig a 12. helyezettek.

A FIFA-ranglista első helyezettjei (zárójelben a novemberi helyezés): 1. (1.) Belgium 1828,45 pont, 2. (2.) Brazília 1826,35, 3. (3.) Franciaország 1786,15, 4. (4.) Anglia 1755,52, 5. (5.) Argentína 1750,51, 6. (6.) Olaszország 1740,77, 7. (7.) Spanyolország 1704,75, 8. (8.) Portugália 1660,25, 9. (9.) Dánia 1654,54, 10. (10.) Hollandia 1653,73, 11. (12.) Egyesült Államok 1648,33, 12. (11.) Németország 1648,33, 13. (13.) Svájc 1642,83, 14. (14.) Mexikó 1638,3, 15. (15.) Horvátország 1620,74, ...39. (39.) Magyarország 1465,62, ...44. (44.) Románia 1453,18.