2024. june 30., Sunday

– az utolsó utáni pillanatban

A futballtörténelem bővelkedik drámai fordulatokban, hollywoodi filmekbe illő, nem remélt hepiendekben, egy ilyen részese volt az idén a Sepsi OSK a labdarúgó Szuperligában. Négy, zsinórban elszenvedett vereség után (amelyek közül azonban kettő a bírók lelkén szárad), majd egy (mint utóbb kiderült: fontos!) döntetlennel a közvetlen rivális Kolozsvári FCU ellen, Diószegi László tulajdonos 2%-ra taksálta a felsőházba jutási esélyeket. Ezt követően két egymás utáni meccset megnyert a csapat, de az utolsó forduló előtt így sem csak saját meccse eredményétől függött. A győzelmi kényszer mellett arra is szüksége volt, hogy riválisai közül többen is elbotoljanak az utolsó fordulóban. Ki hitte volna, hogy a Kolozsvári FCU megteszi azt a szívességet, hogy nem nyer a kiesőjelölt FC Voluntari otthonában? Márpedig ez történt, és az OSK ploiești-i mérkőzése 87. percéig minden a sepsiszentgyörgyi csapat javára alakult. Ekkor azonban a Petrolul 52 váratlanul egyenlített, és az OSK hirtelen az alsóházban találta magát. Volt azonban még néhány perc hosszabbítás, és van egy elcsépelt klisé az amerikai filmekből: soha ne mondd, hogy vége, amíg be nem fejeződött...

A hazai csapat kezdte jobban a Petrolul 52 – Sepsi OSK mérkőzést a labdarúgó Szuperliga alapszakaszának utolsó fordulójában, noha csak utóbbinak volt esélye a felsőházra. A hazaiak az első tíz percben beszorították a szentgyörgyieket, akik nem tudtak kibontakozni a középpályán, és a 4. percben Moldovannak a léc alól kellett kitolnia Țicu kapu felé tartó beadását. Azonban, ahogy sikerült rendezni kicsit a sorokat, az első veszélyesebb OSK-támadás gólt ért: Kallaku labdát szerzett a középpályán, a passza azonban túl széles volt Šafrankónak, aki kénytelen volt visszaadni a jobb oldalról, a labda a tizenhatos bal oldalán Fl. Ștefan elé pattant, aki ballal, külsővel, ívvel a hosszú sarokba küldte.

Sajnos, időközben komolynak tűnő sérülést szenvedett Matei a Szetóval folytatott csatában, cserélni kellett. Sokkal súlyosabb azonban, hogy a 18. percben Oroiant fejbe dobták a lelátóról, felhasadt a fejbőre, és néhány percig a játékvezető kénytelen volt megállítani a játékot. Felharsantak a szokásos magyargyűlölő rigmusok is, Andrei Chivulete játékvezető azonban, akire a tavaly össztűz zúdult a bukaresti sajtó részéről, amiért le merte (teljesen szabályosan) fújni a Sepsi OSK – FCU Craiova 1948 mérkőzést a gyalázkodó drukkerek miatt, megelégedett egy nanázással a hangosbemondón.

Oroian fejkötéssel folytatta a játékot, amely a szünetig kiegyensúlyozott maradt. A 29. percben Jair próbálkozott éles szögből az ötös vonaláról, ám Moldovan résen volt, a 30. percben Ștefănescu rúgott lyukat jó pozícióban, a kaputól 10 méterre, a 39. percben Berisha lövését blokkolta Moldovan, Ciobotariu pedig kivágta a kapu előteréből.

A második félidőben az OSK agresszív letámadással próbálta távol tartani a Petrolul 52 csatárait, és ellentámadásokat vezetett. Így, noha a ploiești-i gárda birtokolta többet a labdát, az OSK volt a veszélyesebb. A 47. percben Ňinaj fejese tévesztett célt, az 58. percben Kallaku tört kapura, Žima azonban hárította a lövést, majd némi szerencsével a védők tisztáztak. A 62. percben Țicu szabadrúgása tette próbára Moldovant, a 69. percben pedig Ștefănescu tört be remekül a jobb oldalon, de az érkező Varga Kevin mögé adta a passzt. A 85. percben, a Moldovan kapuja előtti nagy kavarodásban Ňinaj szabadított fel.

Ekkor Storck sokadszorra is meglépte azt, ami eddig soha nem vált be. A középpályás Kallaku helyett a védő Kecskést küldte pályára, ez azonban nem mentette meg a csapatot a góltól. Két perccel később éppen Kecskés volt képtelen megállítani Ișfant, aki a lendületből érkező Berisha elé adta a labdát, utóbbi pedig becsúszva jobb alsó sarokba kotorta.

Hideg zuhany volt ez a javából, és elúszni látszott minden felsőházi remény, különösen hogy két-három percig a félpályán sem sikerült átvinni a labdát. Aztán a 90+2. percben a meglóduló Ștefănescu becsapta Țicut, berobogott a labdával a tizenhatosra a jobb oldalon, beadását azonban hárman is haboztak rálőni. Végül Debeljuh szánta rá magát, aki félfordulatból a hatos bal sarka környékéről laposan a rövid sarokba vágta... Ezt követően pedig már csak a The End felirat hiányzott a végéről.

A felsőházba a hatodik helyről jutó OSK a rájátszást a FCSB ellen kezdi, amely egyben a fokmérője is lesz annak, hogy mennyire veszi komolyan magát a csapat, sikerül-e elhitetnie Storcknak a játékosokkal, hogy van esélyük legalább a harmadik helyre. Az idén nincs meg a kupagyőzelem lehetősége, így a nemzetközi szereplési sorozat megszakadhat. Azonban ha a rájátszás első két mérkőzését sikerül megnyerni, bármi megtörténhet. Sajnos, Ștefănescu ismét beszerzett magának egy eltiltást a FCSB elleni találkozóra, és erősen kérdéses Matei játéka is. Miután Alimi és Rodriguez sérült, Francisco Juniort elküldték, Ion Gheorghét kölcsönadták, és a klub furamód senkit sem hozott középpályára helyettük, nem lesz egyszerű a feladat.

Fotó: a Sepsi OSK közösségi oldala

Szuperliga, 30. forduló: Petrolul 52 Ploiești – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 1-2 (0-1).

Ploiești, Ilie Oană stadion. Vezette: Andrei Chivulete (Bukarest) – Mihai Marica (Beszterce), Andrei Constantinescu (Bukarest). Tartalék: Andrei Antonie (Bukarest). Ellenőr: Andrei Ioniță (Bukarest). Videóbíró: Radu Petrescu (Bukarest). Segéd-videóbíró: Adrian Popescu (Craiova).

Petrolul 52: Žima – Papp, Meijers, Huja, Țicu, Hanca, Szeto (46. Diomandé, 54. Pyry), Jair (46. Ișfan), Muși (65. Bratu), Berisha, Grozav.

Sepsi OSK: Moldovan – Oroian (85. Popșa), Ciobotariu, Ňinaj, Fl. Ștefan, Păun, Kallaku (85. Kecskés), Ștefănescu, Matei (17. Aganović), Varga K. (70. Dumitrescu), Šafranko (70. Debeljuh).

Gólszerzők: Berisha (87.), illetve Fl. Ștefan (14.), Debeljuh (90+2.).

Sárga lap: Szeto (12.), Grozav (55.), Meijers (74.), Huja (82.), Bratu (90+1.), illetve Fl. Ștefan (60.), Popșa (89.), Debeljuh (90+2.), Ștefănescu (90+3.).

* Szuperliga, 30. forduló: Kolozsvári CFR 1907 – Nagyszebeni Hermannstadt 1-0, Bukaresti Dinamo 1948 – Aradi UTA 1-0, Petrolul 52 Ploiești – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 1-2, FC Voluntari – Kolozsvári FCU 0-0, Botosáni FC – Konstancai FCV Farul 0-0, Bukaresti Rapid 1923 – Bukaresti FCSB 4-0.

* 2. liga, 17. forduló: Bukaresti CSA Steaua – Zsilvásárhelyi Viitorul Pandurii 5-0; 18. forduló: Concordia Chiaj-na – Újszentesi CSC 0-2, Resicabányai CS Muncitoresc – Bodzavásári Gloria 2-0, Zsilvásárhelyi Viitorul Pandurii – CSM Slatina 1-2, CS Tunari – Sellemberki CSC 1599 0-0, Chindia Târgoviște – CSM Alexandria 3-0, Bukaresti Metaloglobus – Dési Unirea 2-1, Vajdahunyadi Corvinul 1921 – Campionii FC Argeș Pitești 2-0, Bukaresti Progresul 1944 Spartac – Unirea 04 Slobozia 0-2, FK Csíkszereda – Karácsonkői Ceahlăul 2-0. Az élcsoport: 1. Sellemberk 39 pont, 2. Vajdahunyad 37 (29-13), 3. Slobozia 37 (19-7).