Két hét maradt a parlamenti választásokig, és szerdán hoztak nyilvánosságra egy, már a kampány idején készült közvélemény-kutatást, amely meglepő eredményt tartalmaz.
Két hét maradt a parlamenti választásokig, és szerdán hoztak nyilvánosságra egy, már a kampány idején készült közvélemény-kutatást, amely meglepő eredményt tartalmaz. E felmérés szerint ugyanis a liberálisok a biztos választók preferenciáit tekintve már csak a harmadik erőnek számítanak. Egy százalékkal megelőzte őket a civil tömörülésből párttá alakult, a helyhatósági választásokon a fővárosban komoly eredményt elért USR.
A felmérés szerint a PSD a szavazatok 40%-ára számíthat, az USR 19, a PNL 18 százalékot kapna, és a választási küszöböt még az ALDE és a PMP lépné át 7-7 százalékkal. A felméréseket mindig illik fenntartásokkal kezelni – ezt a vonatkozót pont az USR megrendelésére készítették – azonban ugyanez a közvélemény-kutató a helyhatósági választásokon aránylag pontosan bemérte megrendelője szereplését.
A választásokig maradt két héten még valószínűleg jó néhány közvélemény-kutatás készül, mert ezeknek a felméréseknek a megrendelő pártok fényezésén kívül szerepük van a határozatlan választók befolyásolásában is. És a játék ezeknek a szavazóknak a bőrére megy a következő két héten, hiszen más becslések szerint eddig a választóknak csak mintegy 40 százaléka mutatkozik hajlandónak elmenni az urnákig december 11-én. Ennek, az eddig pártpolitikában nem szereplő jelölteket állított új pártnak az előretörése mögött ott lehetnek azok a választók, akik a jelenlegi parlamenti pártkínálatban nem láttak támogatásukra méltónak vélt erőt, és ez a réteg az utóbbi választások részvételi adatainak tükrében is elég jelentős. Ráadásul a fiatal választóréteg, amelyre ez az alakulat számít, rövid idő alatt a virtuális közösségi hálókon is elérhető, megszólítható, és mozgósítható is, amint ez látható volt például a legutóbbi elnökválasztások két fordulója között, illetve a Colectiv-tragédiát követő demonstrációhullám idején.
Az új erő előretörésére már a balliberális oldalon is reagáltak, a szociáldemokraták vezérei Soros-bérenceknek nevezték a felmérés közzétételével szinte egy időben az új párt embereit, az ALDE-t vezető volt miniszterelnök pedig szombaton sajnálta le a tapasztalatlan újoncokat egy nyilatkozat erejéig. A köztörvényes vagy vádlott szitka dicséretként is érthető, attól függ, merről nézzük… Két hét elég hosszú kampányidő, és úgy tűnik, lehet még itt meglepetés, ha talán nem is akkora, mint a tengerentúlon, ahol a lesajnált kívülálló megverte a medve bőrére előre ivó demokrata közönségkedvencet. A határozatlanok mozgósításán és a részvételi arányon múlik az is, hogy az említett felmérésben 3 százalékra mért magyar képviselet se csak az alternatív küszöb megugrásával maradjon része a bukaresti törvényhozásnak.