2024. june 30., Sunday

A Sepsi OSK hazai pályán 3-1-re kikapott vasárnap a labdarúgó Szuperliga 24. fordulójában a CSU Craiovától. A székelyföldi alakulat Debeljuh révén előnyhöz jutott a 33. percben, azonban a vendégek az első félidő ráadásában egyenlítettek, majd a szünet után két további gólt lőve a győzelmet is megszerezték.

A Sepsi OSK mérkőzéseit ritkán vezeti Kovács István, akit a legjobb romániai futballbírónak tartanak. Ha netán mégis, az ellenfél azonnal próbálja azt sugallni különböző informális csatornákon, hogy magyarként biztosan az ő magyarjainak kedvez majd. Hogy ennek van-e valamilyen hatása a tudatalattijára, nehezen megmondható. De hogy a vasárnapi mérkőzésen többszörösen hibázott a sepsiszentgyörgyi csapat rovására, az egészen biztos.

Lássuk csak: a 20. percben Lázár rosszul jött ki a kapujából, Debeljuh megelőzte az üres kapu előtt Raul Silvát, utóbbi pedig hátulról elrúgta a lábát. Hogy Debeljuh elvetette magát, nem kérdéses, de attól még akkora 11-es volt, hogy a Holdról is lehetett látni (amikor Aradon úgy esett el, hogy nem értek hozzá, azt is megírtuk). Kovács azonban nem látott szabálytalanságot, sőt a videóbíró sem! Aztán az első félidő záróperceiben Raul Silva csúnyán letalpalta Debeljuhot, és már volt egy sárgája. Minden játékvezetői tanfolyamon lapot ért volna a belépő, legalább egy második sárgát, azonban Kovács valakinek a hazai kispadon mutatott fel piros lapot – reklamálásért. 50. perc: Markovic kapta a tizenhatos közepén, elhúzta Ciobotariu mellett, majd rátalpalt utóbbi sípcsontjára és elesett. Kovács pedig büntetőt ítélt! Ez akkora melléfogás volt, hogy szerencsére a tizenegyest visszavonta a videózás után, azonban Markovicnak nem mutatta fel a megérdemelt piros lapot, de még a sárgát sem, pedig újranézhette a történteket. Aztán pedig mégiscsak adott egy tizenegyest, videózás után, Craiovának: Mitriță játszotta el a hattyú halálát, miután Oteliță rátette a kezét. Erre mondják az UEFA játékvezetői berkeiben, hogy soft penalty. Debeljuhnál ötször akkora volt a tizenegyes az első félidőben, de azt nem adta meg. És ezek csak a legnagyobb hibák, nem hiába skandálta ütemesen többször is a szentgyörgyi lelátó: „Hülye vagy! Hülye vagy!”

És most röviden a történtek: a 8. percben Raul Silva közelről pöccentett Niczuly kapujába egy szöglet után, azonban lesről (ez nem Kovács döntése), így a találat nem volt érvényes. A 20. percben Debeljuh elgáncsolásáról írtunk, a 26. percben pedig Matei hagyott ki óriási lehetőséget, öt méterről belelőtte Lázárba. Szerencséje (?), hogy előtte Kovács egy amúgy nem létező szabálytalanságot fújt le. A 29. percben Ňinaj küldte fölé becsúszásból 3 méterről, a 33. percben pedig megtört a jég: Ňinaj szerelte az ellenfél térfelén Markovicot, Ion Gheorghe Debeljuh elé továbbított, aki a tizenhatos bal oldalára betörve a hosszú alsó sarokba helyezte a labdát (1-0). Ugyancsak Debeljuh növelhette volna az előnyt a 38. percben Matei gyönyörű akciója után, de éles szögből, három méterről a kapusba lőtt. S ahogy ilyenkor történni szokott, az első félidő ráadásában Craiova egyenlített az első veszélyes akciója során: Rodriguez elvesztette a labdát a sajtát térfelén, Vlădoiu átívelt a tizenhatoson, Markovic pedig az ötös bal oldalvonaláról a rövid felsőbe fejelt (1-1). Niczuly lekésett a szög zárásával, így már csak beleérni tudott.

A második félidőt Craiova kezdte jobban, és az 50. percben Markovic hatalmas helyzetet hagyott ki, a korábban említett körülmények között, de amúgy jól zárt a szentgyörgyi védelem. A 63. percben Kallaku lövése 20 méterről kevéssel a bal felső sarok mellett zúgott el. A 67. percben pedig Varga Kevin küzdött meg egy labdáért, amely Matei elé került 8 méterre a kapu bal kapufája magasságában, lett volna ideje lekezelni is, de átvétel nélkül pró-bálkozott, és nem találta jól el a labdát. Ezt követte a Mitriță-féle tizenegyes, amelyet Koljić vágott védhetetlenül a jobb felsőbe (1-2), s innen már egész másként alakult a meccs. Az OSK mindent a támadásra tett fel, a 75. percben Păun nem találta jól el a hatoson belül, a 82. percben pedig Florin Ștefan 25 méteres lövése a bal felső sarkot célozta meg, de nem elég erősen, hogy Lázár ne érjen oda. Ez azonban azt is jelentette, hogy a védelemben megnyíltak a hazaiak, s a 83. percben nem zártak Crețu előtt, aki 25 méterről a bal alsó sarokba bombázott (1-3). Innen már nehéz lett volna fordítani, a 87. percben Popșa lövése kerülte még el a bal felső sarkot, de Craiova két-három ellenakciója is újabb góllal végződhetett volna.

A vereség ellenére ezúttal nem játszott rosszul az OSK. Sajnos, egy ilyen körülmények között született vereség (lásd a szintén a bírók miatt elveszített meccset a Bodø/Glimt ellen) nyomokat hagyhat a csapatban. Hogy sikerül-e mégis túltenni magukat rajta, az vasárnap este derül ki, amikor az OSK a listavezető FCSB vendége lesz.

Branislav Ninaj (b) és Denis Ciobotariu (k), a Sepsiszentgyörgy,

valamint Ionuţ Alexandru Mitriță (j), a CSU Craiova játékosa

Fotó: MTI/Veres Nándor

Szuperliga, 24. forduló: Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – CSU Craiova 1-3 (1-1).

Sepsiszentgyörgy, Sepsi OSK-stadion. Vezette: Kovács István (Nagykároly) – Ovidiu Artene (Vaslui), Andrei Constantinescu (Bukarest). Tartalék: Andrei Moroiță (Ploiești). Ellenőr: Octavian Șovre (Szatmárnémeti). Videóbíró: Sorin Costreie (Voluntari). Segéd-videóbíró: Vlad Băban (Jászvásár).

Sepsi OSK: Niczuly – Oteliță (85. Popșa), Ňinaj, Ciobotariu, Fl. Ștefan (85. Bălașa), Păun, Rodriguez (63. Aganović), Ion Gheorghe (63. Varga K.), Matei, Kallaku (85. Šafranko), Debeljuh.

CSU Craiova: Lazar – Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva (46. Maldonado), Căpățînă, Crețu, Mateiu, Danciu (46. Baiaram), Mekvabisvili (59. Cîmpanu), Mitriță (87. Badelj), Markovic (65. Koljić).

Gólszerzők: Debeljuh (33.), illetve Markovic (45+2.), Koljić (74. – büntetőből), Crețu (83). Sárga lap: Ňinaj (43.), Oteliță (63.), illetve Raul Silva (28.), Mitriță (51.).

* Szuperliga, 23. forduló: Nagyszebeni Hermannstadt – Botosáni FC 2-0, Jászvásári CSM Politehnica – Kolozsvári FCU 1-0, CSU Craiova – Bukaresti FCSB 0-3, Kolozsvári CFR 1907 – FC Voluntari 4-1; 24. forduló: Botosáni FC – Jászvásári CSM Politehnica 2-1, Universitatea 1948 Craiova – Bukaresti Dinamo 1ö48 2-1, Petrolul 52 Ploiești – Kolozsvári CFR 1907 1-2, Bukaresti Rapid 1923 – Galaci SC Oțelul 2-1, Kolozsvári FCU – Aradi UTA 1-3, Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – CSU Craiova 1-3.

* NB I, 18. forduló: Mezőkövesd Zsóry FC – Kecskeméti TE 0-3, Paksi FC – Puskás Akadémia FC 2-1, Zalaegerszegi TE FC – Fehérvár FC 3-1, Kisvárda Master Good – Ferencvárosi TC 1-3, Debreceni VSC – Diósgyőri VTK 2-2, MTK Budapest – Újpest FC 3-0. Az élcsoport: 1. Paks 37 pont, 2. Ferencváros 36, 3. Fehérvár FC 30.

* NB II, 19. forduló: Szombathelyi Haladás – Aqvital FC Csákvár 2-2, Kolorcity Kazincbarcika SC – Credobus Mosonmagyaróvár 1-0, FC Ajka – Budafoki MTE 3-1, Gyirmót FC Győr – Soroksár SC 1-0, BVSC-Zugló – ETO FC Győr 1-0, Nyíregyháza Spartacus FC – Tiszakécskei LC 2-0, Pécsi MFC – BFC Siófok 2-2, HR-Rent Kozármisleny – Budapest Honvéd 1-2.  Az élcsoport: 1. Nyíregyháza Spartacus FC 46 pont/19 mérkőzés, 2. ETO FC Győr 38/18, 3. Szeged-Csanád Grosics Akadémia 33/18.