Focimeccsről szerettünk volna írni, amelyen az Európa-konferencialiga csoportkörébe kerülés volt a tét, és amelynek a pályán kellett volna eldőlnie, de ehelyett a videószobában születtek a találkozó kimenetelét befolyásoló határozatok. Ahonnan egy ausztrál (vajon mit keres európai mérkőzésen?) és egy angol iparos tanácskozta meg az amúgy is erősen elfogultan bíráskodó ír kollégájukkal, hogy mikor van les és mikor nincs. Például ha a sárga mezes a védőknél közelebb van a gólvonalhoz és betalál, akkor nincs. Ha a piros/fehér mezesnél a védők vannak közelebb a gólvonalhoz és eredményes, akkor pedig van. Mert így kerek a norvég–ír/ausztrál/angol barátság. Vivat!

Most nem arról beszélünk, hogy ki mit érdemelt, ki hogyan játszott és mennyit tett a sikerért. A silány minőségű bodøi műgyep amúgy is hatalmas előnyt jelentett a hazai csapat számára, láthatóan sehogy sem tudták megszokni a sepsiszentgyörgyi játékosok azt, ahogy ezen csúszott, pattant a labda. A hazaiak, akik pedig ezen játszanak mindennap, tolták Niczuly kapuja felé a játékot. S mert a pálya szokatlansága miatt a középpálya nemigen tudta tartani a labdát, Rob Harvey ír játékvezető pedig igen sajátosan, sorozatosan a hazaiak javára értelmezte a párharcokat (lásd a sárga lapok igen furcsa, 1-8-as eloszlását!), várható volt, hogy előbb-utóbb meginog a védelem. Pellegrino már a 11. percben bevette Niczuly kapuját, előtte azonban Paris az alapvonalon túlra vitte a labdát, ez pedig túl nyilvánvaló volt a videószobában is, noha a partjelző eredetileg nem volt hajlandó észrevenni. A 23. percben azonban már nem volt amit tenni, amikor Pellegrino beadását Sørli Niczuly fölött a jobb felsőbe fejelte (1-0). Már ekkor is gyanús volt a gólszerző pozíciója a passz pillanatában, ám nem láthattunk róla releváns visszajátszást, de nem telt bele öt perc, és újabb gólt ítélt a játékvezető a házigazdák javára: Berg lövését kiütötte Niczuly, és a Holdról is látható lesről induló Pellegrino duplázott (2-0). Ez nem az élő kép alapján kialakult vélemény, a kimerevített ismétlésen jól látható volt a leshelyzet – csak a videószobában nem akarták észrevenni… Mint ahogy azt sem, ahogy Ștefănescut elkaszálták a 35. percben, pedig megvizsgálták a visszajátszást, s ez is elég egyértelműen látszott.

Le a kalappal a szentgyörgyiek előtt, hogy ezek után is talpra tudtak állni. A 41. percben Alimi közeli fejessel szépített Dumitrescu beadásából (2-1), majd közvetlenül az újrakezdés után Varga lódult meg a középpályáról, 20 méterről belebikázott, és a labda a kapufa segítségével a hálóban kötött ki (2-2).

A folytatásban végig a Bodø/Glimt birtokolta a labdát, de az első félidővel ellentétben már nem alakított ki helyzeteket. Mi több, Ștefănescu a 88. percben eldönthette volna a meccset: Niczuly egy hosszú kirúgással találta meg, átvette Moe mellett, észrevette, hogy Hajkin kimozdult, és 40 méterről megpróbálta kapura lőni, a kapus azonban még éppen bele tudott érni, hogy szögletre tolja a labdát.

Miután a rendes játékidő végén 2-2 volt, akárcsak Sepsiszentgyörgyön, hosszabbítás következett, amely hasonló módon folytatódott, egészen a 100. percig. Ekkor Păun kézzel ért bele egy lövésbe, és Pellegrino értékesítette a megítélt tizenegyest (3-2). Innen is képes lett volna azonban felállni az OSK, hiszen alig egy perccel később Ște-fănescu kiugrott a leshatárról, és ellőtte Hajkin mellett a jobb alsóba. A partjelző felemelte a zászlót, ismét megnézhettük a kimerevített képet, az OSK csatára egyértelműen a védők mögül indult, azonban a videószobában az evidencia ellen döntöttek.

Ezt a csapást az OSK már nem tudta kiheverni. Bár próbáltak támadni, a kapujuk felé erősen lejtő pályán nem volt lelkierejük ismét újítani. Hab a tortán, hogy Harvey a 120+1. percben kiosztotta Ștefănescunak a második sárga lapot is, amikor odalépett Hajkinnak, a kapus pedig bemutatta a hattyú halálát.

Azt nem állítanánk, hogy nem láttunk már olyan mérkőzést, amelyet a bírók téves (csalárd?) ítéletei döntöttek el. A videóbíráskodás bevezetése óta azonban hasonló, néha az evidenciák elleni részrehajlást még soha nem tapasztaltunk… A pohár teli fele, hogy a sepsiszentgyörgyiek most már minden erővel a bajnokságra összpontosíthatnak, és nem kell feláldozniuk mérkőzéseket az európai szereplés oltárán. De ilyen körülmények között nagyon keserű az a pirula, amelyet azzal a fél pohár vízzel be kell venni…

Varga a második félidő nyitányán egyenlített

Fotó: a Sepsi OSK közösségi oldala

Európa-konferencialiga, selejtező, play-off kör, visszavágó: Bodø/Glimt (norvég) – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 3-2 (2-2, 2-1). Továbbjutott: a  Bodø/Glimt, 5-4-es összesítéssel.

Bodø, Aspmyra stadion. Vezette: Rob Harvey – Robert Clarke, Wayne McDonnell. Tartalék: Paul McLaughlin (írek). Videóbíró: Jarred Gavan Gillett (ausztrál). A videóbíró segédje: David Coote (angol). Ellenőr: Fródi Danielsen (feröeri), Thoroddur Hjaltalin (izlandi).

Bodø/Glimt: Hajkin – Wembangomo (79. Sjøvold), Moe, Bjørtuft, Bjørkan (111. Sørensen), Grønbæk, Berg, Saltnes (79. Brunstad Fet), Sørli (42. Gulliksen, 106. Bassi), Paris (91. Espejord), Pellegrino.

Sepsi OSK: Niczuly – Ciobotariu, Ňinaj, Bălașa, Dumitrescu (116. Aganović), Alimi, Păun (116. Ion Gheorghe), Rodriguez (112. Kallaku), Varga (86. Damașcan), Ștefănescu, Šafranko (96. Rondón).

Gólszerzők: Sørli (23.), Pellegrino (29., 100. – büntetőből), illetve Alimi (41.), Varga (46.).

Sárga lap: Gulliksen (61.), illetve Niczuly (12.), Rodriguez (27.), Ciobotaru (58,), Dumitrescu (60.), Šafranko (70.), Păun (80.), Ștefănescu (103.).

Kiállítva: Ștefănescu (120+1.).

Kiesett a Farul is

Nem sikerült továbbjutásra váltania a hazai környezetben szerzett egygólos előnyét a román bajnok FCV Farulnak a labdarúgó Európa-konferencialiga-selejtező rájátszáskörének visszavágóján. A konstancai alakulat kétgólos vereséget szenvedett a helsinki visszavágón, így a főtábla kapujában elbúcsúzott a sorozattól.
Európa-konferencialiga, selejtező, play-off kör, visszavágó: HJK Helsinki (finn) – Konstancai FCV Farul 2-0 (1-0). Továbbjutott: a HJK, 4-3-as összesítéssel.
Helsinki, Helsinki Football Stadium, vezette:  Sebastian Gishamer (osztrák).
HJK: Maenpaa – Toivio, Tenho, Halme – Kouassivi-Benissan, Peltola, Lingman (84. Kanellopoulosz), Soiri – Hostikka (87. Hetemaj), Radulovic, Keskinen.
FCV Farul: Aioani – Sîrbu (63. Dussaut), Larie (89. Grameni), M. Popescu, Kiki – T. Băluţă, Nedelcu (63. Boli), Artean (89. Andronache) – L. Munteanu, Rivaldinho (25. Mazilu), Budescu.
Gólszerző: Radulovic (20, 70).
Sárga lap: Toivio (54.), illetve Nedelcu (37.), Kiki (74.), Dussaut (85.).