A már biztos csoportelső Ferencváros 1-0-ra kikapott csütörtökön a török Trabzonspor vendégeként a labdarúgó-Európa-liga hatodik, utolsó fordulójában.

A találkozót a görög Anasztasziosz Bakaszetasz kapufás gólja döntötte el a hetedik percben. Sikere ellenére a török bajnok maradt a harmadik a kvartettben, így átkerült a Konferencialigába, mert a csoport másik mérkőzésén a második Monaco legyőzte a Crvena zvezdát.

Az első perctől érződött, melyik csapatnak fontosabb a mérkőzés, ugyanis a Trabzonspor egyértelműen támadólag lépett fel, amikor nála volt a labda, míg a már csoportgyőztes Ferencváros inkább csak labdatartásra törekedett. A hazaiak aztán az első helyzetüket gólra váltották: a 7. percben Trézéguet elfutott a bal szélen, majd visszagurított a középen érkező Bakaszetasznak, aki 18 méterről a jobb kapufa érintésével lőtt gólt (1-0). A törökök közel jártak a második találathoz is, mert Trézéguet hasonló helyről szintén a jobb kapufát találta el, ám ezúttal kifelé pattant a labda. Negyedóra elteltével meddővé szelídült a hazai csapat fölénye, bár ekkor is sokkal többet birtokolta a labdát, viszont helyzetekig már nem jutott el. A Ferencváros a félpályát is elvétve lépte át, végül a 32. percig kellett várni az első próbálkozására, de Ryan Mmaee fejese jócskán fölé szállt. A meccs képe nem változott a szünetig, de Dibusznak egy ízben lábbal nagyot kellett védenie.

A folytatás már szakadó esőben kezdődött, a csapatok pedig visszavettek a tempóból. A Trabzonspor sem támadott le olyan lendületesen, mint az első félidőben, mert játékosai vélhetően már tudták, hogy a harmadik helynél nem érhetnek feljebb, a csoport másik mérkőzésén ugyanis a Monaco fölényesen vezetett a Crvena zvezda ellen (4-1 lett a vége). A zöld-fehérek továbbra is csak a labda őrzésére koncentráltak, a törökök alkalmanként azért támadással is megpróbálkoztak, de az elszántság már hiányzott belőlük. A hazai szurkolók a 61. percben – a város országon belüli 61-es körzetszámára utalva – szokás szerint látványossággal készültek, ezúttal több mint tízezren kapcsolták be a lámpát a telefonjukon. Más szórakoztató mozzanat nem volt a meccsnek ebben a szakaszában, tekintve, hogy egyik félnek sem volt miért küzdenie. A hajrában sem fokozódott az iram, így az eredmény nem változott a lefújásig.

A tíz pontjával – minden idők legjobb magyar csoportszereplésével – első helyen záró Ferencváros nem lesz érdekelt a 16 közé jutásért sorra kerülő februári párharcok mai sorsolásán, majd csak a nyolc továbbjutóból kap ellenfelet a márciusi nyolcaddöntőre. A finálét május 31-én a Puskás Arénában rendezik.

Mestermérleg

* Sztanyiszlav Csercseszov (Ferencváros): „Nagyon jó rivális ellen futballoztunk, ennek ellenére nyerni szerettünk volna, de az ellenfél ezt nem hagyta. Azonban így is megszereztük az első helyet a csoportban, ezzel lezárult az Európa-liga első szakasza, a klub pedig 47 év után ismét játszhat tavasszal európai kupasorozatban. Miért lennék mérges?”

* Abdullah Avci (Trabzonspor): „Bár kilenc pontot szereztünk, nem tudtunk továbbjutni, csak az Európa-konferencialigában folytathatjuk. Pedig az első félidőben a legjobb teljesítményünket nyújtottuk a csoportkörben, a második már kiegyenlített volt, bár továbbra is mi kontrolláltuk a játékot. A futball könnyű játéknak tűnik, de a háttérben bonyolult folyamatok játszódnak le, ezért változott a játék képe a második 45 percre. Az utolsó húsz percben inkább már az eredmény tartása volt a fontos, hogy a három pontot mindenképpen megszerezzük.”

Európa-liga, H csoport, 5. forduló: Trabzonspor (török) – Ferencváros 1-0 (1-0)

Trabzon, Senol Günes Sportkomplexum, 25 ezer néző, vezette: Harm Osmers (német)

Gólszerző: Bakaszetasz (7.).

Sárga lap: Ömür (45.), Vitor Hugo (51.), Bartra (81.), illetve Laidouni (27.), S. Mmaee (47.), Vécsei (88.).

Trabzonspor: Cakir – Stryger Larsen, Vitor Hugo, Bartra, Elmali – Hamsík (61. Gbamin), Sziopisz – Ömür (69. Ünüvar), Bakaszetasz (69. Bardhi), Trézéguet (86. Haspolat) – Yazici (61. Djaniny).

Ferencváros: Dibusz – Wingo, Knoester, S. Mmaee, Pászka (90+1. Redzic) – Vécsei, Laidouni, Esiti (60. Mercier) – Zachariassen, R. Mmaee, Tokmac (82. Kovacevic).