2024. july 1., Monday

A magyar labdarúgó-válogatott egy szerencsétlen öngóllal 1-0-ra kikapott a vendég szerb csapattól a Puskás Arénában rendezett csütörtöki barátságos mérkőzésen. A vb-résztvevő rivális a győztes találatot a 35. percben szerezte, amikor Aleksandar Mitrovic nagyszerű lövése és Gulácsi Péter bravúros védése után Nagy Zsolt szerencsétlenül ért a labdába. Ezzel az öngóllal a magyarok először kaptak ki az önálló Szerbiától, amellyel harmadszor találkoztak.

Marco Rossi szövetségi kapitány csereként két újoncnak adott játéklehetőséget Ádám Martin és a honosított Callum Styles személyében.

A szurkolók élőképpel és egy Gábor Áron tüzér őrnagytól származó 1849-es idézettel fogadták a csapatokat: „A hazáért mindent a legjutányosabban”.

Barátságos mérkőzéshez illően óvatosan kezdett mindkét csapat, de az „ismerkedős” perceket követően egyre bátrabban lendült támadásba is. Mindkét fél előtt egy-egy helyzet adódott, Szalai fejesét a szerb kapus bravúrral védte, míg Kostic ugyan betalált a magyar kapuba, de előbbi esetnél les, utóbbinál szabálytalanság miatt kifelé járt szabadrúgás. A két válogatott szervezettségét az is mutatta, hogy a védők rendre lesre állították a támadókat, így legfeljebb a szurkolóknak okoztak izgalmat a lehetőségek, amíg a játékvezető le nem fújta a szituációt. A magyarok mezőnyben egyenrangú partnerei voltak a vb-résztvevő riválisnak, de hátul Nagy Zsolt hibája miatt mégis a vendégek vonulhattak előnnyel az öltözőbe. A 35. percben ugyanis, egy bal oldali szerb szöglet után, a túloldalon felfutó Mitrovic átvette a labdát, majd nagy erővel a rövid felső sarok irányába lőtt, de Gulácsi bravúrosan – a keresztléc segítségével – hárított, azonban a kipattanóhoz olyan szerencsétlenül ért hozzá Nagy Zsolt, hogy saját kapujába sodorta a labdát, amelyet már csak a gólvonalon túlról vágott ki Fiola (0-1).

A második félidőben sem változott a játék képe: Marco Rossi csapata méltó ellenfele volt a jobb erőkből álló szerb együttesnek, kifejezetten veszélyes akciókat is tudott vezetni, de a befejezésekbe rendre hiba csúszott, például Sallai 16 méterről tiszta lövőhelyzetben kétszer sem találta el a kaput. Az idő múlásával és a sokasodó cserékkel visszaesett a lendület és a színvonal is, a szerbek biztosan őrizték minimális előnyüket, sőt, egy ízben a magyar védelem majdnem megint összehozott egy gólt a vendégeknek, egyszer pedig, Aleksandar Mitrovic ziccerénél Gulácsi védett bravúrral. A hajrában a magyarok próbáltak nyomást gyakorolni a szerbekre, de inkább a labdavesztések utáni ellentámadások voltak veszélyesek, mígnem a hosszabbításban Schäfer András a kapufát találta el, a kipattanót pedig Szoboszlai Dominik nem tudta az üresen álló kapuba lőni, így maradt az egygólos vereség.

A magyar válogatott kedden 21.45 órától az északír csapat vendége lesz Belfastban.

Fiola Attila (k) a gólvonalon túlról rúgja ki a labdát, mellette az öngólt rúgó Nagy Zsolt (b2) és Gulácsi Péter kapus, jobbról a szerb Matija Nastasic a Magyarország – Szerbia barátságos labdarúgó-mérkőzésen a Puskás Arénában 2022. március 24-én. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Mestermérleg

* Marco Rossi (Magyarország): „Az eredmény miatt panaszkodhatok, de a játék miatt nem. Döntetlent érdemeltünk volna, ráadásul Szerbia ellen, ami nagy mérkőzés volt. Javultunk labdabirtoklásban, amit kifejezetten kértem is, és helyzeteink is voltak. Ami nem tetszett, hogy túl sok passzt rontottunk el, sok volt a ki nem kényszerített hiba. De a hozzáállás jó volt. Szerintem a szerbek győztes gólját szabálytalanság előzte meg, mert Mitrovicnak a kezére pattant a labda. A két újonc jó mentalitással szállt be a meccsbe, főleg Stylesszal vagyok elégedett.

* Dragan Stojkovic (Szerbia): „Elégedett vagyok a játékkal és az eredménnyel, mindkét gárda jó produkciót nyújtott. A magyar csapat sok mindenre képes lehet. Imádom Budapestet, a legszebb város!”

Felkészülési válogatott labdarúgó-mérkőzés: Magyarország – Szerbia 0-1 (0-1)
Budapest, Puskás Aréna, 30 ezer néző, vezette: Filip Glova (szlovák).
Gólszerző: Nagy Zs. (35., öngól).
Sárga lap: Schäfer (66.), Gazdag (87.).
Magyarország: Gulácsi – Botka (80. Kecskés), Lang, Fiola – Nego (59. Bolla), Nagy Á. (59. Gazdag), Schäfer, Nagy Zs. (70. Styles) – Sallai (80. Vécsei), Szoboszlai – Szalai Á. (70. Ádám).
Szerbia: V. Milinkovic-Savic – Veljkovic (77. Racic), Nastasic (65. Terzic), Pavlovic (55. S. Mitrovic) – Lukic (46. Radonjic), Gudelj – Zivkovic (46. Jovic), Tadic, S. Milinkovic-Savic, Kostic (46. Ristic) – A. Mitrovic.

Styles: a vártnál is jobbak az első benyomásaim

A vártnál is jobbak az első benyomásai a magyar labdarúgó-válogatottról a honosított Callum Stylesnak, aki csütörtökön a szerbektől elszenvedett 1-0-s vereség alkalmával mutatkozott be. „Nagyon jól fogadtak a társak, így eddig csak pozitívumokról tudok beszámolni. Még annál is jobb a helyzet, mint amire számítottam. A körülmények kiválóak, a stáb profi, a csapat erős” – mondta az MTI érdeklődésére az angol másodosztályban szereplő Barnsley középpályása a szombati telki sajtótájékoztatón.

A 22. születésnapját ma ünneplő játékosnak bevallása szerint erősségei közé tartoznak a távoli lövések, amit próbál is fejleszteni, éppen ezért gyakran el is szokta vállalni a mérkőzéseken. „Középső középpályásként tekintek magamra, de gyakran játszom bal oldali szélsőt is, ahogy például Szerbia ellen is. Az edző döntése, hol szerepeltet, otthonosan mozgok több poszton is” – mondta Styles, aki örökké emlékezetesnek nevezte azt a pillanatot, amikor a stáb magához hívta a becserélése előtt, illetve a pályára lépés pillanatát is.

Gazdag szerint többet kell birtokolniuk a labdát

„Vegyes érzéseim vannak, mert bár jól játszottunk, mégis kikaptunk” – értékelte Gazdag Dániel a Szerbia elleni mérkőzésen történteket. A Philadelphia Union középpályása, aki csereként kapott lehetőséget Szerbia ellen, úgy vélte, kifejezetten jó közeg fogadta az újoncokat, így Stylesnak is gyorsan sikerült beilleszkednie, annak ellenére, hogy nem beszél magyarul. Kijelentette: Belfastban más típusú ellenfelük lesz, amely ellen többet kell birtokolniuk a labdát, és kreatívabb támadójátékot kell produkálniuk.

Botka és Baráth sem játszik az északírek ellen

Botka Endre és Baráth Péter sem lép pályára a magyar labdarúgó-válogatottban az Észak-Írország ellen kedd este rendezendő barátságos mérkőzésen.
A magyar szövetség honlapja szerint a Ferencvárost erősítő Botka izomsérülést szenvedett csütörtökön, amikor a csapat 1-0-ra kikapott Szerbiától a Puskás Stadionban. A hátvéd már el is hagyta a válogatott edzőtáborát. Marco Rossi szövetségi kapitány nem hív be új játékost a helyére. A debreceni Baráth a Lengyelországba látogató U21-es válogatotthoz csatlakozik.
Willi Orbán – akinek nemrég távolították el a bölcsességfogát – pénteken csatlakozott a csapathoz, és szombat délután már részt vett az edzésen.

Iordănescu vereséggel mutatkozott be a román kispadon

Nem sikerült az új román szövetségi kapitány bemutatkozása: Edward Iordănescu vezényletével 1-0-s vereséget szenvedett hazai pályán a román csapat Görögországtól. A bukaresti Steaua-stadionban, 20 ezer néző előtt rendezett találkozó egyetlen gólját Buhalakisz fejelte a 39. percben. A görögök már a 23. percben is betaláltak, a gólt egy perccel később les miatt törölte Ricardo de Burgos Bengoechea spanyol játékvezető, amikor a románok már a középkezdéshez készülődtek.
A két csapat összetétele:
Románia: Niţă – Raţiu, Chiricheş, Rus (87. Drăguşin), Camora (75. Toşca) – R. Marin, Bordeianu (75. Mihăilă) – Mitriţă (62. Popescu), Cicâldău, Maxim (62. Ivan) – Puşcaş (61. Tănase).
Görögország: Vlahodimosz – Rota, Mavropanosz, Hacidiakosz, Cimikasz –Mantalosz (81. Hacigiovanisz), Sziopisz, Buhalakisz (57. Duvikasz) – Limniosz (57. Bakaszetasz), Dzsiakumakisz (72. Pavlidisz), Pelkasz (81. Alexandropulosz).
Románia kedden 20.45 órai kezdettel Izraelben játszik újabb felkészülési mérkőzést.