A Maros Megyei Klinikai Kórház újszülötteket ellátó részlegének adományozott egy korszerű, a gyermekgyógyászatban használt echográfkészüléket a Mentsétek meg a Gyermekeket Románia szervezet.
A Maros Megyei Klinikai Kórház újszülötteket ellátó részlegének adományozott egy korszerű, a gyermekgyógyászatban használt echográfkészüléket a Mentsétek meg a Gyermekeket Románia szervezet. A készüléknek létfontosságú szerepe van abban, hogy kiszűrjék a pár napos csecsemőknél az esetleges szervi rendellenességeket. Az adományokból összegyűjtött pénzből nemrég egy bilirubinszint-mérő készüléket is vásárolt az újszülöttrészlegnek a szervezet – derült ki tegnap a marosvásárhelyi régi szülészeten tartott sajtótájékoztatón.
A Mentsétek meg a Gyermekeket Románia szervezet minden évben adománygyűjtő kampányokat szervez, amelyek bevételét a romániai újszülött- és koraszülött-klinikák felszerelésére költik. Az utóbbi hat évben, amióta a szervezet prioritásának tekinti, hogy maximális esélyt adjanak a koraszülötteknek az életben maradásra, hárommillió euró értékben vásároltak egészségügyi felszereléseket a szülészeteknek. Elsősorban cégek, de magán- személyek is támogatják őket ebben. Idén a szervezetnek köszönhetően 38 romániai szülészet 700 ezer euró értékben 97 performans egészségügyi felszerelést kapott.
A marosvásárhelyi klinikáknak már többször vásároltak különféle készülékeket, mindig azt, amire a legnagyobb szükség volt. A kövesdombi koraszülött-klinika, valamint a sürgősségi kórház újszülöttrészlege az adományoknak köszönhetően többek között korszerű inkubátorokkal, hallásvizsgáló készülékkel és levegősűrítő berendezéssel gazdagodott az utóbbi években. 2013–2016 között 33 ezer euró értékben kaptak egészségügyi felszereléseket a vásárhelyi klinikák, 2015-ben a sürgősségi kórház újszülöttrészlegének egy tízezer euró értékű, a koraszülöttek szállítására alkalmas inkubátort vásároltak.
Ezer gyerekből kilenc nem éri meg az egy évet
Gabriela Alexandrescu, a Mentsétek meg a Gyermekeket Románia országos elnöke a sajtótájékoztatón rámutatott, az uniós országok között Románia élen jár a gyermekhalandóság terén, minden ezer gyerekből 7,3 életét veszti, még mielőtt betöltené az egy évet. Az unió szintjén ez az arány 3,6. Megyénkben az országos átlagnál is magasabb a gyermekhalandóság, ezer csecsemőből 9 nem éri meg az egy évet. – Romániában évente 1400 egyévesnél kisebb gyerek veszti életét, és sokukat meg lehetne menteni, ha a kórházakban rendelkezésre állna a szükséges felszerelés. De sajnos az országban az 1-es besorolású szülészetek 13 százaléka nem rendelkezik inkubátorral, a 2-es besorolásúak 56 százalékában nincsen lélegeztetőgép, a 3-as besorolású szülészetek 14 százalékában pedig újraélesztő asztal. Ugyanakkor az is gondot jelent, hogy sok nő, főként vidéki környezetben, a terhesség ideje alatt nem jár orvoshoz, sem ultrahangvizsgálatra, előfordul, hogy akkor látja először orvos, amikor szülni megy. Bár 2012-höz viszonyítva, amikor 10,1 volt a gyermekhaladósági arány, javult a helyzet, még mindig messze állunk az európai átlagtól – világított rá a nem túl kedvező helyzetre a szervezet elnöke.
Új inkubátorokra is szükség van
A marosvásárhelyi régi szülészeten évente átlagban 1500 szülést vezetnek le, az ott született csecsemők 13 százaléka koraszülött. Az újszülöttrészlegen eddig nem volt a gyermekgyógyászatban használatos performans echográf, amivel a pár napos csecsemőknél kismutathatók a különféle szervi rendellenességek – hangsúlyozta a készülék jelentőségét a kisbabák hatékonyabb ellátásában dr. Ovidiu Gîrbovan, a Maros Megyei Klinikai Kórház menedzsere. Dr. Suciu Laura Mihaela, az újszülöttrészleg vezetője kifejtette, a készüléket néhány hónapja használják, és már számos rendellenességet sikerült kiszűrni. Sok édesanya a terhesség alatt nem megy el ultrahangvizsgálatra, ami esetleg már előzetesen kimutatná ezeket. Dr. Suciu hozzátette, az általa vezetett részleg nemrég egy, az újszülöttkori sárgaság kimutatását megkönnyítő bilirubinszint-mérő készüléket is kapott a Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet jóvoltából, és a következő nagyobb beruházás, amire szükség van, az intenzív terápiás részleg korszerűsítése és új inkubátorok beszerzése, ugyanis a meglévők nagy része több mint tíz éve használatban van.
Amalia Nastase, a gyermekhaladóság visszaszorítását célzó kampány felelőse hangsúlyozta, az egészségügyi felszerelésekre az anyagi fedezetet adományokból gyűjtik össze, sokan 2-3-5 lejjel járulnak hozzá a nemes célhoz. Mint mondta, hihetetlen, ahogy harcolnak az életükért ezek a – sok esetben 500-600 grammal világra jött – koraszülöttek, akiknek az életben tartását szolgálják az adományok. A sajtótájékoztatón Ana Chirteş, a szervezet Maros megyei fiókjának elnöke az önkéntes fiataloknak mondott köszönetet, akik oroszlánrészt vállaltak az adománygyűjtések lebonyolításában.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató