Hatalmas fegyvertényt hajtott végre a marosvásárhelyi városi sportklub férfi-kosárlabdacsapata: legyőzte az előző bajnokság ezüstérmesét, a Nagyváradi CSM-t, amely az idei bajnokságban eddig csupán egyszer maradt alul, még a 2. fordulóban. Önmagán a sikeren túl azonban az örömöt megduplázza, hogy ezzel most már biztos lehet a felsőházba jutásban George Trif alakulata, mi több, a győzelem dupla szorzós, hiszen az együttes magával viszi a középszakaszba a két pontot, ahol az újabb célkitűzés a rájátszásba jutás lesz. Ja, és ne feledjük, február 15-én a kolozsvári Horia Demian csarnokban a két fél a Románia-kupa negyeddöntőjében is megmérkőzik egymással.

A marosvásárhelyi gárda utóbbi időszakban mutatott formája alapján sejtettük, hogy Nagyvárad számára nem lesz sétagalopp a mérkőzés, azonban így is favoritnak számított. Erre pedig alaposan ráerősített az első negyed, amelyben a házigazdák kicsit visszafogottan, félénken kezdtek, a vendégek pedig szinte nem hagytak ki dobást. Mi több, a játékvezetők számos ítélete felforrósította a lelátók hangulatát, hiszen úgy tűnt, hogy határesetekben mindig a vendégeknek kedveznek, így Nagyvárad tíz pont előnnyel zárta az első tíz percet.

A folytatásban azonban a marosvásárhelyiek egyre bátrabban dobtak távolról, a csarnokot hosszú idő után ismét színültig megtöltő közönségnek a vendégekre gyakorolt nyomása egyre érezhetőbbé vált, és noha az első félidőt a félkörön belülről 70%-kal zárta Nagyvárad, néhány dobás már kimaradt, beleértve néhány szabaddobást is, aminek köszönhetően szünetig öt pontra csökkent a különbség. Igaz, ebben jelentős szerepe volt Gajović dudaszóra dobott triplájának, aki az első félidő végéig mentette át 100%-os dobóteljesítményét az előző mérkőzésből.

A második félidőben aztán minden tekintetben fordított a CSM. Ha szünetig teljes mértékben Nagyvárad uralta a palánk alatti teret – elsősorban Arledge, Freeman és Baciu révén –, a végére a lepattanók száma 33-ra nőtt a marosvásárhelyi oldalon, elsősorban Sántának köszönhetően, míg Nagyvárad megállt 29-nél, s míg a CSM 52%-ra javította a sikeres dobások arányát mezőnyből, az ellenfél esetében ez a mutató 51%-ra csökkent. Minden egyes labdáért hatalmas csata zajlott, s bár néha becsúszott egy-egy elkerülhető hiba, a közönség szárnyára vette a csapatot a legnehezebb pillanatokban.

A CSM először a harmadik negyed közepén, 54:53-nál vette át a vezetést, ám ez szalmalángnak tűnt, hiszen Nagyvárad ismét viszonylag gyorsan négypontos előnyt szerzett. Ekkor döntött úgy George Trif, hogy beküldi Engi-Rosenfeld Dávidot, aki több mérkőzésen pályára sem lépett. Neki pedig csak az kellett, hogy társai megtalálják a félkörön, ahonnan a negyed végén betalált, az utolsó tíz perc elején pedig még egyszer, amivel már hat ponttal vezetett a marosvásárhelyi együttes.

Csak ekkor kezdett igazán körvonalazódni a meglepetés, de még volt izgulnivaló a végéig, hiszen öt perccel a lefújás előtt 77:77-re egyenlített Nagyvárad. Gajović labdalopása és gyűrűszaggató zsákolása után ismét ötre nőtt a különbség (84:79), a döntő fontosságú pontokat azonban 1 perc 25 másodperccel a vége előtt ismét Engi-Rosenfeld szerezte, aki a harmadik triplájával 87:83-ra növelte az előnyt. Meccset nyerő kosár volt, mert az utolsó perc taktikai csatája során csak egy pont született még, Jeremić szabaddobásából.

A CSM legeredményesebb játékosa Martinić volt, aki több kevésbé sikerült mérkőzés után ismét bebizonyította, hogy az igazán nehéz mérkőzéseken érzi magát elemében, csak akkor tudja kihozni magából a maximumot, ha a kihívást is elég jelentősnek érzi.

Az alapszakaszból még három forduló van hátra, és noha a felsőház már biztos, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen eredmények születnek, hisz legalább két eredményt biztosan magával visz a marosvásárhelyi csapat. A FC Argeș és a két további közül pedig legalább az egyiket, a Nagyszeben ellenit szinte biztosan beleszámítják majd a középszakasz tabellájába is. Január 6-án 18 órától pedig pontosan Nagyszebenben lép pályára az együttes.

Fotó: Nagy Tibor

Férfikosárlabda Nemzeti Liga, 15. forduló: Marosvásárhelyi CSM – Nagyváradi CSM 88:83 (14-24, 29-24, 28-20, 17-15).
Marosvásárhely, Simon László Sportcsarnok, 1900 néző. Vezette: Ciprian Stoica (Nagyszeben), Cristian Trofim (Temesvár), Tudor Crișan (Kolozsvár). Ellenőr: Viorel Constantinescu (Kolozsvár).
Marosvásárhely: Martinić 27 pont (4), Gajović 12 (2), Jeremić 12, Lowrance 11 (3), Engi-Rosenfeld 9  (3), Nistor 7 (1), Person 5, Sánta 4, Paliciuc 1, Bölöni, Mureșan. Kispadon: Sólyom.
Nagyvárad: Neal 21 pont (4), Tarolis 16, Nicolescu 9 (1), Gotcher 9 (1), Arledge 7, Pearson 6, Richard 5 (1), Freeman 5, Baciu 5, Gheorghe. Kispadon: Schmidt.
Kosárlabda Nemzeti Liga, 15. forduló:
* A csoport: Temesvári SCM – CSO Voluntari 78:86, Zsilvásárhelyi CSM – Kolozsvári U-BT 72:87, Galaci CSM – Brassói Corona 75:112, Bukaresti Dinamo – Bukaresti Rapid 91:75. A Bukaresti ABC Laguna Sharks állt.
* B csoport: FC Argeș Pitești – SCM U Craiova 91:62, Marosvásárhelyi CSM – Nagyváradi CSM 88:83, CSM Baschet Petrolul Ploiești – CS Vâlcea 1924 92:96, Konstancai CSM – Nagyszebeni CSU 89:87. A Foksányi CSM 2007 állt.