2024. july 2., Tuesday

Csalóka eredmény, de fordított előjellel

„Csupán” 15 pontos vereséget szenvedett a Sirius női kosárlabdacsapata a Konstancai CSM-től hazai pályán. Akár tisztességes eredménynek is tekinthető, hiszen a vendégek voltak a toronymagas favoritok az idényben eddig mutatottak alapján. Ennél azonban sokkal nagyobb volt a különbség, és nyoma sem volt annak a küzdeniakarásnak és elszántságnak, amelyet a marosvásárhelyi együttes a szintén favorit Brassó ellen mutatott. Mi több, ismét megjelentek az elképesztő hibák, rossz döntések, és továbbra is túl sok a kimaradt dobás (hivatásos kosárlabdázókról lévén szó), néha a palánk alól is.

A mérkőzést a kezdetektől a tengerparti gárda uralta, amelynek igen agresszív védekezését

nemigen tudta kezelni a marosvásárhelyi csapat (a játékvezetési stílus is kedvezett ennek), ugyanakkor a vendégek elképesztő könnyedséggel jutottak sima dobóhelyzetekbe – ez nyilván nem a Sirius védekező játékát dicséri. Konstanca egészen szokatlan módon öt játékossal támadt ki már az ellenfél térfelén, aminek nagyon egyszerű az ellenszere: gyors indulás, hosszú passzal, ezt azonban mindössze egyszer alkalmazta a Sirius, még az első negyedben. Hogy utóbb miért ragaszkodtak ahhoz, hogy labdavezetéssel hozzák át félpályán a labdát öt ellenfél között, rejtély...

Ilyen körülmények között az első negyed végén 20-60%-on állt a mezőnydobások hatékonysága, márpedig egy profi (értsd: fizetésért játszó) kosarasnak illene legalább kettőből egyet, és nem ötből egyet bedobni a gyűrűbe...

Szünetig még így is viszonylag elviselhető volt a különbség, ami azonban a harmadik negyed első hat percében történt, az megalázó volt a marosvásárhelyi csapat számára. Mint holmi ifjúságiak egy felnőtt-világválogatott ellen, olyan arcot mutatott a Sirius. Gyakorlatilag moccanni sem tudtak a konstancai védelemmel szemben, a kezükből vette ki a labdát az ellenfél, majd a világ legegyszerűbbnek tűnő módján jutott ziccerbe, és szerezte egymás után a pontokat. Meg sem állt, amíg ki nem teljesedett a 25-0-s roham...

66-28-nál, azaz 38 pontos előnynél állt le egy kicsit Konstanca, aztán beküldte minden játékosát a cserepadról, ez tette lehetővé a Sirius számára, hogy kevésbé megalázóvá enyhítse a vereséget. Az utolsó negyedben volt még egy 17-0-s Sirius-sorozat is, ám ekkor már egyáltalán nem forgott veszélyben a vendégek győzelme.

A Sirius számára bukaresti kiszállás következik, a Rapid ellen. Ez ismét nem az a mérkőzés, amelyen esélyesnek számít, annál fontosabb viszont a jövő szerdai, CSM Alexandria elleni, itthoni találkozó.

Női kosárlabda Nemzeti Liga, 14. forduló: Marosvásárhelyi Sirius – Konstancai CSM 68:83 (12-24, 16-19, 17-29, 23-11).

Marosvásárhely, ligeti sportcsarnok, 300 néző. Vezette: Alexandru Sandu (Jászvásár), Alexandru Ivan (Târgoviște), Diana Bucerzan (Temesvár). Ellenőr: Marian Oprea (Brassó).

Sirius: Cooper 28 pont (2), Podunavac 14 (2), Garrett-Hammett 6, Feiseș 6, Sólyom 5 (1), Lipovan 4, Horobec 3, Ignatcsenko 2, Mircea, Ciciovan. Kispadon: Oancea, Moga.

Konstanca: Ardelean 14 pont (1), Tobin 13, Podar 12 (2), Croitoru 10 (1), Rivers 9, B. Fota 6, Vitulova 6,  Džombeta 5, Manea 4, Petrof 2, Cucu 2, D. Fota.