Két győzelem, egy vereség a labdarúgó Európa-konferencialiga selejtezőjének második fordulójában érdekelt magyar csapatok mérlege. A legjobb helyzetből a Fehérvár FC várhatja a visszavágót, miután egygólos hátrányból fordítva hárommal felülmúlta azeri ellenfelét. Ugyancsak győzött a története első európai kupaszereplését jegyző Kisvárda Master Good, a mind közül a legerősebb ellenféllel farkasszemet néző Puskás Akadémia pedig nem tudta feltörni a kemény diót Portugáliában, és döntőnek ígérkező gólhátrányba került a Vitória Guimaraes otthonában. Az alábbiakban a három mérkőzésről olvashatnak beszámolót.

Háromgólos előnyben a MOL Fehérvár

A MOL Fehérvár FC házigazdaként 4-1-re legyőzte az azeri Gabala SC-t a párharc csütörtöki első mérkőzésén.

A mérkőzés első tíz perce hazai mezőnyfölényt és egy nagy fehérvári gólhelyzetet hozott, de Heister beadását Dárdai közelről a kapu mellé pörgette. A 16. percben egy gyors ellentámadás végén a vendégek megszerezték a vezetést: a szélről érkező beadást követően Rus Adrian nem tudott menteni, a labda a brazil-német kettős állampolgárságú Raphael Schorr Utzig elé került, aki hat méterről higgadtan a kapuba lőtt (0-1).

A kapott gólt követően is támadásban maradt a házigazda, és a harmincadik percben Nego Loic passzát Kenan Kodro értékesítette (1-1). A 33. percben egy ijesztő jelenet borzolta a kedélyeket: Heister és Qirtimov véletlenül összeütközött, utóbbi pedig eszméletlenül terült el a füvön. Gyorsan érkezett az orvosi segítség, majd a hátvédet hat perc ápolás után – nagy taps közepette – hordágyon vitték le a pályáról, majd agyrázkódás gyanúja miatt kórházba szállították.

A történtek miatt a játékvezető nyolc percet hosszabbított, és az első félidő hajrájában majdnem ismét betalált a Fehérvár, de Rus Adrian fejese előbb a keresztlécen csattant, majd Agajev védett bravúrral.

A második felvonás elején felváltva forogtak veszélyben a kapuk, majd a 67. percben újra betalált a magyar együttes: Dárdai Pál szögletét követően Rus Adrian fejelt a hálóba (2-1). Dárdai csakhamar ismét gólpasszt adott, az ívelése ezúttal Kodrót találta meg a tizenhatoson belül, a spanyol csatár végül az öt és feles sarkáról lőtt a kapuba (3-1).

A végjátékban az azeri Murad Muszajev megkapta második sárga lapját, ezért kiállítása miatt a visszavágón nem játszhat. A magyar csapat egyre nagyobb fölényben futballozott, ez a szögletek és a lehetőségek számában is megmutatkozott. Az újabb találat sem maradt el, a kilencvenedik percben Budu Zivzivadze állította be a 4-1-es végeredményt.

A visszavágót csütörtökön rendezik Gabalában, a továbbjutó csapatra a moldovai Petrocub Hincești vagy az albán KF Laci vár a következő körben.

Nagyon kikapott a Puskás Akadémia Portugáliában

A Puskás Akadémia 3-0-ra alulmaradt a portugál Vitória Guimaraes otthonában a párharc csütörtöki első mérkőzésén.

Az első félidőben nem tudott egyenrangú ellenfele lenni a hazaiaknak a magyar együttes, amely már a negyedik percben hátrányba került (1-0), és a szünetig nem is tudott megújulni. A félidő hajrájában ráadásul a második gólját is megszerezte a Guimaraes (2-0), amely tökéletesen uralta a meccset a szünetig, és megérdemelten vonulhatott az öltözőbe kétgólos előnnyel.

Fordulás után sokat javult a Puskás Akadémia játéka, és a portugálok is bele-bele hibáztak saját passzaikba, így az első húsz percben csak a felcsúti csapatnak voltak helyzetei, amelyek azonban kimaradtak. Percekkel később a Guimaraes csereként beállt játékosa egy perccel a pályára lépése után betalált (3-0), ezzel pedig eldőlt a mérkőzés. A magyar együttes a háromgólos hátrány ellenére a lefújásig próbálkozott a szépítéssel, de ez nem sikerült, így a csütörtöki visszavágón, a felcsúti Pancho Arénában nagy bravúrra lenne szüksége a továbbjutás kiharcolásához.

A továbbjutó csapatra a horvát Hajduk Split vár a következő körben.

Egygólos idegenbeli sikerével jó helyzetben a Kisvárda

A Kisvárda 1-0-ra nyert a kazah Kairat Almati vendégeként csütörtökön, így kedvező helyzetből várja a visszavágót.

Nem túl magas színvonalú, de helyzetekkel tarkított első félidőt láthatott az Ortalik Stadion közönsége. A kiegyenlített labdabirtoklási mutató mellett valójában csak a Kisvárda jelentett igazi veszélyt a hazaiak kapujára, a Kairatnak nem sikerült komoly lehetőséget kidolgoznia. A hat várdai próbálkozásból három el is találta a kaput, gól azonban egyikből sem született, így 0-0-s állás mellett vonultak szünetre a csapatok.

A fordulás után nem változott jelentősen a játék képe és a színvonal sem, de a Kisvárda lendületben maradt, s miközben rendre hatástalanította a hazaiak nem túl veszélyes próbálkozásait, továbbra is igyekezett gólt szerezni. A jég végül a hajrában tört meg, akkor Asani csapott le egy kipattanóra, és remekül lőtt a kapu jobb alsó sarkába (0-1).

A Kairat az utolsó percekben is hajtott az egyenlítésért, egyszer Odincovnak kellett nagyot védenie, és a nemzetközi porondon újonc magyar együttesnek végül sikerült megőriznie minimális előnyét.

A párharc győztese a norvég Molde FK és a svéd Elfsborg összecsapásainak továbbjutójával találkozik majd a harmadik kvalifikációs körben.

A fehérvári Bohdan Liedniev (j) és az azeri csapatban játszó Murad Musayev (b) a labdarúgó UEFA-konferencialiga selejtezőjének második fordulójában játszott MOL Fehérvár FC – Gabala SC labdarúgó-mérkőzésen. A Fehérvár házigazdaként 4-1-re legyőzte az azeri csapatot

Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Labdarúgó Európa-konferencialiga, selejtező, 2. forduló, 1. mérkőzés: MOL Fehérvár FC – Gabala SC (azeri) 4-1 (1-1)

Székesfehérvár, 4750 néző, vezette: Sjöberg (svéd).

Gólszerzők: Kodro (30., 75.), Rus (67.), Zivzivadze (90.), illetve Schorr (16.).

Sárga lap: Petrjak (60.), illetve Iszajev (45.), Muszajev (69., 86.), Safarov (88.).

Kiállítva: Muszajev (86.).

MOL Fehérvár FC: Kovács D. – Rus, Serafimov, Sabanov – Nego, Rúben Pinto (64. Lednyev), Fiola, Heister – Dárdai (78. Bamgboye), Petrjak (64. Zivzivadze) – Kodro (78. Makarenko).

Gabala: Agajev – Qirtimov (40. Ahmadov), Muszajev, Ruan, Iszajev – Abu Akal, Alimi – A. Mammadov (72. Omar Hani) – Muradov (80. Szafarov), Felipe Santos (80. Iszkandarov), Schorr.

Labdarúgó Európa-konferencialiga, selejtező, 2. forduló, 1. mérkőzés: Vitória Guimaraes (portugál) – Puskás Akadémia FC 3-0 (2-0)

Guimaraes, 14.863 néző. Vezette: Nalbandjan (örmény).

Gólszerzők: Lameiras (4.), T. Silva (39.), A. Silva (65.).

Sárga lap: D. Silva (90+2.), A. Silva (90+8.), illetve Van Nieff (48.), Stronati (67.).

Vitória Guimaraes: Varela – Maga, Fernandes (46. Amaro), Mumin, Ogava – T. Silva, Semedo, Almeida (83. Janvier) – Lameiras (83. D. Silva), J. Silva (70. Luz), A. O. Silva (64. A. Silva).

Puskás Akadémia FC: Markek – Szolnoki (88. Bakti), Spandler, Stronati – Mezghrani, Van Nieff, Baluta (79. Urblík), Nagy Zs. – Slagveer (43. Skribek), Colley (46. Zahedi), Kiss T.

Labdarúgó Európa-konferencialiga, selejtező, 2. forduló, 1. mérkőzés: Kairat Almati (kazah) – Kisvárda Master Good 0-1 (0-0)

Almati, vezette: Peter Kjaesgaard (dán).

Gólszerző: Asani (82.).

Sárga lap: Asztanov (53.), illetve Leoni (39.), Ötvös (74.), Asani (82.).

Almati: Usztyimenko – Asztanov, Vaszin, Bagnack, Kurgin (63. Kasszabulat) – Ulsin (74. Adakhadzsiev), Szadibekov (74. Usszenov), Krahovszkij (84. Svirev) – Kanté, Joao Paulo, Aljkulov (63. Susenacsev).

Kisvárda: Odincov – Hej, Kravcsenko, Kovacic, Peteleu (16. Leoni) – Ötvös (86. Czérna), Karabeljov – Navrátil (71. Melnyik), Makowski, Camaj (71. Asani) – Mesanovic (86. Ilievszki).