A magyar labdarúgó-válogatott hátrányból fordítva 2-1-re győzött Szerbia vendégeként az Európa-bajnoki selejtezősorozat csütörtöki rangadóján, így megerősítette vezető helyét a csoportban.

Az európai szövetség zárt kapus büntetése miatt – márciusban a szerb szurkolók diszkriminatív rigmusokat skandáltak a Montenegró ellen 2-0-ra megnyert találkozón –, kizárólag gyerekek látogathattak ki a csoportrangadóra, ők nagyjából tízezren az egyik hosszanti lelátót töltötték meg. Bár a Rajko Mitic Stadionban megszokott pokoli hangulatot nem tudtak teremteni, de a 2010-es, dél-afrikai világbajnokságon megismert vuvuzelával állandó alapzajt szolgáltattak, és időnként az ország nevét skandálták.

A magyarok kifejezetten bátran kezdtek, több ígéretes akció futott végig a jobb oldalon, de a beadások nem voltak pontosak, így helyzet nem alakult ki. Dibusz rossz kirúgását viszont azonnal megbüntették a szerbek, akik első helyzetükből vezetést szereztek, így Marco Rossi tanítványai első góljukat kapták a selejtezősorozatban. A 10. percben történt, hogy a magyar kapus rossz kirúgásából megindultak a házigazdák, az akció végén Tadic betört a büntetőterületre, majd okosan átpasszolt a bal oldalra, ahol a jó ütemben érkező Vlahovic lőhetett az üres kapura, a labda a menteni igyekvő Szalairól a magyar kapuba pattant (1-0). Nem sokkal később majdnem jött a második találat is, mert Radonjic gyönyörű csellel a magyar védelem mögé került, azonban a centerezést követően Vlahovic csak az oldalhálóba lőtt. Miután rendezte sorait a magyar csapat, többnyire mezőnyjátékkal teltek a percek, mindkét félnek a jobb oldala volt aktívabb, de nagyobb veszély a szórványos szerb támadásokban volt, amikor sikerült jó ütemben a magyar védelem mögé játszani a labdát. Támadásban továbbra is bátran, kombinatívan próbáltak játszani a magyarok, s amint egymás után sikerültek a cselek és a kulcspasszok, három perc alatt összejött a fordítás is, így a szünetre már a vendégek vonulhattak előnnyel. Előbb a 34. percben találtak be, amikor egy szokásos jobb oldali magyar akció végén Sallai lövését a szerb kapus jobbra vetődve még hárította, de a kipattanóból Varga lőtt közelről a jobb sarokba (1-1). Majd a 36. percben, egy jobb oldali magyar szögletet követően átkerült a labda a bal oldalra, ahonnan Lang nagyszerűen küldte be a védelem mögé, a hosszú oldalon Orbán érkezett, aki közelről a bal felső sarokba lőtt (1-2).

A hazai szakvezető kettős cserével próbálta frissíteni a csapatát, amely a második félidő kezdetén magához ragadta a kezdeményezést, és az első percekben először futballozott fölényben, de a magyar védelem – legfőképpen Dibusz vezetésével – állta a sarat. A ferencvárosi kapus kétszer is bravúrral védett, a többi alkalommal pedig a szerb befejezések voltak pontatlanok. Negyedóra elteltével enyhült a nyomás a magyar kapun, sikerült valamelyest többet birtokolni a labdát, illetve tördelni a játékot. A szerb gárda lendülete kissé meg is tört, de Vlahovicnak így is volt egy ziccere, azonban közelről melléfejelt. Bár a hajrában ismét fölénybe kerültek a szerbek, a magyar védelem kifejezetten stabil volt, egyedül Szalai Attila bizonytalankodott, de ezt nem tudták kihasználni a hazaiak, így a magyar válogatott megszerezte mindhárom pontot a belgrádi csoportrangadón.

A belgrádi sikerrel Marco Rossi szövetségi kapitány tanítványai három ponttal elhúztak a riválistól, a harmadik helyezett Montenegró előtt pedig már öt pont az előnyük féltávnál. Az ötösből az első kettő jut ki a jövő évi németországi kontinensviadalra.

A magyarok szerbek elleni visszavágóval folytatják az Eb-selejtezőt. A találkozót október 14-én rendezik Budapesten.

Ádám Martin, a magyar és Milos Veljkovic, a szerb válogatott játékosa (középen, b-j)

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Eb-selejtező, G csoport, 5. forduló: Szerbia – Magyarország 1-2 (1-2)

Belgrád, Rajko Mitic Stadion, zárt kapus (10 ezer gyermek), vezette: Juan Martínez Munuera (spanyol).

Szerbia: V. Milinkovic-Savic – Veljkovic, Gudelj, Pavlovic – Radonjic (46. Zivkovic), Maksimovic (63. Milenkovic), S. Milinkovic-Savic, Kostic (46. Mladenovic) – Tadic (86. Ilic), Mitrovic, Vlahovic (86. Jovic).

Magyarország: Dibusz – Lang, Szalai A., Orbán – Nego, Nagy Á. (77. Kata), Styles, Kerkez (70. Fiola) – Sallai (90+4. Csoboth), Szoboszlai – Varga B. (77. Ádám).

Gólszerzők: Szalai A. (10., öngól), illetve Varga B. (34.), Orbán (36.).

Sárga lap: Varga B. (66.), Szalai A. (89.).

Mestermérleg

* Marco Rossi: „Az első félidőben kifejezetten jól futballoztunk, hátrányban is tartottuk magunkat a megbeszélt taktikához, sikerült is fordítani, és megérdemelten vezettünk a szünetben. De Belgrádban meg kell szenvedni a sikerért, ami a szerb csapat erejéből következik. És bizony sokat szenvedtünk. A második félidőben szívvel játszottunk, és hálásak lehetünk Dibusznak a nagyszerű védéseiért. Külön kiemelem Nego Loicot és Nagy Ádámot, akik szerepeltetését márciusban és júniusban sok kritika érte, viszont most ismét bizonyították, hogy erősségei a válogatottnak, mert mindketten nagyszerű teljesítményt nyújtottak. Öt éve, a kinevezésemkor magam sem gondoltam volna, hogy ilyen elképesztő önbizalom jellemzi majd a csapatot. Nem emlékszem egyetlen meccsre sem, még vereség esetén sem, amikor ne harcoltunk volna.

* Dragan Stojkovic (Szerbia): „Jól kezdtünk, de a magyaroknak rövid idő alatt sikerült fordítaniuk. Összességében az első 45 perc a magyaroké volt, mert nem volt elég mozgékony a csapatunk. A másodikban viszont elég domináns játékot tudtunk felvonultatni, de nem sikerült gólt szerezni, Dibusz Dénes ugyanis fantasztikus védéseket mutatott be. Néha a szerencsén is múlik az eredmény, ma nem nekünk pattantak jól a labdák, ennek fényében nem tragédia, ami történt. Gratulálok Marco Rossi együttesének.