Négy nyolcadikos diák végzett a márkodi általános iskolában, amely csendes, nyugodt, kellemes környezetben a megye legszebb fekvésű iskolái közé tartozik.
Fotó: Nagy Tibor
Négy nyolcadikos diák végzett a márkodi általános iskolában, amely csendes, nyugodt, kellemes környezetben a megye legszebb fekvésű iskolái közé tartozik. Kovács Ferenccel, az iskola igazgatójával és feleségével, Kovács Erika tanítónővel a pedagógusházaspár májai otthonában beszélgetünk, ahol igazi székely kapu fogadja a belépőt. A kapu helybeli faragó, Sikó József munkája.
Bár jól felszerelt tanintézmény a márkodi, ahova iskolabusz szállítja ingyenesen mindenik faluból a gyermekeket, és eredményeik is jónak mondhatók, a szülők egy része mégis Nyárádszeredába küldi ötödik osztálytól a gyermekét. Pedig minden tanuló fontos, hogy az iskolát továbbra is fenn tudják tartani. Az 1.200 lakosú, kiöregedőben levő községben kevés a gyermek, a hétből öt faluban maradt meg az elemi tagozat. Májában és Kendőben sajnos megszűnt az oktatás, de az épületek megvannak, s bármikor újra lehetne indítani, ha lenne elegendő kisiskolás. A központi iskola összevont I–IV. osztályába 14-en járnak, a felső tagozaton két összevont osztály működik 32 tanulóval.
Az igazgató, aki 1987-től tanít a községben (Májában, Kendőben, majd Márkodon), az összevont osztályok létjogosultságáról írta tanári szakdolgozatát. Bár sokan ódzkodnak ettől a megoldástól, a gyermekek hozzászoknak az önálló munkához és könnyebben illeszkednek be a felső tagozat kezdő osztályába. Tanítványaik jó eredményeket érnek el a középiskolában is – teszi hozzá tapasztalataira alapozva.
A tanító házaspár udvara elárulja a gazdálkodás nyomait, megvásároltak és egyelőre újrafedtek egy 1873-ban épült jellegzetes régi házat, amely a központi térre néz.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató