2023. május 29., hétfő

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

A nagysármási szórványbentlakás várja újabb lakóit

Nem tudom meghatódás nélkül leírni, hogy az adománygyűjtés sikeres volt. A nagysármási szórványbentlakásban a legjobb körülmények között, kellemes melegben töltötték a telet az otthon lakói, akik mind karácsonyra, mind a farsangra kedves műsorral készültek, hogy a támogatóknak megköszönjék a jó cselekedetet, a szülőknek, osztálytársaknak, érdeklődőknek bizonyítsák, mire képesek, hogy mit tanultak a napi feladatokon kívül. 

Bár attól tartva, hogy olyan időket élünk, amikor a háború okozta infláció miatt mindenkinek nehezebbé vált az élete, múlt év december 12-én tettük közre kérésünket, amelyben támogatókat kerestünk, hogy a Nagysármáson működő magyar szórványkollégium fűtését és meleg vízzel való ellátását biztosító gázkazán cseréje megvalósulhasson. 

 A magyar állam jóvoltából 2014 óta működő bentlakás kellemes otthona azoknak a mezőségi gyermekeknek, akik a lakhelyükön már nem tudnának magyar iskolába járni. Sokgyermekes, nehéz anyagi körülmények között élő családokról van szó, akiknek nincsen lehetősége, hogy távolabbi település iskolájába küldjék gyermeküket. A nagysármási kollégium viszont kényelmes szálláshelyet, felügyelet melletti tanulási és szórakozási lehetőséget biztosít az ott tanuló diákoknak, akiket hétvégenként iskolabusz szállít oda-vissza az otthonuk és a bentlakás között. 

A kollégiumot fenntartó válaszúti Kallós Alapítvány gondoskodása pedig lehetővé teszi, hogy a nyolcadik osztály elvégzése után a diákok továbbtanuljanak, szakmájuk legyen, és munkahelyet találjanak. Bár nincsenek még elegen ahhoz, hogy a sármási általános iskola önálló magyar osztályait vissza lehessen alakítani, a bentlakás megnyitása az összevont osztályok révén a magyar tagozat felszámolásának az elkerüléséhez mégis hozzájárul – jelent meg a felhívásban.

A télen derült ki, hogy a szórványbentlakás fűtését biztosító kazán, amely felszerelésekor sem volt már új, olyan állapotba került, hogy nem bírta volna ki az elkövetkező hideg hónapokat. Ezért indítottunk el gyűjtést a kazán cseréjére. Elsősorban a református gyülekezetekhez fordultunk. A bankszámla adatai szerint a helybeli, a nagysármási református gyülekezet állt az első helyen, jelentős összeggel a marosludasi református egyházközség követte, és hálásak vagyunk a segítségért a marosszentgyörgyi, a nyárádszentbenedeki és az istvánházai református egyházközségnek. A nagy értékű adományért köszönetet mondunk a székesfehérvári Pont-Terv Zrt.-nek, a Vitasal Tehnomed, a MET Romania Energy cégeknek, a szilágysomlyói EMKE-nek, továbbá magánszemélyeknek – Lázár Pál, Hunyadi László Béla, Horváth Miklós György, Fornay Csaba, Trombitás Jolán nagysármási alpolgármester, Májai Tímea, Nagy Matild – az adományokért.

 Az összegyűlt pénz elegendő volt a kazán megvásárlásához, de az egyéb költségeket (mint csövek, szerelés, engedély, ellenőrzés stb.) nem fedezte. Ekkor Marosvásárhelyről a vártemplomi egyházközségtől érkezett újabb támogatás, továbbá Székely Rozália és Székely Izabella pedagógusoktól, és kérésükre a Nagysármásiak a Nagyvilágban csoport tagjaitól, Kiss Ádámtól és Tolnai Attilától, rajtuk kívül több, nevét elhallgató szponzortól. 

Köszönet jár Bartha Attilának és Linka Károlynak az új kazán felszereléséért. Pontos, szép munkát végeztek.

Minden támogatónak hálásan köszönjük az értékes hozzájárulást, a jóindulatot és a nagylelkűséget, és elnézést kérünk, ha valakinek a neve kimaradt.

*

Ugyanakkor szeretnénk felhívni a szórványtelepüléseken élő családok és az ott szolgáló vagy beszolgáló lelkészek figyelmét, hogy ősztől a magyar kormány 100.000 forintnak megfelelő összegre növeli az oktatási- nevelési támogatást, az úgynevezett iskolapénzt azon családok számára, amelyek úgy döntenek, hogy magyar iskolába íratják a gyermeküket. A nagysármási szórványbentlakás várja a jelentkezőket. Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató