2024. május 8., szerda

Legyőzte az FK Csíkszeredát a Galaci Suporter Club Oțelul, és sikerével felsőházi szereplési jogot szerzett pénteken a román labdarúgó 2. ligában. A székelyföldiek ugyancsak az első hatba jutást célozták meg a bajnokságban, ehhez azonban pontot kellett volna szerezniük a dunai kikötővárosban a másodosztályú bajnokság hétvégi fordulójában. A házigazdák sikerével és a 2. liga további eredményeivel azonban eldőlt, hogy a Hargita megyei alakulat ismét az alsóházban fejezi be a szezont, akárcsak tavaly, amikor az alapszakasz utolsó fordulójában bukta el a cél megvalósítását.

Nagy elővigyázatossággal készült az év első hivatalos hazai mérkőzésére a galaci klub, a szuperligás Sepsi OSK – Universitatea 1948 Craiova mérkőzésen történtek miatt. Emlékezetes, a vendégek szurkolóinak magyarokat gyalázó rigmusai miatt a játékvezető 10 percre leállította, majd félbeszakította a meccset, amelyet a zöldasztalnál a székelyföldi alakulat 3-0-ra megnyert (az ügy most a fellebbviteli bizottságnál van, amelynek a héten kell állást foglalnia a kérdésben). Az Oțelul vezetősége napokkal a pénteki mérkőzés előtt civilizált viselkedésre intette szurkolóit a sajtóban is megjelent közleményben, emlékeztetve a találkozó fontosságára, és kérve, hogy mellőzzék a rasszista vagy idegengyűlölő megnyilvánulásokat. Szakértők szerint ezzel arra is készültek, hogy ha a galaci lelátókon netalán megismétlődnének a Háromszéken tapasztaltak, a fegyelmi bizottságnál védekezhessenek azzal, hogy ami rajtuk állt, megtették.

A kezdeményezés azonban célt ért, a mérkőzés többezres közönsége „gyönyörű hangulatot” teremtett (a Pro Sport című lap beszámolója szerint), és a végén 1-0-s győzelmet ünnepelt. A sikerrel a hazai együttes csatlakozott a CSA Steaua és a Jászvásári CSM Politehnica csapatához, amelyek már korábban kvalifikáltak a felsőházi rájátszásba.

Óvatoskodó játékkal kezdődött a mérkőzés, az első tíz percbeli tapogatózás után azonban a házigazdák góllal fejezték be első támadásukat: a csapat legújabb szerzeménye, Kehinde Fatai a 13. percben gólt fejelt (1-0). Ezután a Dorinel Munteanu által edzett galaciak „bezártak”, szünetig csak a játékvezető által felmutatott három sárga lap ment eseményszámba. A második félidőben némileg megélénkült a játék, előbb Gyenge mentett Fatai elől (54.), majd Mitoi járt közel ahhoz, hogy megduplázza az SC Oțelul előnyét (66.), míg a csíkszeredaiak a hajrára tartogatták a döntő csapásukat, azonban egyetlen valamirevaló lehetőségüket Kruzikas elpuskázta: a 90. percben, tökéletes helyzetből kapu mellé lőtt.

Az alapszakasz utolsó fordulójában az SC Oțelul az Újszentesi CSC otthonában vendégszerepel, az FK Csíkszereda pedig a Zsilvásárhelyi Viitorul Panduriit fogadja.

2. liga, 18. forduló: Galaci Suporter Club Oțelul – FK Csíkszereda 1-0 (1-0).

Galac, Oțelul-stadion, vezette:  Florin Ovidiu Mazilu (Szatmárnémeti).

Gólszerző: Fatai (13.).

Sárga lap: Cisotti (18.), Zivulic (73.), illetve Szondi (20.), Apró (45+1.), Kelemen (55.).

Oțelul: Pop – Rus, Yabre, Ghiocel, Nedelea – Cisotti, Neagu (83. Adăscăliței), Jardan (68. Zivulic) – Maxim (46. Mitoi), Fatai (68. Cîrjan), Gorovei (57. Nica).

FK Csíkszereda: Gyenge – Romeo, Kelemen, Apró, Kovács M. – Veres, Szondi (65. Gheralia) – Jebari (65. Jelena), Kovács L. (74. Panos), Gál-Andrezly (83. Stancic) – Kruzikas.

* 2. liga, 18. forduló: Galaci Suporter Club Oțelul – FK Csíkszereda 1-0, Brassói FC – Konstancai Unirea 5-2, Bukaresti Progresul 1944 Spartac – Újszentesi CSC 0-0, Zsilvásárhelyi Viitorul Pandurii – CSM Slatina 0-1, Concordia Chiajna – Temesvári Ripensia 2-1, Sellemberki CSC 1599 – Bukaresti Dinamo 1948 1-2, Dési Unirea – Bukaresti Metaloglobus 1-1, Temesvári Politehnica – Jászvásári CSM Politehnica 1-3.
* Szuperliga, 28. forduló: CS Mioveni – FC Voluntari 0-3, CSU Craiova – Campionii FC Argeș Pitești 1-0, Botosáni FC – Bukaresti Rapid 1923 1-2, Kolozsvári CFR 1907 – Aradi UTA 2-1, Bukaresti FCSB – Petrolul 52 Ploiești 4-1; 29. forduló: Kolozsvári FCU – Konstancai FCV Farul 2-0, FC Universitatea 1948 Craiova – Botosáni FC 1-0, Bukaresti Rapid 1923 – Nagyszebeni Hermannstadt 0-1. Az élcsoport: 1. FCV Farul 61 pont/29 mérkőzés, 2. CFR 1907 59/28, 3. FCSB 54/28.

Karda Attila a Marosvásárhelyi TVR-ben

Hétfőn 17.10 órától (ismétlésben kedden reggel 8.10-től) a Marosvásárhelyi TVR Sípszó után című sportműsorának meghívottja Karda Attila. Az ACS Marosvásárhely új sportigazgatóját Szucher Ervin a 3. ligás futballcsapat körüli változásokról és tervekről kérdezi.

Fotó: a Galaci SC Oțelul közösségi oldala