Talán ismerik azt a giccses sanzont, amely úgy szól: „Az egyiknek sikerül, a másiknak nem…” Ennek a szentenciának az illusztrációja a Sepsi OSK–Djurgården mérkőzés a labdarúgó-Európa-konferencialiga keretében. Az eredmény ugyanis nem feltétlenül tükrözi a látottakat, ám a svédeknek ezúttal szinte minden bejött, az OSK-nak pedig szinte semmi. Ehhez adta hozzá a maga részét Raczkowski lengyel játékvezető, akinek a ténykedéséhez hasonlót nálunk legfeljebb a harmadosztályban látni, és döntő szerepe volt az egyensúly eredeti megtörésében.

Azt, hogy a Djurgården egy jó, nagyobb nemzetközi tapasztalattal rendelkező csapat, a jobban jegyzett svéd bajnokságot képviseli, és az idény közepénél tart, így kiváló játékritmusban van, ellentétben az OSK idény eleji formájával, tudni lehetett, s mi tagadás, főleg az első félidő második felében, látszott is. A mérkőzés többi részében azonban nem, csak a végeredményben. Ehhez azonban az is hozzájárult, hogy játékvezetői döntések egész sora a svédeket vezető gólhoz juttassa. A 23. percben Mitreát egész egyértelműen feltaszították a középpályán, és a gyors indítás üresen kapta Edvardsont. Niczuly ekkor még szögletre mentett, ám a sarokrúgás elvégzése előtt a bíró nem engedte be a pályára az ápolás után a középhátvédet, noha a szintén ápolást kapott ellenfele simán bemehetett. Rondón jött Mitreát helyettesíteni, és a védekezésben rutintalan középcsatár kezében elakadt egy fél méterről megrúgott labda. Rondón nem kereste a labdát, nem emelte fel a kezét, nem tartotta természetellenes pozícióban, és elkerülni sem tudta a kontaktot, hiszen egy méter sem volt, ahonnan az ellenfél megjátszotta. Ez az a kezezés, amelyről egy hétig tudnának vitatkozni a labdarúgás szabályainak tudorai, véleményünk szerint azonban ilyenért büntetőt adni a méltányosság és a fociszabályok szellemiségének a megcsúfolása. Különösen azok után, ami előtte történt. Raczkowski azonban befújta, Edvardson pedig a kapufa segítségével belőtte. Amivel megtört az egyensúly, összeomlott néhány percig a szentgyörgyi csapat, és öt perccel később a – videóbíró híján – erősen lesgyanús helyzetből induló Johansson beadását Asoro közelről kapásból a hosszú sarokba helyezte. A képernyőmentésből jól látható, hogy Johansson pozíciója nem biztos, hogy szabályos, a partjelző pedig nincs a védelemmel egy vonalban.

Így vezetett két helyzet és két játékvezetői döntés után két góllal a Djurgården, miközben a Sepsi OSK addig nem játszott egyértelműen alárendelt szerepet.

A harmadik svéd gólról annyit, hogy azt semmi nem előzte meg, Asoro egyéni zsenialitásának köszönheti, hogy rúgott még egy gólt 18 méterről, amelynél Niczuly talán többet is tehetett volna, de a 0-3 a legkevésbé sem a valós erőviszonyokat mutatta. Az OSK becsületére váljék, hogy ezek után sem adta fel, az idő hátralévő részében egyértelműen uralta a terepet, de legalább négy nagy helyzetből csak egy kapufáig jutott Matei révén. Végül Tudorie a 79. percben egyenlített, egy olyan büntetőből, amelyet a lengyel bíró talán kompenzálásként ítélt meg. Ám micsoda különbség 0-0-nál megtörni az egyensúlyt, illetve kegyelmet gyakorolni 0-3-nál…

Az 1-3 így aztán mégis valamivel kevésbé tűnik elkeserítőnek, és a meccs után a fiúk fogadkoztak, hogy ezt megpróbálják majd Stockholmban megfordítani. Ehhez azonban nem lesz elég az eltökéltség, a csütörtökinél sokkal nagyobb szerencsére is szükségük lesz, illetve – ha már az UEFA úgy ítélte meg, hogy ezen a szinten nem szükséges a videóbíró használata – jóindulatú játékvezetésre is.

Labdarúgó-konferencialiga, 3. selejtezőkör, 1. menet: Sepsi OSK –  Djurgården IF 1-3 (0-2)

Sepsi OSK stadion. Vezették: Paweł Raczkowski – Radoslaw Siejka, Adam Kupsik. Tartalék: Piotr Lasyk (lengyelek).

Gól: Tudorie (79. – büntetőből), illetve Edvardsen (26. – büntetőből), Asoro (31., 54.).

Sárga lapok: Aganović (25.), Mitrea (31.), Rodriguez (63.), Damaşcan (80.), illetve Finndell (37.), Zetterstöm (90+4.).

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov, Mitrea, Bălaţa, Ispas (71. Dumitrescu), Păun, Aganović (60. Damaşcan), Matei (60. Rodriguez), Bărbuţ (60. Ion Gheorghe), Golofca, Rondón (71. Tudorie).

Djurgården : Zetterström – Johansson, Hien, Ekdal, Bengtsson (73. Danielson), Finndell, Schüller (81. Banda), Eriksson, Asoro, Edvardsen (60. Wikheim), Radetinac (73. Andersson).

A FCSB nyert a DAC otthonában

Nagy érdeklődés kísérte Romániában a Dunaszerdahely–FCSB találkozót a Konferencialiga 3. selejtezőkörében, hiszen a román sajtó tele volt azzal, hogy a DAC egyfajta szlovákiai Sepsi, a magyar kormány támogatását élvezi. A találkozót végül a FCSB nyerte 1-0-ra, ám mezőnyben is végig uralta a találkozót, így a továbbjutás nagy esélyese. A romániai klubok közül azonban ez volt az egyetlen győzelem a héten, a Kolozsvári CFR csak gól nélküli döntetlent ért el a Zorja Luhanszk ideiglenes lengyelországi otthonában, míg a CSU Craiova 1-0-ra kikapott a – más okból – szintén száműzetésben, Törökországban játszó fehérorosz Sahtyor Szoligorszktól.

Magyarországot két csapat képviselte a Konferencialigának ebben a szakaszában. Az FC Fehérvár már szinte bizonyosan továbbjutónak tekinthető, miután 5-0-re lelépte a moldvai Petrocub Hîncești csapatát, a Kisvárda azonban 0-3-ra alulmaradt a norvég Moldével szemben, és ezt az eredményt nehéz lesz megfordítani.

A Konferencialiga 3. selejtezőköre, 1. mérkőzések: Viborg (dán) – B36 Tórshavn (feröeri) 3-0, Riga FC (lett) – Gil Vicente (portugál) 1-1, Wolfsberg (osztrák) – FC Gżira (máltai) 0-0, Dunaszerdahely (szlovák) – FCSB 0-1, Rigai RFS (lett) – Hibernians (máltai) 1-1, Kuopio PS (finn) – Young Boys Bern (svájci) 0-2, Spartak Nagyszombat (szlovák) – Raków (lengyel) 0-2, Paide (észt) – Anderlecht (belga) 0-2, Sahtyor Szoligorszk (fehérorosz) – Kolozsvári CFR 0-0, AIK Solna (svéd) – Shkëndija (északmacedón) 1-1, Viking Stavanger (norvég) – Sligo Rovers (ír) 5-1, Lillestrøm  (norvég) – Antwerpen (belga) 1-3, CSZKA Szófia (bolgár) – St. Patrick’s (ír) 0-1, APOEL Nicosia (ciprusi) – FC Kizilzsar (azeri) 1-0, Makkabi Tel-Aviv (izraeli) – Arisz Thesszaloniki (görög) 2-0, Molde (norvég) – Kisvárda 3-0, Neftçi Baku (azeri) – Rapid Bécs 2-1, Slavia Prága (cseh) – Panathinaikosz (görög) 2-0, Zorja Luhanszk (ukrán) – CSU Craiova 1-0, Lugano (svájci) – Hapoel Beér-Séva (izraeli) 0-2, Hamrun Spartans (máltai) – Levszki Szófia (bolgár) 0-1, Ballkani (koszovói) – Klakksvík (feröeri) 3-2, Čukarički (szerb) – Twente Enschede (holland) 1-3, Vaduz (liechtensteini) – Konyaspor (török) 1-1, Sepsi OSK – Djurgården (svéd) 1-3, Brøndby (dán) – FC Basel (svájci) 1-0, FC Fehérvár – Petrocub Chişinău (moldvai) 5-0, Vikingur Reykjavík (izlandi) – Lech Poznań (lengyel) 1-0, Breidablik (izlandi) – İstanbul Başakşehir (török) 1-3, Zrinjski (bosnyák) – Tobol Kosztanaj (kazah) 1-0, Hajduk Split (horvát) – Vitória Guimarães (portugál) 3-1, Dundee United (skót) – AZ Alkmaar (holland) 1-0.