2024. july 1., Monday

legyőzték a magyarokat

A magyar férfivízilabda-válogatott 10-8-ra kikapott csütörtökön az esélyesebb görög csapattól a horvátországi Európa-bajnokságon a B csoport zágrábi nyitányán.

A világbajnok magyar együttest ezúttal javarészt fiatal tehetségek alkotják a kontinensviadalon, míg a vb-ezüstérmesként szintén olimpiai kvótával rendelkező rivális a legjobbjaival érkezett a horvát fővárosba, így nem számított meglepetésnek, hogy az Eb-k történetében először legyőzték a magyarokat.

A tavalyi vb-döntő „visszavágója” a rivális kapusának védéseivel és görög kapufákkal indult, az első gólt így aztán Tátrai szerezte egy megúszás után. A magyar előny azonban nem tartott sokáig, mert második emberelőnyét már kihasználta az ellenfél. A magyarok felállt védelem ellen hatástalannak bizonyultak, a görögöknek pedig a befejezésekkel gyűlt meg a bajuk, csak büntetőből sikerült vezetést szerezniük.

A folytatásban az újabb kimaradt magyar fórt azonnal megbüntette a görög csapat, de a negyedik emberelőnyt már gólra váltották Varga Zsolt tanítványai. Bár egy kiállítás után ismét betaláltak a görögök, Tátrai Dávid bombagóllal ismét minimálisra csökkentette a különbséget. Összességében veszélyesebbnek tűntek a görög támadások, de a kapufa továbbra is a magyarokkal volt, illetve Bányainak is volt három-négy nagy védése, így végül a nagyszünetben csak 5-3-as görög vezetést mutatott az eredményjelző.

Térfélcserét követően az első támadásból egy remek bejátszást követően Fekete faragta a hátrányt, ráadásul a görögök két emberelőnyös szituációt is elrontottak egy-egy rossz passzal, azonban egyenlíteni még kettős fórból sem sikerült. A rivális egyik legjobbját, Papanasztasziut cserével végleg kiállították, de a görög centerekről sorozatosan érkező kiállítások egyikét ismét kihasználta az ellenfél. A magyarok viszont tapadtak a tapasztaltabb görögökre, előbb Fekete ötössel, majd Burián kapáslövéssel válaszolt egy-egy találatra.

Az utolsó nyolc perc mindkét oldalon kapusvédésekkel indult, majd Görögország ismét kettővel vezetett a Hárai piros lapja után kapott ötméteressel. A rengeteg kihasználatlanul hagyott fór után az újabb görög 20 másodperces büntetéskor Burián talált a kapuba, de az ellenfél – mint szinte mindig – azonnal visszaállította a kétgólos különbséget. Bő másfél perccel a vége előtt a harmadik értékesített görög büntető eldöntötte az összecsapást, amelyen a magyar fiatalok helytálltak, de az emberelőnyös helyzetek sorozatos kihagyása miatt nem volt esélyük pontot rabolni a görög csapattól. A végeredményt Fekete találata állította be az utolsó percben.

Nagy Ádám (j) és a görög Dimítriosz Nikoladisz a férfivízilabda-Európa-bajnokság

B csoportjában az első fordulóban játszott Magyarország – Görögország mérkőzésen

a zágrábi Mladost uszodában 2024. január 4-én

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Férfivízilabda-Eb, csoportkör:

* A csoport, 1. forduló: Horvátország – Spanyolország 14-12 – ötméteresekkel, Montenegró – Franciaország 20-19 – ötméteresekkel; 2. forduló: Spanyolország – Montenegró 14-12, Horvátország – Franciaország 12-7. Az állás: 1. Horvátország 5, 2. Spanyolország 4, 3. Montenegró 2, 4. Franciaország 1.

* B csoport, 1. forduló: Görögország – Magyarország 10-8 (2-1, 3-2, 2-3, 3-2), Olaszország – Grúzia 22-5; 2. forduló: Magyarország – Grúzia 15-11 (5-2, 4-3, 4-6, 2-0), Olaszország – Görögország 13-8. Az állás: 1. Olaszország 6 pont, 2. Görögország 3, 3. Magyarország 3, 4. Grúzia 0.

Könnyed siker Grúzia ellen

A görögök elleni kudarc után szombaton Grúzia ellen javított a magyar férfivízilabda-válogatott, és 15-11-es sikerével megszerezte első győzelmét a horvátországi Európa-bajnokság B csoportjában. A sikerrel Varga Zsolt szövetségi kapitány tanítványai életben tartották a reményt, hogy egyből a negyeddöntőbe jussanak.

Az Eb-ezüstérmes magyar válogatott ma Olaszországgal találkozik a csoportkörben. A mérkőzésről szólva Varga Zsolt azt mondta az M4 Sport televíziónak, hogy az ellenfél jelenleg az egyik legjobb a világon, „elképesztő ritmust diktál”, ezt kell majd valahogy lassítania a magyar együttesnek, miközben a saját ritmusát meg kell őriznie.

Így lehet meg a továbbjutás

A magyar csapat akár még csoportgyőztes is lehet, ehhez viszont ma legalább öt góllal kellene nyernie a százszázalékos olasz csapat ellen. Kisebb különbségű győzelem már harmadik helyet érne, amennyiben a nyitókörben a magyarokat 10-8-ra felülmúló görögök a négyes leggyengébb tagjával, Grúziával szemben érvényesítik a papírformát. A hármas körbeverésnél ugyanis a minitabellán először azt nézik meg, melyik csapat a legjobb, majd a második és harmadik helyet már a két érintett együttes egymás elleni eredménye határozza meg.

A csoportból az első kettő a negyeddöntőbe jut, a harmadik és negyedik helyezettnek pedig játszania kell a nyolc közé kerülésért az alsóbb divízióból érkező csoportgyőztessel vagy második helyezettel.