Kazahsztánban, Aktobe városában dől el csütörtökön a továbbjutás sorsa a Sepsi OSK–FK Aktobe párharcban, miután az első mérkőzés Sepsiszentgyörgyön 1-1-es döntetlenre végződött. Noha sokan azt gondolhatnák, hogy ez a vendégeknek kedvez, a visszavágó távolról sincs lefutva.

Nem igazán volt kedvező a sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK számára, hogy hazai pályán kezdett az FK Aktobe ellen az Európai-konferencialiga 3. selejtezőkörében, hisz így számítani lehetett arra, hogy ez a meccs egyáltalán nem fog hasonlítani a CSZKA Szófia ellenire. Akkor a bolgároknak muszáj volt kitámadni, az Aktobe viszont elsősorban arra összpontosított, hogy ne kapjon gólt, mint ahogy tulajdonképpen az OSK is, abból kiindulva, hogy a négy védő mellett három védekező profilú középpályással kezdett Liviu Ciobotariu, így Šafranko sokszor tűnt igen árvának az ellenfél tizenhatosában. A középpályán végig ádáz küzdelem folyt, az Aktobe szoros emberfogása nem hagyott teret arra, hogy kibontakozzon a sepsiszentgyörgyi passzjáték, de az OSK játékosai is sokszor voltak a szokásosnál pontatlanabbak. Másrészt a vendégek csak ritkán voltak igazán veszélyesek, így a végeredmény a mutatott játék alapján inkább nekik kedvez.

Az első félidőben, a 15. percben, egy oldalról elvégzett szabadrúgásból Ştefănescu hosszú felső sarokba tartó csavarását említhetjük helyzetként, amit Pokatyilov szögletre tolt, aztán a 28. percben Szamorodov rúgta azonnal kapura a 16-osról, amint némi szerencsével elé pattant a labda, de Niczuly is résen volt, míg a 32. percben egy szöglet után Bălaşa fejese a hosszú felső sarok mellett szállt el.

A második félidőben felpörgették a ritmust a kazahok, és miután Pokatyilov ismét ki tudta ütni Ştefănescu lapos keresztlövését, az Aktobe második helyzete a mérkőzésen gólhoz vezetett. A 64. percben Elder Santana tört be a tizenhatos jobb oldalán, rövid felsőbe tartó lövését azonban Niczuly szögletre tolta. A sarokrúgást követően a brazil csatár viszont már nem hibázott: két méterről bólintotta a hálóba Szamorodov beívelését, kibújva a két középhátvéd között, és kihasználva, hogy az OSK kapusa a gólvonalon maradt, noha az ötösön belülre jött a beadás.

A kapott gól után Ciobotariu végre támadóbb felfogású felállásra váltott, de nehezen jött össze az egyenlítés. A 70. percben Šafranko rövid sarokra tartó csukafejesét hárította a kapus, ugyanakkor szinte növelte az előnyét az Aktobe, miután a 78. percben, a védők sorozatos ügyetlenkedését követően, Kasszim az ötös sarkáról föléküldte.

Az utolsó tíz percben rohamozott az OSK. A 80. percben Alimi cselezte lövőhelyzetbe magát, ám a hosszú sarok mellé csavart, a 85. percben pedig Varga hat méterről középről, az előtte tátongó kapuból pontosan a középen álló Pokatyilovot vette célba. A hatalmas helyzetet követően az Aktobe a falusi bajnokságra jellemző módon próbálta húzni az időt, mintegy három percet vett igénybe két cseréjük elvégzése, de ezzel nem tudták megakadályozni az egyenlítést. A 89. percben Varga tette jóvá előző hibáját, s egy hosszú támadás végén a tizenhatosról leadott lövése, az alig beállt Gadrani lábán megpattanva, a bal alsó sarokban kötött ki.

A hatpercnyi hosszabbítás során az OSK megpróbálta a fordítást is, de a kazahok kakaskodás kiprovokálásával sikeresen megállították a lendületüket.

A továbbjutás így tehát Aktobéban dől el, ahol várhatóan egészen más mérkőzést láthatunk majd, hisz tulajdonképpen egy 180 perces meccs második félideje következik. Hazai pályán a kazahoknak támadniuk kell, az OSK előtt szinte biztos nagyobb terek nyílnak. Lesz idő előkészíteni a meccset, hisz a hétvégi fordulóból a bajnoki találkozót elhalasztották, és ha valaki attól fél, hogy a Kazahsztánban széles körben elterjedt műgyepes pálya hátrányt jelent majd, mondjuk el, hogy Aktobéban, kivételként, természetes gyep van az Ortalik stadionban.

Fotó: Sepsi OSK Facebook

Labdarúgó-Európa-konferencialiga, 3. selejtezőkör, első menet: Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK–FK Aktobe 1-1 (0-0)

Sepsi OSK-stadion. Vezették: Visar Kastrati – Besnik Morina, Lumturije Muhadri. Tartalék: Alban Shala (koszovóiak). Ellenőrök: Michael Johansen (dán), Veiko Soo (észt).

Sepsi OSK: Niczuly – Ciobotariu, Ňinaj, Bălaşa, Dumitrescu (80. Varga), Alimi, Păun (72. Rondón), Ştefănescu (66. Aganović), Matei (80. Ion Gheorghe), Rodriguez, Šafranko.

Aktobe: Pokatyilov – Kasszim, Jasin, Somko, China (87. Gadrani), Strumia, Raičković, Tanzsarikov, Bajtana (60. Kenesszov), Elder Santana (88. Filipović), Szamorodov (75. Besszmertnij).

Gól: Varga (89.), illetve Elder Santana (65.).

Sárga lap: Rodriguez (45+2.), Rondón (90+5.), illetve Strumia (45+2.), Raičković (90+5.), Filipović (90+5.).