2024. july 2., Tuesday

A magyar kézilabda-válogatott 37-28-ra kikapott Svédországtól az olimpiai kvalifikációs világbajnokság középdöntőjének első fordulójában, szerdán Göteborgban.

A második percben megszerzett előnyét előbb magabiztosan őrizte, majd Hampus Wanne vezérletével növelni is tudta az Európa-bajnoki címvédő, vb-ezüstérmes svéd csapat. A magyarok szakmai stábja cserékkel próbálkozott, de az első időkérését meglepetésre nem használta ki, veszni hagyta az első félidőben. Támadásban kevesebbet hibázott a válogatott, mint két nappal előtte, Portugália ellen, védekezésben viszont nagyon ritkán tudott hatékony lenni. Lékai Máténak eddig mindhárom meccsen volt kihagyott büntetője, és egyet ezúttal is elhibázott. Ennek ellenére a svédek nem tudtak elhúzni – a 16. perctől felváltva estek a gólok –, de hatékony támadójátékkal négy találattal vezettek a szünetben.

Nagy különbség volt a két együttes között az első felvonásban, hogy a svédek hétszer találtak be a szélekről, a magyarok viszont csak egyszer.

A második félidőben sem tudtak közelebb kerülni a házigazdákhoz a magyarok, José María Rodríguez Álvarez szövetségi kapitány mégis a 48. percig várt az időkéréssel, amikor az ellenfél már 30-23-as előnyben volt. A magyar játékosok ezúttal is nagyot küzdöttek, miközben a gyorsan kézilabdázó svédeken inkább a felszabadultság látszott. Lékai Mátéék továbbra is szinte kizárólag középen erőltették a támadásokat, a szélsők alig kaptak labdát, miközben a skandinávok egy 5-0-s sorozattal fölényessé tették sikerüket, sőt az 55. percben már tíz találat volt a különbség.

A két csapat 44. egymás elleni mérkőzésén 17 magyar győzelem és négy döntetlen mellett 23. alkalommal nyertek a svédek.

Kézilabda-vb, középdöntő, II. csoport, 1. forduló: Svédország – Magyarország 37-28 (18-14).

Göteborg, 9256 néző. Vezette: Schulze, Tonnies (németek).

Svédország: Palicka – Ekberg 3 gól (1), Lagergren 6, Darj 1, Carlsbogard 1, Gottfridsson 3, Wanne 9, cserék: Johansson 6, Bergendahl 2, Sandell 1, Claar 5, D. Pettersson.

Magyarország: Mikler R. – P. Rodríguez, Ancsin G. 3 gól, Lékai 2 (1), Bánhidi 3, Szita 1, Bóka 5, cserék: Székely M. (kapus), Sipos A., Bodó 3, Ilic Z. 1, Hanusz 2, Rosta M. 7 (2), Bujdosó, Szöllősi Sz.

Kiállítások: 4, illetve 6 perc.

Hétméteresek: 2/1, illetve 4/3.

Mestermérleg

* Glenn Solberg (Svédország): „Boldog vagyok a győzelem miatt, pontosan követtük azt a meccstervet, amit megbeszéltünk. Voltak ugyan kisebb gondjaink, de türelmesen megoldottuk. Tökéletes és dinamikus volt a védekezésünk, támadásban hatvan percig futottunk hat emberrel, azt játszottuk, amit tudunk és akartunk. Azt hiszem, ez volt eddig a legjobb meccsünk ezen a világbajnokságon.”

*  José María Rodríguez Álvarez (Magyarország): „Az első 45 percben magas szinten, jól játszottunk, utána viszont elkövettünk két-három hibát, lövést rontottunk, eladtuk a labdát, amit az ellenfél lerohanásokkal és könnyű gólokkal büntetett. Hat-hét gólos hátrányban már nagyon nehéz dolgunk volt, de ezúttal is a legvégéig küzdöttünk, a játékosok mindent megtettek.”

Bánhidi Bence (b) és a svéd Albin Lagergren a férfikézilabda olimpiai kvalifikációs világbajnokság középdöntőjének első fordulójában játszott Magyarország – Svédország mérkőzésen a göteborgi Scandinavium Arénában 2023. január 18-án.
Fotó: MTI/Kovács Tamás