„A nyelv ma szent kehely”
2015-11-13 13:38:45
- Szer Pálosy Piroska
A marosvásárhelyi RMDSZ Nőszervezetének kezdeményezésére a magyar nyelv napja alkalmából a Római Katolikus Teológiai Líceum I – XII. osztályos diákjainak ünnepi előadására került sor csütörtökön délben a Nemzeti Színház Underground termében.
Reményik Sándor Ige című versének utolsó szakasza szolgáltatta az első alkalommal megszervezett, az anyanyelvünk napjának szentelt ünnepséget: „Vigyázzatok ma jól, mikor beszéltek,/Vigyázzatok: a nyelv ma szent kehely,/Ki borát issza: Élet borát issza,/ Előre néz s csak néha-néha vissza –/ S a kelyhet többé nem engedi el!”
Koreck Mária, a marosvásárhelyi RMDSZ Nőszervezetének alelnöke köszöntötte a líceum pedagógusait és diákjait, arra intve a fiatalokat, hogy éljenek a szülők, oktatók által megteremtett keretekkel, annak lehetőségével, hogy anyanyelvüket elsajátítsák és azt minden körülmények között használják. A Brandner Emőke tanárnő és Fekete Erzsébet által rendezett előadás keretében a magyar nyelv eredetéről, anyanyelvünk szépségéről, költőiségéről tartottak bemutatót a diákok. Ugyanakkor a nyolcadik osztályosok által készített rövidfilmet is levetítették, amelyben a tanintézmény diákjait szólaltatták meg, arra keresve a választ, hogy mit olvasnak szívesen a mai fiatalok, mi jelenti számukra a jó könyvet, költenék-e zsebpénzüket könyvvásárlásra. A vidám ünnepi hangulatot szavalatok és az iskola diákjai által bemutatott társasági táncok tették színesebbé.
Zongor Judit tanítónő értekezésében arról beszélt, hogy miként lehet megszerettetni a kisgyerekekkel az olvasást. Az anyanyelv, a könyv és olvasás kapcsolatáról elmondta, hogy az olvasóvá nevelésre nincs külön recept. Vitathatatlan, hogy azok a gyermekek, akik nem küszködnek olvasási nehézségekkel, szívesebben olvasnak. A szövegértés hatékony elsajátítását is tanulni és gyakorolni kell. Mint jelezte, az első olvasmányélményeknek kulcsszerepük van, ezért fontos minél korábban megismertetni a kisgyerekkel a könyvet. Számos szakember vallja, hogy a felolvasás kamaszkorban is hasznos és fontos, ugyanakkor az olvasó szülő példája is ösztönző lehet. A pedagógus, illetve a szülő feladata, hogy tudjon klasszikus és kortárs gyermekirodalmat egyaránt ajánlani, ugyanis a gyerek könnyebben tud azonosulni a kortárs gyermekirodalmi alkotásokkal – fejtette ki a szakember.