’56-ban a kommunizmus, ma a nacionalizmus eszméje jelenti a legnagyobb veszélyt
„Az 1956-os forradalom nemcsak magyar, hanem közös forradalom volt, hiszen az elnyomás legsötétebb éveiben reményt, a szabadság perspektíváját csillantotta fel a kommunista blokk többi országaiban élők számára is.”
Az 1956-os forradalom nemcsak magyar, hanem közös forradalom volt, hiszen az elnyomás legsötétebb éveiben reményt, a szabadság perspektíváját csillantotta fel a kommunista blokk többi országaiban élők számára is – hangsúlyozta keddi politikai nyilatkozatában Novák Csaba Zoltán szenátor.
Kijelentette: Az 56-os magyarországi események újból megerősítették, hogy a mindennemű nézet- és érdekkülönbségek dacára, a kritikus pillanatok többségében a barikád ugyanazon oldalán álltak a románok és magyarok. Mindkét nemzet ugyanannak az elnyomó, diktatórikus rendszernek az áldozata volt, egyaránt szabadságra vágyott. Sokan próbálják cáfolni, elfelejteni, elfeledtetni, hogy ma is egy oldalon állunk. Sőt, elmondhatjuk: most sokkal több közös célunk van, mint valaha. Ma nem a kommunizmus ellen, hanem az erős és egységes Európáért, a szabadság, a jólét, a jogállamiság megerősítésért dolgozunk mindannyian. De ma sem könnyű a helyzet: napjainkban nem a kommunista elnyomás, hanem a nacionalizmusok jelentik a legnagyobb veszélyt ebben a térségben.
A politikus emlékeztetett: egy friss kutatás szerint Romániában drámaian csökken a más nemzetiségűek, köztük a magyarok elfogadottságának aránya a többségi lakosság körében. „Meggyőződésem, hogy ezért a nacionalista retorika példátlan megerősödése okolható. Nem szabad ezt megengedni. Pazarlás, történelmi bűn lenne elhinni, elfogadni, hogy ma nincsenek közös céljaink, hogy nincs szükségünk egymásra. Úgy gondolom, a politikusok, a mi felelősségünk, hogy éppen akkor törekedjünk a legjobban az együttműködésre, amikor ez a legnehezebb, amikor sokak szerint nincs erre lehetőség” – fogalmazott.
Novák Csaba beszédében kiemelte: tovább kell keresni az együttműködés lehetőségeit, dacára a politikában, médiában és a közélet színterein egyre gyakrabban tapasztalt nacionalista megnyil-vánulásoknak. „Ennek az együttműködésnek, a közös cselekvésnek, lehet, most nem látszik az eredménye, de meggyőződésem, hogy évek, akár évtizedek múlva azt mondjuk, ez volt a helyes döntés. Az ’56-os forradalom arra tanít ma is: akkor kell kiállni, amikor ennek kivívására a legkisebb az esély. Mert bár akkor a forradalom elbukott, ennek hatása később döntő módon hozzájárult a kommunista rendszer bukásához, a szabadság kivívásához a térség országaiban. Az 56-os forradalom tehát évtizedek után vált sikeressé. Most a mi felelősségünk, hogy mit kezdünk ezzel a szabadsággal” – összegzett a szenátor.