Tavaly nyáron Marosvásárhelyen nagy sikernek örvendett a Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége által megjelentetett és a Bernády Házban szépszámú közönség előtt bemutatott Magyar feltalálók és találmányok című kötet.
Tavaly nyáron Marosvásárhelyen nagy sikernek örvendett a Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége által megjelentetett és a Bernády Házban szépszámú közönség előtt bemutatott Magyar feltalálók és találmányok című kötet. A könyv ötletgazdája és szerkesztője, a városunkból Hannoverbe áttelepedett Szilágyi Szabolcs nem tétlenkedett, újabb népszerűnek ígérkező kiadványt állított össze Hungarikumok címmel. Az előzőhöz hasonló igényességgel kivitelezett elegáns kötet, amely ezúttal is a MasterDruck nyomda munkája, a magyar világ kincseiből 68-ra hívja fel a figyelmet három nyelven – magyarul, németül és angolul –, fotón is bemutatva valamennyit. Persze ennél jóval több átörökítendő értékünk van, gondoljunk csak azokra a különlegességekre, amikkel erdélyi magyarként büszkélkedhetünk. De ha az értéktár folyamatosan bővíthető, egy ilyen könyv terjedelme korlátozott, még ha a megjelenését a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Magyar Földművelésügyi Minisztérium támogatja is. Most másfél száz oldalra tellett, s ebből egy oldal jutott az erdélyi kürtőskalácsnak, egy másik Torockó épített örökségének. Több lesz majd, ha a transzszilvanikumok gyűjteményéről is készül egy ilyen kiadvány valamikor. Ezt a kötetet most ételek, italok és a kulturális örökség összetevői uralják. De nem hiányzik olyan speciális hungarikum sem, mint Puskás Ferenc életműve, a Zsolnay kulturális negyed, az ezeréves pannonhalmi bencés apátság, a magyar cimbalom, vagy a Béres csepp.
Idézzünk Szilágyi Szabolcs előszavából, s érthetőbbé válik a megjelentetés szándéka.
„Ahogy Örkény István írja, a dolgok nem külön-külön megítélve, hanem – úgy gondoljuk – egy csokorba gyűjtve képviselik együttesen értékeinket, általuk gyarapodik nemzeti tudatunk megélésében.
Örkény István: Az élet értelme
Ha sok (…) paprikát madzagra fűzünk, abból lesz a paprikakoszorú.
Ha viszont nem fűzzük fel őket, nem lesz belőlük koszorú. Pedig a paprika ugyanannyi, éppoly piros, éppoly erős. De mégse koszorú.
Csak a madzag tenné? Nem a madzag teszi. Az a madzag, mint tudjuk, mellékes, harmadrangú valami.
Hát akkor mi?
Aki ezen elgondolkozik, s ügyel rá, hogy gondolatai ne kalandozzanak összevissza, hanem helyes irányban haladjanak, nagy igazságoknak jöhet a nyomára.
Felismerve a hungarikumokban rejlő értékeket, talán mi is nagyobb igazságoknak jöhetünk a nyomára, s tudatosabban őrizhetjük értékeinket.”
Ui. A BUOD (Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége) Hungarikumok 2. címmel egy tetszetős 2018-as falinaptárt is megjelentetett.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató