Örvendetes, hogy folyamatosan újabb és újabb hagyománnyá váló eseménynek, fesztiválnak ad otthont Marosvásárhely, és úgy tűnik, szinte mindre akad közönség.
Örvendetes, hogy folyamatosan újabb és újabb hagyománnyá váló eseménynek, fesztiválnak ad otthont Marosvásárhely, és úgy tűnik, szinte mindre akad közönség. A színházi társulatok előadásai, a filharmónia koncertjei, a számos tárlatnyitó, irodalmi est, kerekasztal-beszélgetés, filmfesztivál, klasszikusgitár-fesztivál, dzsesszfesztivál, rockfesztivál, Forgatag mellett ismét szép jövő elé néző tradícióval gazdagodott a város. Olyan eseménysorozattal, amely már második életévében is világszínvonalú előadásokkal örvendeztette meg mindazokat, akik részt vettek rajta. A Freedom Blues Festivalról van szó, a zenei szemléről, amely a marosvásárhelyi Jazz&Blues Club és a Partitura Egyesület szervezésében annak a műfajnak állít nagyon is élő emléket, amely nélkül nem léteznének a mai „könnyűzene” nívós és kevésbé minőségi stílusirányzatai sem.
A blues eredetileg a tizenkilencedik századi amerikai fekete rabszolgáktól származik, egyszerre zenei forma és zenei műfaj, alapját tipikus akkordmenet képezi. A dzsesszhez hasonlóan számos alfaja alakult ki, és az elmúlt több mint száz év alatt alapot szolgáltatott, illetve össze is fonódott a rockzenével, a soullal, a hard rockkal és a keményebb műfajokkal egyaránt. Minőségi műfaj, de nem csak szakmai tudást igényel – a híres „érzés”, a „feeling” e műfajnál mindennél fontosabb.
És éppen ezen feelinget érezhettük át mi is az elmúlt hétvégén. A Jazz&Blues Club által működtetett Bunker nevű teremben a hazai és magyarországi bluesformációk krémje koncertezett péntek és szombat éjjel, a fesztivált Cserey Csaba dzsesszdobos és ütőhangszeres művész könyvbemutatója vezette fel. Ezután következtek a koncertek, amelyek ezúttal is bizonyították mind a műfaj változatosságát, mind az előadók és szervezők jó ízlését. Pénteken a Trenul de Noapte nevű együttes frontembere, Marcian Petrescu lépett fel, aki a Florin Giugleával alkotott duóban tradicionális, Mississippi-parti bluest adott elő akusztikus hangszereken, majd a magyarországi Pély Barna koncertezett, az estet a – stílusra kevésbé jellemzően – női frontemberrel fellépő Foxy Lady Band zárta.
A fesztivál meglepetésnapja azonban a szombat este volt. Két, stílben egymástól fényévekre álló, érzésben, tudásban azonban hasonló együttes koncertje alatt kereste az állát a földön a mélyen tisztelt, és nem véletlenül. Sorrendben elsőként Rareş Totu és a Midnight Sun nevű formáció lépett a színpadra. Amint azt az ezúttal is nagyszerű ceremóniamesternek bizonyuló hazai blues-rock legenda Mike Godoroja felkonferálta, a kolozsvári születésű gitáros-énekes Rareş Totu 15 éves korában már a hazai rockzene szentjei között keresendő nagyváradi Metropollal játszott egy színpadon, és később olyan formációknak volt tagja, mint a Semnal M, a Compact, a Trans Express, ’87-ben Románia, ‘92-ben pedig (miután kitelepedett) Magyarország legjobb gitárosának nevezték ki. Jelenleg ötvenéves, és az ország legjobb bluesgitárosainak egyike, aki ezúttal a Midnight Sunnal és Dean Bowmann New York-i fekete bluesénekessel együtt lépett a színpadra. Mint azt Mike Godoroja is mondta, a formáció nem ismer kompromisszumot: hangszereik értéke több tízezer euró, és a Bunker színpadán ezúttal valódi, eredeti Hammond-orgona is állt. Nem digitális kópia. Érthető, hogy nagy várakozás előzte meg a koncertet, de a Midnight Sun nem okozott csalódást. Világszínvonalú fellépés volt ez, megállta volna a helyét az amerikai délen is – a klasszikus, nagy blueselőadók dalai mellett emléket állítottak Woodstocknak és Jimi Hendrixnek, keverték a hagyományos stíleket a blues-rockkal és hard rock elemekkel, hosszú és érzelmektől túlcsorduló gitár-, bőgő- és zongoraszólók tágították a teret, miközben Dean Bowmann igaz átéléssel közvetítette mindazt a szenvedést, amely e műfaj dalszövegeinek alapját képezi. Katartikus élmény volt ez a produkció, amelyet különleges módon oldott fel a sorrendben második együttes.
Ferenczi György és Rackajam nevű formációja Magyarország egyik legismertebb és mindenképpen legeredetibb bluesegyüttese. Már a színpadi megjelenésük is megér egy misét, de a lényeg nem az, hanem a hangszerelés és a stílus: szájharmonika, hegedű, Wurlitzer-zongora, mandolin, cajon, basszusgitár és kürt (!). Energikus, érzelmekben gazdag muzsikájuk az amerikai blues, a magyar folklór és költészet, illetve a rock’n’roll életérzés jellegzetes keveréke, amelynek sikerét Mike Godoroja konferálása is igazolta. Mint mondta, egyszer azt magyarázta a fiának, hogy a blues azért élt túl több mint száz évet, és azért nem vesztett semmit sem a népszerűségéből, mert az autentikus folklórhoz hasonlóan: népzene. Szerzője a sokarcú ismeretlen, és ily módon, ha meglepő is, de otthonra talált a Rackajam sajátos stílusában is – ahol a magyar folklórt ötvözik sikeresen az amerikaival, ahol összefér a kalotaszegi hajnali Petőfi vagy Arany verseivel és Hendrix muzsikájával. A koncert igazi sikert aratott, a hangulat nagyszerű volt, a jókedv átjárta a közönséget, amelynek tagjai közül többen táncra is perdültek az asztalok között – nagyszerű ellentétezéseként a Midnight Sun monumentális előadásának.
Az estet, jóval éjfél utáni kezdéssel, a marosvásárhelyi Cherry koncertje zárta. Az együttes a mifelénk ritka klasszikus rockabillyt játssza, a rock’n’roll pedig garantáltan jó hangulattal jár. Amint azt a szervezők mondták, a fesztiválnak minden évben lesz egy, a blueszal rokon műfajt játszó vendége is, a választás idén az egyre ismertebbé váló Cherry-re esett, megérdemelten – méltóképpen zárták e nagyszerű szemlét, amellyel egy gond akad csupán: oly sokat kell várni jövő novemberig!
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató