A párbeszéd nem zárja ki a szankciókat
A kelet-ukrajnai szakadárok ellenőrzése alatt álló területen a hét végén tartott választások határozottan rontottak az ukrajnai helyzeten, és amellett, hogy fontolóra kell venni az Oroszországgal folytatandó párbeszédet, az újabb szankciók bevezetésének a lehetősége sem kizárt .
A kelet-ukrajnai szakadárok ellenőrzése alatt álló területen a hét végén tartott választások határozottan rontottak az ukrajnai helyzeten, és amellett, hogy fontolóra kell venni az Oroszországgal folytatandó párbeszédet, az újabb szankciók bevezetésének a lehetősége sem kizárt – jelentette ki az EU új kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtöki varsói sajtótájékoztatóján.
Federica Mogherini a Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszterrel folytatott tárgyalása után megtartott sajtóértekezleten elmondta, beszélgetésük két fő témája az ukrajnai és a közel-keleti helyzet volt.
Az uniós biztos, aki közvetlenül a kelet-ukrajnai választások után nyilatkozott a nyugat-európai sajtónak arról, hogy a választások a minszki megállapodások végső csődjét jelenthetik, a varsói sajtóértekezleten azt mondta: „Meg kell maradnunk a minszki megállapodások által felvázolt perspektívában akkor is, ha nem valósulnak meg teljes mértékben”.
„Szükségünk lesz a nyomásgyakorlás újabb eszközeire, ugyanakkor keresni kell az Oroszországgal folytatott párbeszéd csatornáit” – tette hozzá Mogherini.
A főképviselő szerint a november 17-i uniós külügyminiszteri találkozón a tárgyalások az ukrán válsággal összefüggő következő politikai lépéseket fogják érinteni, továbbá „a párbeszéd és a politikai csatornák formáit”, valamint az Oroszországgal szembeni szankciókkal kapcsolatos uniós stratégiát – mondta Mogherini.
„A szankciók kérdése mindig az asztalon van (…) Amikor negatív jelzéseket tapasztaltunk, bővítettük a szankciók körét” – mondta. Mogherini véleménye szerint nyáron nagyon gyorsan és sikeres módon fogadták el a szankciókat. „A döntési folyamat mindenkit meglepett, annak gyorsasága is, mert Brüsszelben nem mindig így történik” – tette hozzá.
Az uniós főképviselő a legközelebbi teendőiről beszélve elmondta, „igazán egységes európai külpolitikát” szeretne kialakítani, ezért az összes tagállam fővárosát látogatná meg, hogy „megismerje az egyes országok jövőképét”.