Még egyszer (de nem utoljára) az Unirea líceumról
2014-07-14 16:02:59
- Mózes Edith
Mi történik az Unirea líceummal? – ezúttal Brassai Zsombort, az RMDSZ megyei elnökét kérdeztük annak kapcsán, hogy az elmúlt időszakban egymásnak ellentmondó nyilatkozatok hangzottak el az évek óta húzódó ügyben
– Remélem, hogy az elmúlt időszakban lefolytatott tárgyalások eredményeként e hónap végén rendkívüli tanácsülés elé kerül az a kezdeményezés, amelyet sikerült a római katolikus egyház mellett működő Státus Alapítvány és a polgármesteri hivatal közötti egyezmény alapján beterjeszteni. Vagyis létrejön az önálló magyar oktatási intézmény, a II. Rákóczi Ferenc katolikus gimnázium, a jelenlegi Unirea líceum pedig szintén a régi épületben marad, nem költözik ki. A jelenlegi, több egységből álló épületegyüttest pedig megosztják a következőkben.
– Hogyan osztják meg? Egyes román sajtótermékek pánikhangulatot keltenek, hogy ki akarják ebrudalni a román diákokat az épületből.
– Nem, erről szó sincs. Mindenki tudatában van annak, hogy az Unirea líceum rendkívül rangos tanintézet, és ilyenként kell értékelni. Úgyhogy az egyezség értelmében az épületnek egy részét továbbra is a líceum foglalja el, egy másik részét pedig az újonnan alapítandó katolikus gimnázium. Tehát két dologról beszélünk. Egyrészt létre kell hozni az új iskolát. Ehhez – az RMDSZ hathatós közbenjárására – végül két és fél évi, majdnem háromévi hercehurca után a megyei főtanfelügyelő hozzájárult, pozitív elbírálással és szakmai véleménnyel, és a marosvásárhelyi tanács egy soron következő rendkívüli gyűlésen, amelynek a napirendjén csak ez a kérdés fog szerepelni, létrehozza az iskolát, illetve bejuttatja abba az iskolahálózatba, amiről korábban már tárgyalt a testület. Ez az egyik része. A másik része pedig a szerződés a római katolikus egyház mellett működő Státus Alapítvánnyal, amit szintén az RMDSZ közbenjárására sikerült egyeztetni az önkormányzat és az egyház képviselői között.
– Mi történik, ha a helyi tanács elutasítja az előterjesztést?
– Akkor új helyzet áll elő. Bár nagyon remélem, hogy háromévi időhúzás után most már azért csak eljutottunk oda, hogy – minden politikai szereplő megnyugvására – találtunk egy olyan továbblépési lehetőséget, ami mindenki számára elfogadható.