Közeledik a tavaszi mezőgazdasági idény
2015-02-04 15:58:40
- Vajda György
Bár az időjárás még igencsak télies, nemsokára megkezdődnek a tavaszi mezőgazdasági munkálatok.
Bár az időjárás még igencsak télies, nemsokára megkezdődnek a tavaszi mezőgazdasági munkálatok. Erre készülve, a gazdák ebben az időszakban vásárolják meg a tavaszi vetőmagokat és a szükséges növényvédő szereket. Kedden délelőtt a marosvásárhelyi Business Szállodában mintegy 100 érdeklődő gyűlt össze, hogy megismerkedjen a növényvédő szereket forgalmazó cégek idei ajánlatával. A termékbemutatón jelen levők nemcsak a vegyszerekről szerezhetnek tudomást, hanem az erre vonatkozó jogszabályokról és uniós (APIA) pályázati rendszerről is hallhattak elődást. A tanácskozás szünetében Sorin Albuval, a Redoxim Kft. vezérigazgatójával és Győrfi Mihállyal, a Bayer cég képviselőjével beszélgettünk az idei kínálatról.
Sorin Albu kifejtette, egyre inkább megéri Romániában befektetni a mezőgazdaságba, hiszen, amennyiben szakszerűen dolgozzák meg a földeket, jó jövedelmet lehet elérni. A termékbemutató célja megismertetni a gazdákkal az új kínálatot. Cége több multinacionális szakvállalattal áll kapcsolatban, és gyakorlatilag a növényvédő szerektől a vetőmagon keresztül a műtrágyáig mindent forgalmaznak. Általában kialakult klienskörrel dolgoznak. A cég székhelye Temesváron van. Az országban 16 területi kirendeltség működik, köztük Marosvásárhelyen is. Győrfi Mihály, a Bayer cég képviselője elmondta, cégük is minden kultúrára – kalászosok, cukorrépa, kukorica, repce, gyümölcsfák, szőlő – tud ajánlani növényvédő szereket. A Business Szállodában szervezett mintegy egyórás találkozón tulajdonképpen végigmentek a termékskálán azzal a céllal, hogy minden termelő kiválassza a neki megfelelőt. Győrfi Mihály elsősorban arra hívta fel a figyelmet, hogy a piacon kezdenek megjelenni az olcsóbb, hamisított termékek. Ezektől óvakodni kell, mert tönkretehetik a termést. Fontos, hogy csak engedélyezett szereket, erre szakosodott cégektől vagy növénygyógyszertárakból vásároljanak a gazdák. A címkék tartalmazzák a pontos felhasználási útmutatót, amelyet feltétlenül be kell tartani, ellenkező esetben nemcsak a növényeknek, a környezetnek is árthatnak. Cégüknek van magyar szakembere, akivel telefonon vagy akár személyesen is fel lehet venni a kapcsolatot. Az 50 hektárnál nagyobb felületet művelő gazdáknak akár a helyszínen is tartanak szaktanácsadást. Azoknak a „kezdő” gazdálkodóknak, akik nem értenék a román nyelvű útmutatót, elmondta, hogy az Erdélyi Gazda című folyóiratból vagy bármely más szaklapból is tájékozódhatnak a növényvédő szerek használatáról.
A Bayer cég folytatja termékismertető turnéját, januártól márciusig mintegy 1400 erdélyi gazdához jutnak el. Megyénkben 500 – 600 termesztővel van állandó kapcsolatuk, akikkel a hálózaton keresztül bonyolítják le az üzletet.