Könnyítettek az iskolai kirándulások megszervezésén
2016-04-19 15:21:36
- Menyhárt Borbála
Miniszteri rendelettel egyszerűsítették valamelyest az iskolai kirándulások, táborok megszervezésére vonatkozó előírásokat.
Miniszteri rendelettel egyszerűsítették valamelyest az iskolai kirándulások, táborok megszervezésére vonatkozó előírásokat. A legfőbb változás, hogy ezután nem szükséges a tanfelügyelőségi jóváhagyás, viszont a dossziéban, amit a szervező pedagógusoknak össze kell állítaniuk, szintén iratok, engedélyek sokaságának kell szerepelnie.
A bürokratikus eljárás, valamint az elvárt vaskos iratcsomók sok esetben eltántorították a pedagógusokat attól, hogy kirándulni vigyék diákjaikat, ugyanis több hónapos utánajárás előzte meg akár a két-három napos kiruccanást is.
A kirándulásokat, táborokat, szabadidős tevékenységeket szervező pedagógusokra nézve a legjelentősebb újdonság, hogy a múlt héten napvilágot látott rendelettel eltörölték az előírást, miszerint az iratcsomót a kirándulás időpontja előtt legalább egy hónappal össze kell állítani és leadni a megyei tanfelügyelőségen. Az új rendelkezések értelmében ezentúl csupán az iskola vezetőségének kell rábólintania a tervezett programra.
A vonatkozó szabályzat különbséget tesz az azon a településen szervezett kirándulások, ahol a tanintézet található, illetve a más helységben zajló tevékenységek között. Ez utóbbi esetben több irat szükséges, ugyanis előzőleg igazolni kell, hogy biztosítva lesz a megfelelő szállás, szállítás.
Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes elmondta, eddig több száz vaskos iratcsomó került hozzájuk, amelyekben pedagógusok kérték az iskolai kirándulások, táborok megszervezésének jóváhagyását, és az egyes tanintézetek képviselői ez ügyben két alkalommal kellett felkeressék a tanfelügyelőséget. Rámutatott, ez az eljárás valójában formaság volt, ugyanis a tanfelügyelőségnek nem áll módjában gondoskodni a diákok biztonságáról.
Biztosra kell menni, a felelősség óriási
Az új rendelkezéssel elsősorban a vidéki iskolákban oktató pedagógusok munkáját könnyítették meg, ugyanis ezentúl nem kell több alkalommal beutazzanak a megyeközpontban működő tanfelügyelőségre, hogy leadják az iratcsomót. Airizer László, a Dózsa György községbeli általános iskola igazgatója szerint valójában a tanfelügyelőségre tett utat spórolják meg ezentúl, ugyanis az iratokat, engedélyeket, amelyekre eddig szükség volt, ezután is be kell szerezni. Ugyanakkor a felelősség teljes egészében az igazgatókra hárul.
– Valójában az iratok, amelyeket kérnek, mind szükségesek a gyerekek biztonsága érdekében, valamint az esetleges problémák elkerülése végett, hiszen óriási a pedagógusok felelőssége. Például kell tudjuk, ha egy gyerek cukorbeteg, vagy rosszul szokott lenni a buszon, vagy bizonyos élelmiszerekre allergiás, hogy ezekre odafigyeljünk. Ezért szükséges az orvosi igazolás – fejtette ki az intézményvezető. A felügyelő tanárok számára vonatkozó előírás változatlan maradt, I-IV. osztályos diákok esetében minden hét gyereket kísér egy pedagógus, az V. osztályosok és nagyobb társaik esetében pedig minden tíz gyerek után kötelező biztosítani egy felügyelő tanárt – fejtette ki az igazgató.
Ha tanórák alatt zajlik a tevékenység, kell engedély
Hajdú Zoltánnak, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum tanárának többéves tapasztalata van az iskolai kirándulások megszervezésében, évente diákok százait ismerteti meg a hazai, illetve külföldi nevezetességekkel. Megkeresésünkre kifejtette, a módosítás legfőbb előnye, hogy kiiktatták az előírást, hogy indulás előtt legalább egy hónappal be kellett nyújtani az iratcsomót a tanfelügyelőségre, aminek szinte lehetetlen volt eleget tenni, amikor egy huszonöt-harminc fős csapattal indultak a pedagógusok kirándulni, és mindenik szülőtől be kellett szerezni a beleegyezéseket, illetve a szállító cégtől, szálláshelytől a szükséges iratokat. – Ezentúl csak akkor szükséges a tanfelügyelőség jóváhagyása, ha az adott tevékenység tanórák alatt történik, azaz miatta óráról hiányoznak a gyerekek, és ezt be kell majd utólag pótolni. Egyébként a dossziét akár az indulás előtt pár nappal is jóváhagyhatja az adott tanintézet vezetősége, ami könnyebbség a pedagógusoknak – fogalmazott a történelemtanár. Az engedélyek, bizonylatok sokaságának a beszerzése továbbra is a pedagógusokra hárul, például a szülői beleegyezés mellett szükséges a szálláshely-, illetve a szállítócég vezetőségétől saját felelősségre tett nyilatkozat, hogy nincs folyamatban ellene csődeljárás, illetve másolat a szállítási, valamint turisztikai licencről.
A szabályzat ugyanakkor előírja, hogy a diákokat és szüleiket is tájékoztatni kell a kirándulás állomásairól, a szálláshelyekről, az ott rendelkezésre álló feltételekről.
A diákoknak tudomásul kell venniük, hogy kötelességük betartani a biztonsági előírásokat, hogy ne veszélyeztessék sem saját, sem mások testi épségét, illetve a kirándulás idején tilos cigarettázni, alkoholt és tudatmódosító szereket fogyasztani.