2025. január 16., csütörtök

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság EMT 1990-ben alakult Kolozsváron.

A megfogalmazott cél az volt, hogy a tudományos–műszaki értelmiségnek teret teremtsen az anyanyelven való megnyilvánulásra. (Célok, eredmények: www.emt.ro)

Az országos szervezet megalakulásakor más városokban, így Marosvásárhelyen is megalakult a helyi fiókszervezet, dr. Szentgyörgyi László, az akkoriban működő ICPE kutatóközpont vezetője lett a fiókszervezet elnöke. 

A marosvásárhelyi fiókszervezet szervesen kapcsolódott be az országos rendezvényekbe, gyakran helyet is adva azok szervezésének.

1995 óta dr. Csegzi Sándor a fiókszervezet elnöke, aki egyben a Fizika Szakosztály országos elnöke is. 

Az egyesület tagságát tanárok, mérnökök, kutatásban eredményesen tevékenykedő értelmiségiek képezték, köztük csak néhányat említve: dr. Kis Elemér, dr. Weszely Tibor matematikusok, Bolyai-kutatók, dr. Hollanda Dénes, dr. Dávid László egyetemi tanárok, Biró Tibor, Horváth Gabriella, Máthé Márta, Szász Ágota tanárok, Szabó András mérnök.

2000-től kezdve dr. Csegzi Sándor, egyben mint alpolgármestere Marosvásárhelynek, a város életében nagy hangsúlyt fordít a Bolyai-kultusz felkarolására. E célból egyre fontosabb szerepet kapnak az EMT marosvásárhelyi fiókszervezetének életében a Bolyai nevéhez kötődő tevékenységek: 

2001-ben, a matematikus születésének 200. évfordulójára készülve, kezdeményezője a Bolyai János-emlékévnek, amelynek keretében 2001–2002-ben több mint száz rendezvénynek ad helyet Marosvásárhely, köztük a legkiemelkedőbbek az EMT közvetlen szervezésében:

2001 júliusában Bolyai–Gauss–Lobacsevszkij (BGL) nemzetközi konferencia, matematikusok, kutatók, tanárok részvételével szerte a világból.

2002. október 2-án: a Magyar Tudományos Akadémia és a Román Akadémia megemlékező ünnepi ülése, amelyen jelenlétével megtisztelt a Magyar Köztársaság elnöke, dr. Mádl Ferenc akadémikus.

Ekkor, munkája elismeréseként, a Magyar Köztársaság elnöke, dr. Mádl Ferenc, kitünteti Csegzi Sándort a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével. A kitüntetettek között voltak még Smaranda Enache és Doina Cornea. 

2002. december 15-én: a Bolyai-év legkiemelkedőbb eseménye, a matematikus születésének 200. évfordulóján szervezett ünnepi megemlékezés, amelynek alkalmával sor került a Pszeudoszféra térkompozíció leleplezésére, az eseményt kezdeményező és mozgató Csegzi Sándor alpolgármester és Dorin Florea polgármester, valamint a két Bolyai-kutató, Kis Elemér és Weszely Tibor részvételével. 

Az emlékmű az EMT gondozásában készült el, kezdve a már korábban beindított Bolyai Alkotótábor keretében meghirdetett pályázati kiírástól, a szakmai zsűrizés levezetésével, a kivitelezéshez szükséges anyagi támogatások biztosításával, a tervező matematikus Horváth Sándor és a kivitelezők közötti kapcsolattartással, egészen az ünnepi avatóesemény megszervezésével együtt. Egyediségét Alexandru Mironov matematikus értékelte ünnepi beszédében, mely szerint a Pszeudoszféra a matematikának állított egyedi emlékmű.

A 2001–2020 időszakban a Bolyai Alkotótábor mint egy inspirációs találkozóhely volt tudomány és művészet között. Az elmúlt 20 évben, évről évre rendhagyó kreációs felületet nyújtott a résztvevőknek, gazdag műfajvilágnak adott helyet. 

Festészet, szobrászat, grafika, textilművészet, kerámia, médiaművészet, műépítészet, zene, digitális művészet, fém- és fafaragás, fotográfia, tudományos-műszaki irányú kreációs felületen volt jelen közel 300 alkotó, művészek, irodalmárok, matematika-fizika-meteorológia-csillagászat területén kutató tudósok, műépítészek, zenészek, tanárok, diákok, doktoranduszok, akik nemcsak a gyakorlati alkotásban, hanem a különböző szimpóziumok, konferenciák, workshopok, egyszerű kerekasztal-beszélgetések, kiállítások, bemutatók alkalmával találtak inspirációs alkotói felületre.

A húsz év alatt a tudomány és művészet interferencián létrehozott szellemi érték mellett értékes gyűjteményt sikerült összeállítani, amelyet kiállításokon láthatott nem csak a helyi közönség. 

A Promocult program keretében nyertes pályázattal sikerült bemutatni a gyűjteményt és a kísérő művészeket európai nagyvárosokban. 2007-ben Kecskeméten Csiki Szabó Ágnes, Kuti Dénes, Kolumbán Kántor Zita, Kolumbán Kántor Árpád, Mezey Sarolta, Bordi Kinga részvételével, a szicíliai Avolában Hunyadi Mária, Hunyadi László, Nagy Miklós Kund, Nagy Éva, Nagy Dalma, Pokorny Attila, Biró Zsolt részvételével, 2008-ban Budapesten a Tető galériában Hunyadi László, ifj. Molnár Dénes, Nagy Zsuzsa, Maria Gliga, Makkai István, Tiotiu Epaminonda részvételével, Párizsban Románia Nagykövetségén Antal Erika, Hunyadi Mária, Hunyadi László, Mana Bucur, Mureşan Gheorghe, Szabó András, Szabó Anna, Spielmann Mihály részvételével, a bécsi Magyar Házban Bandi Katalin, Bob József, Kis Levente, Sánta Csaba, Şulea Ioan, Vajda György, Nagy Miklós Kund, Nagy Éva részvételével, a németországi Ilmenauban Mana Bucur, Puskai Sarolta, Nagy Zoltán-Judóka, Vidra Birtalan Orsolya, Szucher Ervin, Vajda György, Weszely Tibor részvételével, 2009-ben Budapest – XI. kerület Polgármesteri Hivatalában Barabás Éva, Fekete Zsolt, Datu Victor, Major Gizella részvételével a nagyobb méretű téralkotások a város terein kerültek elhelyezésre.

Pszeudoszféra a Bolyai téren, készült Horváth Sándor matematikus terve alapján;

A geométer trónusa és a Forrás a kórház előtti parkban, Mureşan Gheorghe és Benedek József munkái; 

A Hiperbolikus napóra a Nyár utcai parkban, a Dienes Attila alkotása; 

A Kapuk egy monumentális értékű térkompozíció, mely a szervezők konceptuális leírása alapján – hordozva a város jelenének szimbólumait, visszapillantva a történelmi értékekre, utalás egyben a jövő generációja felé is, mintegy jelzésként a város szabad királyi rangra emelésének 400. évfordulójára, megjelölve a pillanatot, amikor a vár felújítási munkálatainak átadásával a kulturális-szellemi élet Marosvásárhelyen új lendületre számíthat. Mureşan Gheorghe, Gyarmathy János és Kis Levente szobrászok közös alkotásaként kapott formát a térkompozíció 2016-ban (a vár udvarára tervezett helyszínre remélhetőleg a közeljövőben felállításra kerül). 

A tábor, az elmúlt húsz év sokszínűsége, igényessége sajátos eseményként volt jelen a város kulturális életében. Az így összegyűlt élmények remélhetőleg értékként maradnak meg résztvevők, szervezők és közönség számára egyaránt.

2004–2008: a Bolyai-kéziratok digitalizálása (több mint 12.000 oldalnyi anyag feldolgozása) nagy terjedelmű munka árán, összehangolva a két Bolyai-kutató, dr. Kis Elemér és Weszely Tibor útmutatásait, a Teleki Téka akkori igazgatójának, Spielmann Mihálynak a tanácsait, a közreműködő diákok, informatikusok segítségével, Csegzi Magdolna mérnök irányításával sikerült kivitelezni. A feldolgozott digitális anyagot a Teleki Téka rendelkezésére bocsátva, lehetővé tettük annak elérését a világ bármely részéről érdeklődők számára.

2006: A Bolyai János Tudomány és Technika Házának berendezése azon a helyen, ahol a matematikus utolsó éveit élte. A ház nemcsak székhelyül szolgál az EMT marosvásárhelyi fiókszervezetének, de állandó kreációs felületet is nyújt az itt tevékenykedni kívánóknak. A 2006-ban felavatott helyszín, azóta a tetőtér beépítésével kibővítve, sok találkozónak adott helyet, nemcsak a helyi szervezetnek. Itt tartott az EMT több alkalommal országos találkozókat, itt tartotta meg a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB) több évben is az éves üléseit, itt szerveztünk Körmöczi János-fizikusnapokat és rendszeres szervezési helyszínt, raktárfelületet, állandó kiállítási helyet nyújt a Bolyai Alkotótábor gyűjteményének. A tehetséges diákok támogatását állandó feladatnak tekintve, folyamatosan zajlanak ilyen irányú tevékenységek, nemcsak képzőművészet, műépítészet, fotográfia terén, hanem zenei és tudományos-kreatív területeken is.

A ház vendégkönyve igazolja a sok értékes esemény alkalmával itt vendégül látott személy pozitív értékelését. Csak néhányat említve: dr. Kis Elemér, Szili Katalin, Markó Béla, Borbély László, dr. Weszely Tibor, Oláh-Gál Róbert, Krizbai Sándor, Hegedűs Tibor (bajai csillagvizsgáló), dr. Péntek János (a KAB elnöke), dr. Köllő Gábor (az EMT elnöke), Kása Zoltán, Sebestyén György, Ferencz József, Szakács Zoltán, Vallasek István, Horváth Erika, Majdik Kornélia. 

2012: A Gömböc adományozásának kezdeményezője és szervezője, amely a következő adománylevél kíséretében lett kiállítva: ,,A legnagyobb magyar matematikus előtt tisztelegve, a magyar tudomány napja alkalmából a Teleki Téka Bolyai-múzeumának adományozzuk az 1823-as számú Gömböcöt. A Gömböc feltalálói: Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szilárdságtani Tanszékének oktatói, Albrecht Otto üzletember, Csegzi Sándor, Marosvásárhely volt alpolgármestere, EMT-fiókszervezetének elnöke. Marosvásárhely, 2012. november 2.”

Mindez idő alatt a tevékenységekbe bekapcsolodó tanárok és diákok számára a tantárgyversenyek, tanári ankétok, továbbképzési gyakorlatok, posztgraduális felkészítők a szakmai igényesség gyarapítását jelentették, fokozati vizsgák, doktorátusi szakvizsgák előkészítését segítették. 

A diákok bekapcsolódása a szervezési és kreációs munkába sokaknak adott lendületet a szakmai pályán. Az évek során ösztöndíjakkal jutalmaztunk néhány tehetségesebb diákot, akik jelentősen hozzájárultak a tevékenységekhez, vagy különleges eredményeket értek el. Csak néhányat említve: Fülöp Loránd, Dávid Barna, Gál Barna, Máthé Lehel, Szitai Eszter, Magyari Zsuzsánna, Vajda Harmat, Vajda Boróka, Lokodi Mária, Lokodi Eszter, Puskás Dávid, Ferencz András. 

Rendhagyó kísérletek, workshopok, bemutatók nyújtottak tanár-diák találkozáson maradandó élményt. Színes nap volt mindenkinek Budapesten a MÜPA csarnokában Marosvásárhely bemutatkozása. Az aktív workshopon és kiállításon Csiki Szabó Ágnes, Kolumbán Kántor Zita, Kolumbán Árpád, Kálmán Enikő, Mana Bucur, Şerban Mariana tanárok, művészek a részt vevő diákokkal (Gagyi Botond, Szilágyi Nimród, Szabó Csongor, Tőkés Tamás, Szitai Eszter, Vajda Boróka) együtt örvendtek elismerésnek. Borka Katalin, Szatmári Zsuzsanna, Kovács Júlia, Gyarmati Zsuzsanna pedagógusok és a Művészeti Egyetem bábszínészhallgatói, Gál Ágnes, Knédig Kornélia, Lukács Szilárd, Szabó Dániel, Lukács Emőke, Máthé Rozália tanárnő vezetésével, a Maros Művészegyüttes ifjú csoportjából Diós Brigitta Borbála, Tordai Ildikó, Szász Loránd, Hánesz Edvin, valamint a Kozsik család részvételével a közönség ízelítőt kapott a Marosvásárhelyen élő színes művészeti hangulatból.

A kísérletezés világának sok-sok élményét élhették meg a fizika iránt érdeklődők Biró Tibor, Máthé Márta, Szász Ágota fizikatanárok bemutatói alkalmával.

Tanulságos tapasztalatnak számított a cernavodai atomerőműben tett látogatás.

Egyedi teljesítményként könyvelhető el az első sztratoszférikus ballonnal való kísérlet, amelyet a bajai csillagvizsgáló vezetőjével, Hegedűs Tiborral együttműködve sikerült megvalósítani.

Konkrét kutatási eredményt hozott a lakásradon tanulmányozásának programja, amelyet Csegzi Sándor vezetett több éven keresztül, diákok bevonásával, együttműködésben a Bukaresti Fizikaegyetemmel, a Măgurelei Atomfizika-kutatási központtal, a Debreceni ATOMKI-val, Ana Daniş, Csige István kutatófizikusok, Călin Beşliu és Alexandru Jipa professzorok szakmai támogatásával.

A klímaváltozás aktualitására ráhangolódó konferencia keretében elhangzott előadások (Roxana Bojariu, az Országos Meteorológiai Intézet fizikusa, Makkai Gergely, az Országos Meteorológiai Intézet Maros megyei igazgatója, Miheţ Daniela, Marosvásárhely főépítésze, Csegzi Kamilla, a New York-i Columbia egyetem műépítésze, Raus Adriana, a marosvásárhelyi általános városfejlesztési terv műépítésze, Camelia Raţă, a Román Energiavárosok Egyesületének elnöke, Brassó) a figyelemfelkeltés mellett, konkrét megoldásokra inspirált. Felvinczi Ana műépítész tanár vezetésével Roxi Nae, Andra Petre, Bogdan Vaida, Cezar Şopterean, Gabriel Costin, Mureşan Larisa, Tania Crişan, a Művészeti Líceum diákjai által készült tervek bármikor konkrét alkalmazást nyerhetnek.

Az évek során sok írott vagy digitálisan rögzített anyag jelent meg az eseményekről. Nagy Miklós Kund cikkei a Népújságban évente követték a Bolyai Alkotótábor eseményeit. A sok színes képanyag, a plakátok, albumok a Bolyai Alkotótábor és az emtms fb-oldalán lettek közölve. 

Könyv formában is készültek kiadványok: A tér úttörője, kiadói tanács: Gálfalvi György, Kovács András Ferenc, Markó Béla, Vida Gábor. Mentor Kiadó, Marosvásárhely, 2003;

Non Euclidean Geometry in Modern Physics, Bolyai–Gauss–Lobachevsky 3, Lovas István szerkesztésében; EP Systema Debrecen, 2003;

A Bolyai Alkotótábor 2007-ben három nyelven megjelent albuma, Nagy Miklós Kund irodalmi szerkesztő, Csegzi Kamilla formatervező, Gálfalvi Ágnes fordító, Incitato Kolozsvár, 2007;

A fizika, matematika és művészet találkozása az oktatásban, kutatásban – az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Fizika Doktori Iskolájának kiadványa, szerkesztők: Juhász András, Tél Tamás, Csegzi Magdolna, Máthé Márta, Szász Ágota. Kiadó az ELTE Természettudományi Kara, Budapest 2013.

Az EMT-ről mint egyesületről beszélni túl rideg megfogalmazás. A találkozók, előadások, kísérletek, beszélgetések inkább családias hangulatot sugalltak. Ilyen szándékkal készültünk idén a harmincadik évfordulót március 14-én megünnepelni itt, Marosvásárhelyen, a várban. Már szervezés alatt állt az országos ünnepi találkozó, amikor a járvány miatti szigorítások miatt le kellett mondani róla.

Visszapörgetve az eseményeket, mondhatjuk, hogy az EMT jelentős része volt az éle-tünknek. Hálásan értékeljük, hogy voltak ötleteink, terveink, kezdeményezéseink és energiánk a megvalósításukra. A felsorolt sok-sok élmény, amelyben magunk mellett éreztünk egy ilyen csapatot, nagy érték számunkra, és reméljük, egész közösségünk számára. Jó egészséget kívánunk mindazoknak, akik valamilyen formában részei voltak az eseményeknek. Hasonló élményeket kívánunk a következő generációknak!

Csegzi Magdolna ügyvezető


Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató