A rendszerváltást követően alapítványok, kulturális egyesületek szervezésében vált hagyománnyá az Alsó-Kis-Küküllő menti borversenyek megrendezése.
A rendszerváltást követően alapítványok, kulturális egyesületek szervezésében vált hagyománnyá az Alsó-Kis-Küküllő menti borversenyek megrendezése. Az elmúlt hétvégén Dicsőszentmártonban 30. alkalommal tartották meg a borosgazdák számára nagy jelentőséggel bíró eseményt. A Szent Márton Borlovagrend szervezésében pedig XIV. alkalommal mérették meg házi készítésű boraikat a gazdák.
A kétnapos rendezvény február 20-án, pénteken kezdődött, a díjkiosztási ceremónia és az azt követő borkóstolással egybekötött vacsora szombaton zajlott a dicsőszentmártoni Három Fenyő vendéglőben. Szabó Alberttel, az RMDSZ kerületi és dicső-szentmártoni elnökével, a borlovagrend kancellárjával a környék lakossága számára is jelentős eseményről beszélgettünk.
– Mi a különbség a késő őszi Szent Márton-napi borverseny és a februárban szervezett között?
– A Márton-napi újborkóstolásnak a franciáknál van nagy hagyománya, amelyet a magyarok is átvettek. A Márton-napi rendezvényeink részeként hagyományteremtő céllal szervezzük meg az újborkóstolást, melynek rituális jellegét borversennyel kötjük egybe. Éghajlati viszonyainknak tulajdonítható, hogy a szőlőszüret időszaka kitolódik, ezért nem mindenik újbor készül el november 11-ére, Márton napjára. Mostanra azonban, a farsang vége körüli általános jó hangulat közepette, a már letisztult, kiforrott borokat lehetett minősíteni. Mint minden adandó alkalommal, ezúttal is a borverseny célja a Kis-Küküllő menti minőségi bor termelésének ösztönzése és fogyasztásának népszerűsítése volt.
– Melyik a tájegység legjellegzetesebb bora?
– A borvidék legjellegzetesebb minőségi borfajtája, amelyet a borlovagrend zászlósborának is választott, az olaszrizling.
– Hány bormintával neveztek be a versenyre?
– A borok elbírálása pénteken 10 órakor kezdődött. A beérkezett 170 mintából 155 fehér-, 15 pedig vörösbor, közülük 32 arany-, 42 ezüst-, 66 bronzérmes lett, 30 borminta tulajdonosa részvételi oklevelet kapott.
– A megméretésre kik nevezhettek be?
– A gazdák zöme Kis-Küküllő menti, de bárki benevezhetett, elég sok borminta érkezett Backa-madarasról, Tordáról, a magyarországi Tapolcáról és a vajdasági Horgosról is.
– Kik voltak a bírálóbizottság tagjai?
– A bel- és külföldiekből álló bírálóbizottság tagja volt Tóth Csaba, a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség főborásza, Cozma Ferenc, a mezőkölpényi borászati vállalat gazdasági igazgatója, Papp Péter nagyenyedi borász, az anyaországból Főczény András, a verpeléti hegyközség hegybírója és Takács Péter verpeléti borász.
– Milyen végeredmények születtek?
– Szombaton délután 16 órakor kezdődött a borlovagrend eredményhirdetési ceremóniája, melynek keretében a Szent Márton Borlovagrend és a vajdasági Horgosi Szent Orbán vendégborrend ünnepi öltözetet viselő tagjainak jelenlétében a borlovagrend főborásza kiosztotta a verseny résztvevőinek az okleveleket és díjakat. A díjkiosztási ceremónia keretében a bírálóbizottság nevében Főczény András verpeléti hegybíró és elismert Heves megyei borász minősítette a borversenyen részt vevő bormintákat.
Az I. díjat a dicsőszentmártoni Seprődi József nyerte 2014-es évjáratú vegyes borával. A II. díjat is dicsőszentmártoni borosgazda, Sikó Albert kapta, ugyancsak tavalyi évjáratú vegyes boráért, a III. díjat a küküllőalmási Simon Elemér vihette el tavalyi évjáratú Tramini boráért. A Szent Márton Borlovagrend Peti Mihály héderfájai borosgazdát különdíjban részesítette a legjobb olaszrizling borért.
A díjkiosztást követő vacsora alatt a talpalávalót a szászcsávási cigányzenekar húzta, és a Kökényes nép-táncegyüttes táncosainak fellépése szórakoztatta a résztvevőket.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató