Soron következő produkciójára készül a Spectrum Színház társulata, a bemutatandó dráma Elzbieta Chowaniec kortárs lengyel drámaíró Gardénia című alkotása. Az 1982-ben, Krakkóban született szerző első drámája négy nőről, négy egymást követő generációról, egy családról, a huszadik századról és mindezek viszonyáról szól. A premierre ma, de-cember 17-én, szombaton 19 órakor kerül sor a Rózsák tere 13. szám alatti színházban, a produkcióval kapcsolatosan e héten tartottak sajtótájékoztatót az intézmény előcsarnokában.
– A Gardénia női dráma: a női szempont, látásmód kerül előtérbe, kicsit másképpen, mint az a férfitársadalomban megszokott – mondta a művel és az előadással kapcsolatosan Török Viola rendező. – Örülök, hogy megtaláltam ezt a művet, az előadás szórólapján látható lila szín a dráma hangulatát és az adventet is idézi: a reményt, a magunkba fordulást jelképezi. Olyan a darab is, mintha lezárnánk egy százéves időszakot. Négy generáció öleli át ezt a száz évet, az első világháborút megélt nemzedék kezdi a történetmesélést, majd a hatvanas évek munkás, kemény női képviselőin keresztül a soron következő rocker, szabad gondolkodást idéző nőtípus vezet át az ezredfordulón keresztül a mába, ahol az öntudatosan építkező nőt – a mai generációt – ismerhetjük meg. Elérkezik a remény időszaka, a gondolaté, hogy talán minden megjavulhat, hogy a mai nők a férfi elődök tapasztalatain keresztül meg tudják teremteni önmaguk világát, miközben tanulnak az előző generációk hibáiból. A huszadik század második felében több, fiatal drámaíróból álló nemzedék robbant be a lengyel drámairodalomba. A múlt feldolgozásán keresztül a semmiből nagyot alkottak, és jelenleg a lengyel az egyik legfrissebb, legélénkebb, legjelentősebb európai dráma-irodalom. Érdekes stilisztikai változás is jellemzi, a kezdeti, valóságot feldolgozó problematikától immár eltérő, annál sokkal esztetizálóbb, szimbolikusabb formanyelvet használ. A szimbolikus formanyelven keresztül kapcsolódik a lengyel dráma a világ drámairodalmához is. A Gardénia családi dráma, a generációk közötti kapcsolatok, az anya–lány kapcsolat, a párkapcsolat, a nő szerepe a társadalomban, a munkához való viszony, a házasság, a szerelem kérdéskörei jellemzik. A legtöbb szereplőnek nincsen neve, nem is szólítják néven egymást, ennek is lehet szimbolikus jelentősége. Sok vallomást, monológot tartalmaz az előadás – sokszor képzeletbeli beszélgetések zajlanak azon kérdés körül, hogy meg tudjuk-e érteni egymást. A zene is felerősíti ezen érzéseket és sokszor olyan hangulatot teremt, amelyet szóban nem lehet elmesélni. A színpadkép és a fények is álomszerűek – a szimbolikus formavilág által nem a történet reális elmesélésére törekedtünk, hanem az egész lelkisége, álomszerűsége kerül előtérbe, az álmok, vágyak, érzések kibontása. Igyekeztünk minimális színpadképet használni, olyat, amely nem tereli el a figyelmet a lényegről. Ugyanakkor nagyon érdekes a látvány. A valós és vélt történések egybefonódnak, sokszor nem lehet tudni, melyik a fontosabb – az, ami megtörtént vagy az, amit szeretnénk, ha megtörténne. Így csatlakozik e dráma az előző produkcióinkhoz. Továbbviszünk a hagyományainkból, és újat is mutatunk. A dráma üzenete szerint pedig minden rosszból lehet tanulni, ha szeretettel kezeljük a dolgokat.
– Nem egy feminista darabról van szó, holott női sorsokat mutat be – tette hozzá Jakab Orsolya sajtófelelős. – A mű talán legerősebb kérdése a generációk közti átjárás és az öröklés: mit öröklünk az elődeinktól, mit viszünk tovább? Olyat, amit esetleg nem is szeretnénk, akár a gyereknevelésben, akár a házasságban. Ugyanakkor a jelenlegi életünkre is ráismerhetünk – tudatosan vagy tudat alatt olyan alakokat, tulajdonságokat cipelünk egy életen át, amelyek ott éltek elődeinkben is.
A Gardénia bemutatójára december 17-én, ma este 7 órakor kerül sor. A soron következő előadás vasárnap, december 18-án, ugyanazon időpontban esedékes. A produkcióra jegyet vásárolni, foglalni elővételben a biletmaster.ro honlapon vagy a Rózsák tere 13. szám alatti helyszínen (hétköznaponként 10 és 12 óra között), illetve a 0744-301-875-ös telefonszámon lehet.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató