Csütörtöktől szombatig a második nemzetközi artroszkópiás továbbképző tanfolyam helyszíne a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem Szimulációs és Gyakorlati Készségfejlesztő Központja.
Csütörtöktől szombatig a második nemzetközi artroszkópiás továbbképző tanfolyam helyszíne a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem Szimulációs és Gyakorlati Készségfejlesztő Központja. A rendezvényt a múlt évben a MOGYE megalakulásának 70. évfordulója alkalmával szervezték meg először.
Dr. Băţagă Tiberiu, a megyei Sürgősségi Klinikai Kórház ortopédprofesszora kérdésünkre elmondta:
– A múlt évi továbbképző sikerén felbuzdulva, az ország különböző kórházaiban dolgozó kollégák arra kértek, hogy szervezzünk egy újabb továbbképzőt. Mivel nagy tapasztalatra tettünk szert a kis bemetszéseken végzett vagy bársonysebészet terén
(ahogy a kollégák nevezik), és ebben a témában több dolgozatot mutattunk be külföldön is, jövő évben a harmadik találkozónkat már az Európai Akadémia patronátusa alatt egy nemzetközi hálózat részévé válva tartjuk meg. Ez azt jelenti, hogy külföldről is jönnek hozzánk kollégák tanulni, és lehetőségünk nyílik, hogy a fiatal kollégákat ösztöndíjjal, kutatás céljából külföldi központokba küldjük.
Hatvanöten iratkoztak fel, 25-en várólistára kerültek, amiért meg is nehezteltek, de véleményünk szerint meg kell őrizni a színvonalat, mert a szimulátorokon végzett gyakorlat elvégzésére korlátozottak a lehetőségek, és azt szeretnénk, hogy minden résztvevő kipróbálja.
Nagyon korszerű módon képzeltük el, és a külföldi kollégák is megjegyezték, hogy felzárkóztunk az európai színvonalhoz.
Úgy gondolom, hogy minél több kollégának biztosítani kell a lehetőséget, hogy ezt az új beavatkozási technikát megtanulja. A betegek ugyanis már tájékozódnak a világhálón, és megkérdezik, hogy klasszikus módon vagy artroszkóppal, kicsi metszéseken keresztül fogjuk elvégezni a különböző műtétet: keresztszalag-szakadás, porckorongsérv, az ízületi felszín sérülései stb., ami sokkal gyorsabb felépülést tesz lehetővé.
Kellemes vendégünk volt dr. Hangody László, a Semmelweis Egyetem professzora, a budapesti Uzsoki Kórház osztályvezető főorvosa, aki két külföldi út között vállalta, hogy eljön az előadását megtartani. Mivel kétszer voltam a bolognai Rizzoli Intézet ösztöndíjasa, elküldték a legfiatalabb és legügyesebb kutatójukat, dr. Francesco Perdisát, és ígéretet kaptunk, hogy a jövő évben az intézet vezető professzorai is eljönnek, ami nagy megtiszteltetés lesz számunkra. Ma a műtőnkből közvetítünk beavatkozást, ezt itt a központban ki lehet próbálni szimulátorokon. Ez a technika nagy előrelépést jelent, hiszen 24 óra után hazamehet a beteg, a gyógyulás gyorsabb, és akár sportolni is visszatérhet, a költségek pedig kisebbek.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató